Skocz do zawartości

Wrocław zaćmienie 04.01.2011


Rekomendowane odpowiedzi

Szkoła to nie wszystko. Sprawdziany też.

Zrób sobie wagary choć raz i bądź szczęśliwszym człowiekiem w tym dniu, obserwując piękne zaćmienie.

 

Do końca szkoły będziesz miał pewnie szansę napisać na 6+ ze czterysta sprawdzianów. A drugiego takiego zaćmienia nie będzie :P

 

Wimmer dobrze mówi!

 

Ja będę obserwował zaćmienie z pracy. Jeśli ktoś jest chętny na wspólne obserwacje z Sępolna, to zapraszam: wał przeciwpowodziowy na ul. Kanałowej (51°06'57"N, 17°06'15"E), łatwy dojazd tramwajami i autobusami (3 minuty od pętli na Sępolnie: 9, 12, 17, 115, 116, 145). Samochodem można wjechać na teren Akademii Wychowania Fizycznego (kosztuje to bodajże 3 zł na dowolny czas) i zatrzymać się na parkingu przy bibliotece. Stamtąd do wału jest 30 sekund spacerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dzisiaj rekonesans i mam niewesołe informacje

droga na Mokry Dwór jest zasypana śniegiem, a dalej jest jeszcze gorzej :swear:

nie odważyłem się tam wjechać w dzień więc o świcie tym bardziej

przy okazji pojechałem na Groblę w okolicy Instytutu Niskich Temperatur. Horyzont przysłonięty przez drzewa, a do tego sporo drzew blisko i trzeba szukać dziur między nimi. Można rozstawić się na kładce ale jest tam wąsko, a ruch spory więc może nas przegonić Straż Miejska

pojechałem też na ul. Kanałową i tam też sporo drzew po drugiej stronie kanału zasłaniających horyzont do wysokości około 5o czyli początek zaćmienia odpada

wybrałem się też w okolice Smolca i tam warunki są doskonałe. Można się rozłożyć na niewielkim wzniesieniu (51o05'29" i 16o55'21") gdzie jedynym problemem jest zalegająca warstwa śniegu. Plusem jest dobry dojazd i dużo miejsca do zaparkowania samochodu. Można wjechać tam autem bo są ślady kół ale ja nie próbowałem

dobrym miejscem jest też ul. Przybyły przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną (kierunek lotnisko). Otwarty widok na wschód i południe ale wąska droga uniemożliwia zaparkowanie kilku samochodów

 

jak będzie z pogodą nie wiadomo ale prognozy mówią o słonecznym dniu i wysokim ciśnieniu. Może się okazać, że będziemy obserwować przez dziury w chmurach ale to nie tragedia w obserwacji zaćmienia za to może zniweczyć próby obserwacji planet

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

fotki proponowanej miejscówki zrobione komórką

 

smolec2.JPG smolec3.JPG

 

zachód Słońca :D

 

smolec4.JPG

 

wjazd na górkę

 

smolec6.JPG

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calsky dla Wrocka pokazuje zacną prognozę, ICM UM juz nie do końca ;/

 

Za to ICM pokazuje znacznie lepsze warunki dla Opola, czy w ogóle na południe od Wrocławia... z sumie autostradą to 40 minut... może jakaś miejscówka wersja B ??

 

O której godzinie Zbyszku bedziesz sprawdzał pogodę rano ?? może się zdzwonimy i jak bedzie klapa, jeżeli sat24 nie da nadzieji na poprawę pogody, a wykaże, że jest sens spróbowac na południu ??

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zapowiada się by pogoda była idealna więc raczej odpuszczę sobie obserwacje chmur przez 2 godziny na mrozie -5oC :szczerbaty:

 

będę sprawdzał prognozy pogody do północy

jeśli będzie szansa na czyste niebo wyruszę około 6 rano, a jeśli nie to godzinę później

 

żeby zdążyć z rozstawieniem sprzętu i niespodziewanymi wypadkami planuję być na miejscu przynajmniej 45 minut wcześniej czyli najpóźniej o 7:15. Jeśli pogoda będzie łaskawa da to możliwość obserwacji planet przez lornetkę, a w razie czego podjęcie decyzji o wyruszeniu w kierunku Opola

 

mogę kogoś zabrać bo sprzętu będę miał mało: tylko EQ3-2, komputer, stolik turystyczny, statyw foto i lornetka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM wreszcie zaktualizował prognozę i wygląda o wiele lepiej niż poprzednia

prognoza dla Sobótki jest jeszcze lepsza więc od biedy możemy uciec ze 30 km na południe

świetne tereny są w okolicach Pustkowa Żurawskiego. To między Gniechowicami i Wierzbicami

 

pozdrawiam

 

PS

 

oczywiście bez nawet jednej chmurki będzie ... dzień później :swear:

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się skoro świt nad Odrę i muszę powiedzieć spektakularne chmury. Warto było, bo następnym razem takie chmury to, powiadają, dopiero za 15 lat... Poza tym obserwowałem przez lornetkę Wenus, Merkurego i Saturna. :yahoo: Szczególnie Saturn świetnie aportował patyk. Potem Wenus wzięła oba pieski na smycz i poszła do domu. :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początek zaćmienia był widoczny, a później nadeszły chmury, które rozwiały się w momencie fazy maksymalnej :yahoo:

druga część zaćmienia widoczna była doskonale

zrobiliśmy masę fotek, a dodatkową atrakcją były przelatujące nad naszymi głowami samoloty

 

zac1.jpg

 

zac2.jpg

 

pełniejsza relacja później

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem jedno - za takie zaćmienie można :Beer: !

 

A tutaj dwa zdjęcia ode mnie:

 

Naforum1.jpg

Nikoś D60 + 70-300mm (kadr)

 

Dla Błażeja.jpg

D60 + Synta 8"

 

Dziękuję Irku za możliwość skorzystania z teleskopu i przejściówki ;).

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwowaliśmy we trzech: Iro, Kuba i ja na niewielkim pagórku na ul. Żwirki i Wigury

wyjazd i stanie w korkach nie zapowiadało udanych obserwacji tym bardziej, że po drodze padał śnieg :blink:

po dotarciu na miejsce okazało się, że na wschodzie chmur prawie wcale nie ma za to nad nami było ich sporo. Dzięki temu mogliśmy podziwiać piękny wschód Słońca oraz doskonale widoczny słup

 

zac1.JPG

 

niestety za chwilę nadeszły chmury i skryły Słońce

 

zac3.JPG

 

ale za to były inne atrakcje :D

 

zac2.JPG zac6.JPG

 

tuż przed fazą maksymalną chmury zaczęły się rozwiewać

 

zac4.JPG

 

i mogliśmy podziwiać drugą część zaćmienia

moje fotki zamieściłem w tym wątku

na zakończenie zrobiłem fotkę kompaktem z szybką spawalniczą przed obiektywem

 

zac7.JPG

 

i jeszcze my (beze mnie) przy Syncie

 

zac5.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Irku za możliwość skorzystania z teleskopu i przejściówki ;).

 

Do usług ;)

 

A teraz może ogólna relacja z wyjazdu... Dziś było wszystko...

 

Jak wyjeżdżałem spod domu, leciutko drobił śnieg... jak się wszyscy domyślają wpływało to rewelacyjnie na moje morale jak i wiarę w udane obserwacje...

Ok. 7:10 byłem na miejscówce zaproponowanej przez Zbyszka... Sam Zbyszek z Kubą pojawili się dziesięc minut później... na wschodzie 1 do 2 stopni czystego nieba nad horyzontem i chmury... chmury... chmury...

 

Wschód Słońca wyglądał obiecująco... chwilę później, gdy tylko Księżyc liznął tarczę słoneczną (co udało się jeszcze uchwycic Zbyszkowi) słońce znikło za chmurami...

 

Zaczęły się modły i zaklinanie chmur (zaklęcia składały się z powszechnie znanych wyrazów, rzadko cytowanych w głównym wydaniu "Wiadomości" - każdy je po cichu mielił pod nosem). Czynnośc tą kilka razy przerwał nam przelatujący nad głową samolot (byliśmy ulokowani tuż przed ogrodzeniem lotniska na podejściu do pasa).

 

Gdy już zwątpiłem we wszystko, na 3 minuty przed maksimum, tarcza przebiła się przez chmury, po chwili pojawiła się w większej dziurze w chmurach (pewnie zasługa zaklęc, bo pewnie o tej porze dużo ludzi w Europie rzucało podobne zaklęcia w intencji tego zjawiska)

 

Tarcza praktycznie nie opuszczała nas już do końca zjawiska, przez większośc czasu przysłonięta chmurami, ale w sposób pozwalający robic kolejne zdjęcia i zerkac na zjawisko w wizualu.

 

Wyglądałoby to na koniec opowieści, gdyby nie to, że po spakowaniu naszych maneli okazało się, że na miejscówkę łatwiej było dojechac, niż się z niej wydostac. Kolejnych kilkanaście minut spędziliśmy na zajęciach sportowych (machanie łopatą od śniegu, oraz przepychanie pojazdów) oraz łamigłówkach (jak tu ruszyc :) )

 

Generalnie czas minął wesoło i przyjemnie, a i wrażenia niezapomniane były.

 

WARTO BYŁO!!! :)

 

(widzę, że relacje pisaliśmy niemal równocześnie, jako załącznik dorzucam, Twoje zdjęcie :)

 

DSC_2274.JPG

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie do 7 40 piękna pogoda chmurki gdzieniegdzie, później zwał gęstych chmur, a od 9 40 śnieg. W lukach między chmurami udało się jednak zrobić kilka zdjęć (a aparatura robiła zdjęcie co 1minuta). Bezchmurna pogoda nastała ponownie po 11 na całe 3 godziny.

sun_2011-01-04_09-07-49_00002.jpg

sun_2011-01-04_09-07-49_00017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co mogę dodać do tej relacji - cieplej się ubrać!!

 

Tak mnie przewiało, że cały dzień chodziłem zmarznięty :szczerbaty: . Ale ciepła herbata z maliną i gorący obiad szybko mnie rozgrzały. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.