Skocz do zawartości

Teleskop pod Astrofoto - DS


Pokrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od 4 stycznia noszę się z zamiarem kupna teleskopu do Astrofoto. Udało mi się zrobić kilka fajnych (raczej ze względów artystycznych ) fotek zaćmienia i zaczęła mi kiełkować myśl o robieniu zdjęć innym obiektom, które niestety nie są poza zasięgiem mojego malutkiego obiektywu. Poprzeglądałem różne oferty, popodniecałem się niezdrowo, poczytałem, rozczarowałem i na chwilę obecną mój wybór padł na Messier R-152S 152/760 na montażu LXD-75 Mniej więcej tyle jestem gotowy wydać na sam zestaw teleskop-montaż. Do tego okolo 2,5-3 tysiące na dodatkowe okulary, T-ringi, adaptery do foto, filtry, zasilanie itp.

 

Warunki : Warszawa, ale z możliwością wyjazdu 30km od miasta i spędzenia nocki przy grilu/kominku z trawą pod stopami, w mało oświetlonej okolicy - niestety latem.

Cel: Na pierwszym planie - Astrofotografia DS.

 

Posiadam EOS'a 550d

Moja lista zakupów na chwilę obecną to :

Teleskop (j.w.) & Montaż (j.w.) 5000,-

zewnętrzne zasilanie do teleskopu : Celestron Powertank 17 400,-

Złączka projekcyjna: TPL 1,25" / T2 170,-

T2-ring Cannon 40,-

 

Okulary i filtry + dobry barlow do oglądania jasnych obiektów - Prosiłbym o pomoc z doborem.

 

Zakup planuję na Maj - jeszcze sporo czasu na dopracowanie zestawu.

 

Czy jest to dobry wybór? Czy pominąłem coś istotnego?

Za dużo kasy na pierwszy teleskop? - mam trochę nierówno pod sufitem więc proszę tego nie brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

w/g mnie raczej źle wybrałeś, tak w skrócie to za duża rurka i za mały montaż

a po za tym to achromat, ten teleskop w lustrzance będzie dawał duże gwiazdki i sporą abberację chromatyczną, może by się nadawał pod kamerę mono i koło filtrowe, ale też raczej nie RGB a filtry wąskopasmowe, ale nigdzie nie widziałem dobrych zdjęć z tej rurki, to samo jeśli chodzi o montaż.

 

więc moja rada, szukając teleskopu do astrofoto, nie sugeruj się opisami w sklepie, tylko najpierw poszukaj zdjęć z takiego zestawu.

 

a propozycja? to większy (solidniejszy) montaż i mniejsza (lżejsza) rurka

a do lustrzanki teleskop musi posiadać bardzo dobrze skorygowaną optykę - bo foci od razu w całym paśmie

ta złączka projekcyjna też jest zupełnie zbędna, lustrzanką foci się bezpośrednio w ognisku głównym bez użycia okularów.

więc np. montaż HEQ5 i do tego jakieś małe APO np. 80ED z flattenerem

i chcąc fotografować DS'y i tak nie unikniesz konieczności guidowania, więc będzie konieczna dodatkowa kamera guidująca, i albo druga rurka, albo tzw. off axis guider, laptop i oprogramowanie

co może już znacznie przekroczyć budżet

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.:Salut:

 

Dysponując takim budżetem na początek radziłbym:

1. montaż HEQ5 - sprawdzony i zaprawiony w bojach sprzęt, myślę że o klasę lepszy od LXD-75 : koszt +-3,5k

2. Synta 150/750mm + Baader MPCC : koszt 1,1k

3. kamerka do guidingu z portem ST-4 - np Orion Autoguider : koszt 0,8k - proponuję od razu zapomnieć o webkamerkach

4. rurka do guidingu np Synta 80/400 ( 300zł) lub od razu Off Axis Guider : koszt 1000zł

 

Takim zestawem spokojnie możesz robić praktycznie wszystko i na dowolnych czasach naświetlania, oczywiście po nabyciu umiejętności i doświadczenia . Software do obsługi : dostępny jest za free

Pozdrawiam i życzę powodzenia

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Daliście mi do myślenia.

Laptopa mam;) Budżet może zostać przekroczony... najwyżej zacisnę pasa na dwa miesiące.

 

 

Zawsze można przeglądnąć naszą astro-giełdę :) Zdarzają się czasem bardzo dobre oferty i dobry sprzęt do astro-foto dostaniesz niemal za pół-ceny :)

Niektóre są nówkami - prawie nie śmiganymi :):friends:

Wracając do Twojego wyboru: Widziałem zdjęcia robione tą rurką którą sobie wybrałeś - niestety abberacja jest potworna - i jedynie do BW się nada.

 

Myślę że powinieneś się rozglądnąć za refraktorem 80 ED np SkyWatcher 80ED + montaż HEQ5 PRO Synscan.

Jako prawie początkujący guidowanie sobie na razie możesz odpuścić dopóki nie wejdziesz w arkana astronomii i astrofotografii - bo i tak zaczniesz od łatwiejszych obiektów i krótszych czasów to ten setup powinien wystarczyć.

Ja w większości próbuję na krótkich ogniskowych teleobiektywu (70-300) posadzonego na piggybacku właśnie takim jak wymieniłem setupie:

Zdjęcie z komórki: zestaw.jpg

Dopiero w sumie po dłuższym okresie zaczynam próbować bardziej na serio z DLSR'em podpiętym do ogniska głównego teleskopu.

Owszem wcześniej też się bawiłem ale dopiero jak poznasz na tyle swój sprzęt i możliwości to Ci pozwoli na swobodniejsze i bezproblemowe poruszanie się w tym hobby.

I ten "GAJDING" - no właśnie dokładnie po 2 latach od zakupu tego setupu wchodzę na wyższy stopień wtajemniczenia - teraz bez nerwów i niewiadomych :)

 

Co ważne - polecam pojechać na astro-zlot gdzie się przyglądniesz całemu przekrojowi sprzętu - sam sobie wyrobisz zdanie podglądając starych wyjadaczy - i na pewno wybierzesz najlepszą opcję dla siebie :) Aha - właśnie - najbliższy zlot w Bieszczadach za półtora miesiąca :)

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że koledzy dobrze radzą na początek jakiś ED-ek 80, ewentualnie jakiś obiektyw stałoogniskowy 300 mm złączka T2 zebyś mógł podłączyć bezpośrednio do canona i najlepszy montaż na jaki cię stać . Najlepiej jakby był klasy minimum HEQ5. Gdybyś zaczął przygodę od obiektywu 300 mm to możesz poczatkowo zrezygnować z guidera , na HEQ-5 spokojnie pociągniesz po 300 a nawet 360 sek expozycji. Wystarczy to spokojnie na poczatek na kilka obiektów, a będziesz miał mniej problemów . A problemów do rozwiązania w astrofoto nie brakuje :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dociułałem trochę kasy, a w między czasie bawiłem się Sky-watcherem 80/400

Obecnie w planie budżetowym około 10.000 zł:

 


  •  
  • Sky-watcher Mak-Newton 190
  • EQ-6
  • Kamerka Oriona do posiadanego 80/400 w celu guidowania
  • W październiku pewnie Atik 383L+ z kołem filtrowym i zestawem filtrów. Do tego czasu cannonem się pobawię i poćwiczę obsługę.
    Laptopa mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zestaw bardzo przyzwoity i równie wymagający. Kombinacja tego teleskopu z kamerką 383 da Ci odwzorowanie około 1.2 sekundy na piksel co będzie bardzo wymagające zarówno dla prowadzenia teleskopu jak i warunków obserwacyjnych (seeing). Ogniskowa 400mm do prowadzenia takiego sprzętu może okazać się za krótka i trzeba będzie dołożyć jakiegoś barlowa. Gdybym sam miał kompletować zestaw do astrofoto (co mnie niebawem czeka) prawdopodobnie zakupiłbym oczywiście jak najlepszy montaż a następnie jakiś popularny refraktor ED albo newtona 150/750 żeby się przekonać jakie zasadzki na mnie czekają i na jaką docelową kamerkę polować.

Nie ulega natomiast wątpliwości że po opanowaniu zestawu który proponujesz będziesz mógł robić nim fantastyczne fotki B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000mm to za duża ogniskowa na zewnętrzny guider, zwłaszcza że na pewno ten aluminiowy tubus nie będzie sztywny jak np carbonowe sandwicze ;)

Albo jak napisał Riklaunim - OAG, albo ja bym patrzył za czymś krótszym, niekoniecznie z lustrem, sa jeszcze refraktory APO.

Za podobne pieniądze można pomyśleć o nowych fotonewtonach SW, 8" 800mm ogniskowej, ale jaka będzie jakość optyki, to nie wiadomo...

Cena jest kusząca, ale też rzucająca cień podejrzenia, że może być nie za ciekawa dokładność luster.

Generalnie ja bym jeszcze dał sobie czas na zastanowienie. :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.