Skocz do zawartości

M78 w Orionie


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem pod ołówek weszła mi mała mgławica refleksyjna w konstelacji Oriona - M78.

Jeśli ktoś mówi już o tej konstelacji to przeważnie w kontekście M42, mgławicy Koński Łeb czy Płomień, a o tej małej mgiełce się zapomina.

Trochę niesłusznie ponieważ jest dobrze widoczna już w lornetce 15x70 a w 8'' jest całkiem nieźle "zarysowana".

 

Wszystkie detale w opisie szkicu.

 

M78 black.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę dobry szkic. Naturalny, nie przekombinowany.

No i oczywiście najbardziej zazdroszczę pogody

 

Tym razem pod ołówek weszła mi mała mgławica refleksyjna w konstelacji Oriona - M78.

Jeśli ktoś mówi już o tej konstelacji to przeważnie w kontekście M42, mgławicy Koński Łeb czy Płomień, a o tej małej mgiełce się zapomina.

Łukasz, dziwisz się? Gdyby zimą było więcej pogody obserwacyjnej, to można by było czasem zapomnieć i o M42 - bo tyle wspaniałych obiektów jest do wyłapania na zimowym nieboskłonie. Ale skoro jest jak jest, to trudno się dziwić, że dziury w chmurach które czasem raczą nas swoją obecnością w zimowych miesiącach są wykorzystywane głównie na gapienie się w M42...

 

Sam przyznam, że dwa razy tylko odwiedzałem tę mgławicę - pierwszy raz w ramach odhaczania emek, a drugi - żeby sprawdzić czy widać ją w wimmerowym SCT5 (widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy z grupy dolnośląskiej ma całe 'tomy' notatek odnośnie obserwacji różnych DSów z różnych katalogów (Messier, NGC, IC, Herschel, Abbel, PGC itp itd). Z tego co kojarze to dostępne na naszej półkuli NGC już dawno wyczerpał. :flirt:

To się nazywa profesjonalne podejście do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Sam przyznam, że dwa razy tylko odwiedzałem tę mgławicę - pierwszy raz w ramach odhaczania emek, a drugi - żeby sprawdzić czy widać ją w wimmerowym SCT5 (widać).

 

Pamiętam, potwierdzam :) Nawet coś tam było widać.

 

A co do odhaczania eMek. Też mam całą listę wydrukowaną i też odhaczałem. Zawsze uważałem, że to dziwne, że właśnie wygląda jak taka, jakaś, ewidencja astronomiczna, czy coś w tym stylu. Jakby obserwacje były pewnym rodzajem mechanizmu, czy też okute w ramy jakiegoś automatycznego systemu.

 

Ale przyznam, że się myliłem, bo sam nie mogłem się powstrzymać przez odhaczaniem. Teraz przypomina mi to spojrzenie zapalonego taternika patrzącego na mapę... "ten szczyt zdobyłem, ten też, ten także... Muszę zdobyć jeszcze ten, i ten" :)

 

Jednak nieco się już pogubiłem w mojej liście. Niektórych eMek już nie pamiętam, ale przy okazji sobie je "odświeżę". Na szczęście nie odhaczonych pozostało niewiele, raptem kilka sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Załączam rysunek M 78 Jest to najjaśniejsza mgławica refleksyjna na niebie.Obiekt jest obserwowany bez użycia filtra, z filtrem UHC-zwiększony kontrast. Na północny wschód od M 78 to kolejna mgławica refleksyjna NGC-2071. Potem oglądałem też jako słabszej halo otaczającym gwiazdę 9.7. wielkość.

 

M%2078,%2028.11.2013full600.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.