Skocz do zawartości

M42 na luzaka...


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy dni pogody po miesiącach posuchy dało kopa, ale że co innego trzymało, więc kop daleko mnie nie wysłał :D

Fotka robiona ze skraju Wiednia niedaleko domu, ale i tak w zaświtlonym miejscu, wokoło kilka lamp i jakiś osioł świecący latarka po teleskopie, czyli warunki takie sobie ;)

Fotka to 44 klatki po 5 minut (zbierane dwa wieczory) + 15 x 40sec, ISO 800. WO 66 SD Apo + MPCC (~390mm f/5.9) + Canon 350d niemodyfikowany + Astronomik UHC-E EOS Clip.

Ponieważ ten Astronomik z moim niemodyfikowanym Canonem zmienił jakoś dziwnie kolory mgławicy, więc uznałem że lepiej pokazać jako główna fotke wersje BW.

 

test_02_b5a_BW_small_3.jpg

 

Jeszcze do tego ta dziwna wersja kolor, wyglądająca jak by tylko przez Ha, a przecież powinno być głównie zielono jak przez OIII :D

 

test_02_b5_small.jpg

 

Fotki to czywiście crop i resize.

Jak będzie pogoda to zamierze się na jeszcze jeden zimowy obiekt (próba mnie ucieszyła), ale konieczne będzie oddalenie sie te 20 km, żeby dało sie palić klatki po 10 minut ;)

 

Pozdrawiam :Beer:

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło.

 

Dzięki :)

 

Co to jest za filtr? Daj linka do niego.

 

Astronomik UHC-E wersja EOS Clip wyglądająca tak jak na zdjęciu poniżej

 

Astronomik_UHC-E_EOS-Clip.jpg

 

Jego transmisja:

 

astronomik_uhc-e_trans_full.png

 

Reszta na stronie Astronomika - > TUTAJ

 

Kiedy zmodyfikujesz Canona?

 

Nie mam pojęcia, pewnie szybciej kupie dedykowane CCD ;)

 

Musze kiedyś zrobić wreszcie test z fotkami tego samego obiektu z filtrem i bez, ale zawsze jakoś szkoda mi czasu, a że sprzęt przygotowuje przed wyjściem tak, żeby nie trzeba było dużo robić w polu, więc filtr mam już założony.

Niestety "wydłubywanie" go w terenie z aparatu, niekoniecznie musiało by być łatwe i przyjemne, jak to pokazuja reklamy Astronomika :D

 

P.S.

Astronomik na swojej stronie poleca do foto filtr CLS CCD, ale ja jakoś nie byłem przekonany, zwłaszcza po znalezieniu na sieci zdjęć testowych, które tylko potwierdzuły mi, że CLS CCD jest lekko za szeroki... UHC-E był i tańszy i jest węższy, choć do modyfikowanego Canona czy CCD to chyba juz warto kupić normalny UHC, tyle że droższy.

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pogoda to zamierze się na jeszcze jeden zimowy obiekt (próba mnie ucieszyła), ale konieczne będzie oddalenie sie te 20 km, żeby dało sie palić klatki po 10 minut ;)

 

Ja z centrum Warszawy paliłem klatki po 30 min z modyfikowanym 350D i Astronomic UHC... to że "dziwnie" zmienia kolory to norma przy UHC.... ale jak widzisz daje efekty fajne.

44 x 5min to sporo materiału. Gdyby aparat był modyfikowany fotka ta by wyglądała jednak "inaczej"... A tak wygląda po prostu bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto mieć zmodyfikowanego Canona, nawet jak się ma dedykowaną kamerkę. Można też robić dwoma naraz np. coś tam kamerką przez Zenithstara i powiedzmy jakiś szeroki kąt Canonem i obiektywem. Twój montaż to spokojnie uniesie.

Jest do wzięcia zmodyfikowany Canon, moim zdaniem warto a jednego zostawić do normalnej fotografii. Canon od biedy obejdzie się bez laptopa i jest dobry na wypady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne gwiazdki w całym kadrze po każdej stronie od środka, to dowodzi, że nie masz problemu z ugięciami i tym samym odchylenia od równoległości płaszczyzn.

 

Mitku mój refraktor ma bardzo krótki tubus (część od celi obiektywu do fokusera ma ok 15cm) i na dodatek (co jest rzadko spotykane) jest ze stali kwasowej, sam fokuser też jest mniejszy od normalnych 2", więc sumarycznie jest tak jak napisałeś :)

Ciekawostką jest fakt, że sama cela nie ma możliwości kolimacji, bo wszystko jest po prostu wkręcane na ten sam gwint z przodu co i z tyłu tubusu i działa :D

 

Ja z centrum Warszawy paliłem klatki po 30 min z modyfikowanym 350D i Astronomic UHC... to że "dziwnie" zmienia kolory to norma przy UHC.... ale jak widzisz daje efekty fajne.

44 x 5min to sporo materiału. Gdyby aparat był modyfikowany fotka ta by wyglądała jednak "inaczej"... A tak wygląda po prostu bardzo fajnie.

 

Philips ale UHC jest jednak dużo węższy i to dużo daje, a co do długości klatek, to jeszcze miałem troche zapasu tylko że już od jakiegoś czasu wole robić fotki na krótszych czasach i lepszym tłem.

Dodatkowym problemem jest to, że tutaj mam baaaardzo często zamglone niebo co w połączeniu z lampami (sztuk 4) w odległości 10-15 metrów szybko kończy naświetlanie klatki.

Moją fotke z października (Ameryka i Pelikan) robiłem na subklatkach po 12 minut i tło nadal było ok, ale to było troszke dalej i wyżej, a obiekt w zenicie gdzie tło najlepsze.

Co do modyfikacji Canona, to najpierw musze kupić drugą lustrzanke, bo mnie żona pogoni z domu jak zmodyfikuje aparat, który ona też używa i to w pracy :D

Tak więc chyba lepiej pomyśleć o CCD ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.