Skocz do zawartości

Wrocław zaćmienie 04.01.2011


Rekomendowane odpowiedzi

szykuje się nam ciekawe i rzadkie zjawisko

jeśli pogoda dopisze warto zebrać się w większym gronie i wspólnie poobserwować

dodatkowymi atrakcjami przed zaćmieniem będą: Saturn, Wenus i Merkury oraz Vesta doskonale widoczne przed wschodem Słońca czyli warto rozpocząć około 6:00

 

potrzebny będzie otwarty ma wschód teren najlepiej na obrzeżach miasta

czekam na propozycje :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpadam. 2 sprawdziany zapisane na wtorek skutecznie mnie eliminują z możliwości obserwacji. Aż chciałoby się coś powiedzieć :(.

Szkoła to nie wszystko. Sprawdziany też.

Zrób sobie wagary choć raz i bądź szczęśliwszym człowiekiem w tym dniu, obserwując piękne zaćmienie.

 

Do końca szkoły będziesz miał pewnie szansę napisać na 6+ ze czterysta sprawdzianów. A drugiego takiego zaćmienia nie będzie :P

 

:)

 

P.S: Szkoda, że mnie już tam nie ma, bo bym się stawił na 100%. Będę z Wami myślami, a obserwował będę oczywiście z innego miejsca.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugiego takiego zaćmienia nie będzie :P

otóż to

to będzie wyjątkowe zjawisko jakie w Polsce zdarza się rzadko więc warto poświęcić kilka godzin na jego obserwację

 

dla porządku przypominam podstawowe informacje na temat tego zaćmienia dla Wrocławia:

początek 07:08

maksimum 08:29

koniec 09:57

faza maksymalna 0,805

wysokość Słońca nad horyzontem w maksymalnej fazie 9o

wschód Słońca 07:58 czyli już w trakcie zaćmienia

dane pochodzą z "Almanachu Astronomicznego na rok 2011" Tomasza Ściężora

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się pisał - tylko gdzie?

Proponuję wschód Wrocławia - tereny słynych polderów, które zalano podczas ostatniej powodzi - mozna sie ustawić na wale a na wschód jest dobra widoczność. Dojazd bez problemu.

miejscowka.jpg

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeśli znajdzie się dla mnie jakieś miejsce w pojeździe też chętnie bym się zabrał.

z tym raczej nie będzie problemu

 

zaciekawiła mnie miejscówka zaproponowana przez Marcina

kiedyś byłem w tamtych okolicach ale Straż Miejska wlepiła mi mandat za wjazd samochodem na tereny wodonośne. Trzeba by znaleźć takie miejsce gdzie wolno wjechać i rozstawić się ze sprzętem. Najlepiej podwyższone bo jest tam trochę drzew

jak znajdę trochę czasu podjadę na rekonesans

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla porządku przypominam podstawowe informacje na temat tego zaćmienia dla Wrocławia:

początek 07:08

maksimum 08:29

koniec 09:57

faza maksymalna 0,805

wysokość Słońca nad horyzontem w maksymalnej fazie 9o

wschód Słońca 07:58 czyli już w trakcie zaćmienia

dane pochodzą z "Almanachu Astronomicznego na rok 2011" Tomasza Ściężora

 

Lepiej to sprawdźcie, żeby dobrze zaplanować obserwację.

Nie wiem skąd ta dziwna mania podawania czasu w UT jeśli u nas jest UT+1 lub +2. Mogą z tego wyniknąć nieporozumienia.

 

Mi wychodzi, że Wrocław jest miastem w którym będzie widać całe zaćmienie. Słońce wzejdzie ok. 8, a zaćmienie zacznie się kilkanaście minut PO wschodzie. Czyli z powyższych danych wynika, że wschód Słońca podany jest w UT+1, a czasy zaćmienia w UT.

 

Proponuję to jeszcze raz sprawdzić!

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może "górko-cmentarz" wojskowy na Grabiszyńskiej?

Tam powinien być dobry widok w kierunku SE, a w mieście.

 

Myślałem jeszcze o górce na Krynickiej, ale tam chyba ciężko wejść i krzaczory (?)

 

 

EDIT: Też mi coś z tymi godzinami nie pasuje, bo CdC pokazuje początek zaćmienia po wschodzie słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciekawiła mnie miejscówka zaproponowana przez Marcina

kiedyś byłem w tamtych okolicach ale Straż Miejska wlepiła mi mandat za wjazd samochodem na tereny wodonośne. Trzeba by znaleźć takie miejsce gdzie wolno wjechać i rozstawić się ze sprzętem. Najlepiej podwyższone bo jest tam trochę drzew

jak znajdę trochę czasu podjadę na rekonesans

 

pozdrawiam

 

To całkiem legalne miejsce - a drzew brak. Ja też pojade na rekonesans, sprawdzę z kompasem dokładnie gdzie będzie wschodzić Słońce i dam znać. Co do mgły to hm.. w styczniu? Nie przypominam sobie.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem legalne miejsce - a drzew brak. Ja też pojade na rekonesans, sprawdzę z kompasem dokładnie gdzie będzie wschodzić Słońce i dam znać. Co do mgły to hm.. w styczniu? Nie przypominam sobie.

 

Dzisiaj była o 8:30 między Kamieńcem Wrocławskim a Jelczem-Laskowicami :)

Fajnie to wyglądało: pogodne niebo, widać wschodzące słońce i płożąca się do wysokości 2~3 metrów mgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z powyższych danych wynika, że wschód Słońca podany jest w UT+1, a czasy zaćmienia w UT.

masz rację

sprawdziłem jeszcze raz i zaćmienie będzie widoczne w całości czyli rozpocznie się o godzinę później niż wcześniej podałem. Sądziłem, że Almanach podaje wszystkie wydarzenia w czasie urzędowym

niemniej zamierzam być na miejscu dwie godziny wcześniej by zaobserwować Merkurego, który będzie niemal w najdogodniejszym położeniu podczas tej elongacji. W dodatku wysoko będzie też Wenus i Saturn blisko południka. To doskonała okazja by zaobserwować te planety jednocześnie

 

Kuba spróbuj zainteresować nauczycieli fizyki lub geografii to może uzyskasz zwolnienie z lekcji

możesz też później zrobić w szkole relację z obserwacji

 

podczas zaćmienia w sierpniu 2008 byliśmy na Wzgórzu Żołnierza ale tam drzewa zasłaniają horyzont. Niskie Łąki powinny być dobre ... tylko ta bliskość Odry

może warto zastanowić się nad Smolcem? Południowo-wschodni horyzont otwarty

dobry widok na wschód jest też jadąc od Buforowej w kierunku na Żerniki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie z tą relacją to ciekawy pomysł. Mam nadzieję, że uda mi się pojechać z Wami :).

 

Byleby tylko wilgotność była znośna, bo chciałbym aparatem jakieś zdjęcia zrobić. Aż mi ciarki przychodzą na myśl o próbie fotografowania Drogi Mlecznej pewnej sierpniowej nocy na Tąpadłach :blink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie potowarzyszę ;) Również we wcześniejszych obserwacjach Saturna, Wenus czy Merkurego :)

super :banan:

będę miał towarzystwo

 

mam zamiar fotografować ile tylko się na dysku zmieści

problemem może być tylko bateria w kompie. Nie wiem czy wytrzyma tyle godzin :unsure: ? W związku z tym mam pytanie: czy ktoś z Was ma przetwornicę 12V/230V?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa propozycja ... może skorzystam

od kiedy wymieniłem inwerter na pochodzący z modelu z większą matrycą komputer doi niemiłosiernie baterie :blink:

kiedyś mogłem avikować 3-4 godziny, teraz bateria pada po 2 godzinach. Mam dwie baterie czyli wystarczą razem na około 4 godziny ... na zaćmienie wystarczy ale z planetami będzie na styk :blink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.