Skocz do zawartości

Wielka prośba ATIK-314L


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z uczestników forum ma dostęp do powyższej kamery ATIK-314L Mono. Chodzi o zrobienie kilku darków i wysłanie ich mi. Jest to związane z moją pracą doktorską dotyczącą m.in. korekcji prądu ciemnego w oparciu o budowę piksela. Na razie nie mówię na ten temat więcej puki nie pokażą się moje publikacje, ale generalnie to co już udało się zrobić (na darkach z kamery SBIG 11000 - dzięki pomocy zewnętrznej) daje duże nadzieje i potwierdza słuszność tego co do tej pory zauważyłem. Dla zaciekawionych wystawiam trzy zdjęcia. Zdjęcie zrobione (BezDarka), następnie zdjęcie skorygowane zwykłym darkiem (Przed.png) oraz trzecie - zdjęcie skorygowane zgodnie z moim pomysłem (Po.png). Zdjęcia na 160s ekspozycji przy temperaturze bodaj 0 stopn (ale już nie pamiętam) wycinek 500x500 z pełnego formatu. Zwróćcie uwagę na to, że po darku występuje lekka drobnica delikatnie ciemniejszych punktów - to właśnie piksele źle skorygowane - tam korekcja darkiem nie uwzględnia zachowania nano-obszarów w komórce piksela (zjawisko złej korekcji wystepuje w około 10% pikseli). Uwzględniając procesy zachodzące wraz z gromadzeniem ładunku udało mi się dojść do jako-takiego efektu, ale dalsze prace są prowadzone oczywiście. Co najważniejsze - nie jest to korekcja która zakłamuje poprawną wartość nasycenia piksela jak robią to chociażby wyliczanie mediany z sąsiednich pikseli, czy inne sztuki z filtracją, które się obecnie stosowane, żeby tylko wygładzić zdjęcie. Ja mam nadzieje, że po pełnym opublikowaniu tego, będzie to metoda stosowana powszechnie - umożliwia ona korekcji zdjęć mocno zaszumionych ładunkiem termicznym, więc jest alternatywą dla drogich systemów chłodzenia, czy super sensorów CCD o znikomym prądzie ciemnym. Czyli rozwiązanie dla nas :) Teraz pracuję równolegle nad tym i również nad nowym (czyt. lepszym) pomysłem wyrównywania podczas prowadzenia montażu (guiding). Efekty mam nadzieje będziemy mogli z czasem oglądać, ale póki co niezbędny będzie zakup kamery (na uczelnie) i tutaj jest właśnie pewien problem - potrzeba kamery ze stabilizacją temperatury. Ten model wydaje się najtańszy z dostępnych. Dlatego zwracam się z prośbą do kogoś kto takową posiada - po prostu chciałbym zobaczyć jej darki żeby ocenić jaka jest korelacja miedzy nimi a strukturą matrycy, żeby zakup nie okazał się jakimś niewypałem. Ewentualnie poradźcie co w podobnej cenie i ze stabilizacją temp. można znaleźć. O tej kamerze czytałem pozytywne opinie, a cena jednak jest w zasięgu budżetu, z większymi sumami może już być różnie.

 

PS. Żeby porównywać obrazki proponuje sobie je zrzucić na kompa i wtedy oglądać - przeglądanie ich tutaj jest bezsensowne :)

BezDarka.png

Przed.png

Po.png

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Dzięki za tego darka. Zasadniczo potrzebuję serii darków dla jednej temperatury. Wybór temperatury jest mi obojętny (powiedzmy że niech będzie 10 st C - ale stałe dla wszystkich zdjęć !!) natomiast czasy następujące: 0, 10, 20, 40, 80, 160, 320, 640, 1000, 2000, 3000, 4000s. Jeżeli tych ostatnich dużych nie da się otrzymać to nic się nie stanie. Po prostu muszę mieć zależności prądu od czasu ekspozycji. Jesteście w stanie mi w tym pomóc i przesłać te 12 zdjęć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314E i 320E mają mniejsze piksele ale także gorsze matryce bo HADy bez ExView, przez co QE w czerwieni/podczerwieni jest znacznie niższa (np. H-a). Sony wydało nową matrycę ExView zastępującą tą z 314E... tyle że mniejszą o jeszcze mniejszych pikselach (1/3" ICX445 ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uprzejmie donoszę iż zbudowałem bibliotekę blisko tysiąca darków dla mojej DSI III Pro (ta sama matryca co w Atik 314L, tyle że bez chłodzenia). To sa darki dla różnych czasów i różnych temperatur. Oczywiście żaden mail tego nie przeniesie.

Swoje proste doświadczenia z tym materiałem opisałem tu: http://forum.astropolis.pl/topic/27201-dsi-iii-i-mj-10-cio-miesiczny-projekt-astrofoto/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odświeżyć temat - chodzi o 12 klatek ciemnych przy STAŁEJ TEMPERATURZE DLA WSZYSTKICH zdjęć więc potrzebny jest ATIK ze stabilizacją. Czasy to 0, 10, 20, 40, 80, 160, 320, 640, 1000, 2000, 3000, 4000s. Największych jak się nie da to nic się nie stanie. Potrzebuje tych 12 (albo mniej) plików fits. Fajnie byłoby mieć po kilka zdjęć na jeden czas żeby je uśrednić i jeżeli to nie problem będę wdzięczny. Również podobne dane z innych kamer (ze stabilizacją temperatury bo bez tego to jest bezsensowne) byłyby mi potrzebne. Artykuły czekają na publikację, wyniki korekcji na SBIG STL-11000 były rewelacyjne, chce to sprawdzić to na tańszych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips chyba zapomniał, a może z matrycy KAF8300 (FLI8300) Cię zainteresują?

no i jaka ta temperatura ewentualnie ma być, oprócz tego, że stała?

 

Oczywiście. Każde dane w postaci takiej jak pisałem będą mnie interesowały. Temperatura stała dla wszystkich i nawet lepiej wyższa niż niższa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity czujnik, praktycznie zero prądu ciemnego. Praktycznie pojedyczne gorące piksele, ciepłych też bardzo mało. Myślę że w przypadku tego czujnika nie ma co poprawiać jeżeli chodzi o prąd ciemny. Niesamowite jak dramatyczna jest różnica we właściwościach generacyjnych ładunku ciemnego między tym czujnikiem SONY a czujnikiem na którym robiłem badania Kodak KAI 11000. Mam nadzieje że nie ma jakiegoś oszukaństwa w tym wszystkim, patrząc na dark z 2000s i widząc zaledwie kilkanaście jaśniejszych punktów można doznać szoku. Pozytywnego dla użytkowników, dla mnie niezbyt bo nie ma co poprawiać :) Czekam w takim razie na serie z innych czujników.

 

 

Porównanie klatek ciemnych przy tej samej temperaturze -10stopni dla czujnika ATIK (z prawej) i fragment 500x500pix KAI 11000 z kamery SBIG STL 11000M.

Bez tytułu.png

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam że nic nie kombinowałem. Zastanawiam sie natomiast, czy nie za zimne te darki do porównań - nie wiem w jakich temperaturach były zbierane te z KAI 11000. Mogę ci dorobić z dokładnie taką samą temperaturą, jeśli chcesz.

Edit: nie zauważyłem że temperatura była ta sama , sorry :szczerbaty:

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nieco offtocpiowo - czy obrazy z takiej kamery jak ATIK 314 można zbierać obrazy bardziej standardowo tzn np tak jak z webkamery (to potrafię zrobić np zbierając dane do Matlaba czy pisząc programik w C#) ? Czy niezbędne jest dedykowane oprogramowanie i żadnym innym nie odbiorę obrazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nieco offtocpiowo - czy obrazy z takiej kamery jak ATIK 314 można zbierać obrazy bardziej standardowo tzn np tak jak z webkamery (to potrafię zrobić np zbierając dane do Matlaba czy pisząc programik w C#) ? Czy niezbędne jest dedykowane oprogramowanie i żadnym innym nie odbiorę obrazu ?

 

Nie znam szczególów przechwytywania obrazu z webkamerki od strony programowej. Natomiast jeżeli chodzi o ATIKA , można chyba skorzystać z przechwytu danych poprzez ASCOM przy pomocy czegoś takiego

Ja tak steruję swoim teleskopem z poziomu swojego oprogramowania obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ogólnie o co chodzi: o analizowanie przychodzących obrazów w czasie rzeczywistym w celu jakichś tam operacji (np na porcie wysyłania danych na RS232). Czyli muszę mieć dostęp do przychodzących obrazów np z poziomu C#

A może lepszym rozwiązaniem jest kazać oprogramowani składować na bieżąco obrazy, a równocześnie mój program będzie je otwierał. No to jest jakieś pośrednie rozwiązanie.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.