Skocz do zawartości

Planety na orbicie Księżyca


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie odziwo podmiana pliku nic nie dała. Rozszerzenie zmienione, program się uruchamia, ale nie mam żadnych zmian wielkości i pozycji planet. Dziwne. Podróż na inne planety za pomocą Ctrl + G jest świetna :) Saturn ślicznie wygląda z jego księżyców :)

Edytowane przez Rafcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz po klinięciu na jpg "wszystkie planety" - Szuu - na moim ekranie (17-calowym LCD) ma w moim oku tylko 7 stopni a nie 20 stopni (jak pisałeś we wiadomościach) - czy tym samym przypadkiem nie wprowadzasz w błąd najufniejszych forumowiczów, którzy zgodnie z zasadami ergonomii oglądają ekran z około 60 cm?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odziwo podmiana pliku nic nie dała. Rozszerzenie zmienione, program się uruchamia, ale nie mam żadnych zmian wielkości i pozycji planet

- czy zmieniasz właściwy plik we właściwym katalogu? (czasem komuś zostaje drugi katalog stellarium ze starej nieużywanej wersji... możesz użyć wyszukiwania plików dla sprawdzenia czy nie masz niespodziewanych ssystem.ini w innych miejscach)

 

- ukrywanie rozszerzeń plików w windows może zmylić (wydaje się że zmieniasz na .INI a w rzeczywistości to .INI.TXT)

 

stellarium bez pliku ssystem.ini w ogóle się nie uruchamia. na próbe możesz usunąć oryginalny plik (a raczej przenieść chwilowo w inne miejsce, usuwać nie chcemy bo jest zbyt cenny) i jeżeli program dalej działa to znaczy że to nie ten katalog. jeżeli przestał działać, to DOBRZE, wtedy w to samo miejsce dajesz mój plik i jeżeli będzie miał właściwe rozszerzenie to stellarium znowu się uruchomi.

 

 

Jowisz po klinięciu na jpg "wszystkie planety" - Szuu - na moim ekranie (17-calowym LCD) ma w moim oku tylko 7 stopni a nie 20 stopni (jak pisałeś we wiadomościach) - czy tym samym przypadkiem nie wprowadzasz w błąd najufniejszych forumowiczów, którzy zgodnie z zasadami ergonomii oglądają ekran z około 60 cm?

musisz zaopatrzyć się w 3x większy monitor albo zmniejszyć 3x odległość :) bo widok jest z "obiektywu szerokokątnego" (inaczej nie zmieściłyby sie wszystkie planety...)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szuu nowe zainstalowanie aplikacji i podmiana pliku nie pomogła. Usunąłem plik, program nie działał. Skopiowałem zmodyfikowaną wersję i uruchomił się, ale nie było zmian.

Jednak problem rozwiązałem :)

 

Okazało się, że w AaaData jest jeszcze folder Stellarium w którym jest ssystem.ini wraz z plikiem z zapisaną nasza lokalizacją. Zauważyłem, że gdzieś jeszcze stellarium musi coś zapisywać, ponieważ po odinstalowaniu programu i usunięciu całego folderu Stellarium, oraz ponownym zainstalowaniu pamiętało moją lokalizację. Po usunięciu ssystem.ini podziwiałem planety na orbicie księżyca :)

Okazało się, że za każdym razem muszę usuwać plik ssystem.ini w AppData (przy kopiowaniu zmodyfikowanej wersji, oraz później poprawnej), ponieważ Stellarium robi tam kopię przy uruchomieniu programu.

 

Może zależy to od systemu, nie wiem. U mnie jest Win 7 Pro 64bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym, po zaznaczeniu obiektu pojawia się jego rozmiar kątowy i dla takiej orbity Jowisza pokazuje 21°

więc szuu dobrze obliczył, a Ty ekolog używaj miar kątowych, a nie przekątnych przez 60 ;)

 

Ależ ja akceptuję te 20 stopni Jowisza. Problem w tym że wysokość całego ekranu jest taka, że Jowisz wypełniający aż dwie trzecie całego ekranu dopiero daje nam optycznie taki sam efekt (rozmiar) jaki by dawał na niebie tak blisko Ziemi.

 

Dlatego Szuu popełnił szuulerstowo dydaktyczne insynuując taki (skromny) na ekranie widok Jowisza - w Stellarium czy czymkolwiek innym. Pisze tu o jego jpg-u!

 

A mógł zrobić kilka - w tym jeden z Jowiszem "po byku" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://bradblogspeed.com/im-bad-at-math

 

Szuu wziął się widzę za sprawę bardzo poważnie :)

http://bradblogspeed.com/im-bad-at-math

 

Stąd poszło dalej, bo na reddit.com (wątek tam ma już 200 komentarzy). No i w ten sposób informacja dociera do większej ilości ludzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomysł zaiste wspaniały i wygląda pięknie, ale coś ten Jowisz jakiś mały :flirt: Biorąc pod uwagę jego srednicę, wynoszącą prawie 150.000 kilometrow, to dwie i pól jego średnicy i byłby na naszej głowie. Jakoś mi to dziwnie wygląda :huh:

Moze to tylko złudzenie bo patrze na ekran, a nie w niebo, ale cos niewielki ten kolos skoro oddalony ma byc od nas o jedynie dwie i pól wielkosci srednicy swojej planety, a w realu jest oddalony o około 4200 swoich srednic od Ziemi.

 

Moze to tylko złudzenie, ale nader spokojnie wygląda jak na takiego kolosa :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, zainspirowany tematem chwile poszukałem na YT no i mam. Coś znalazłem co obala ten mini obrazek z pozornie niegroźnym Jowiszem i resztą mniejszych towarzyszy.

 

 

Nie chce mi sie liczyc tego wszystkiego, ale czegos takiego własnie bym sie spodziewal przy zachowaniu odległosci reszty planet względem Ziemi w relacji odległości Ziemia-Księżyc.

 

Tak więc me obawy były wielce uzasadnione :rtfm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, nieuważnie śledzisz temat... podoba mi się twój sceptycyzm ale czemu bardziej wierzysz anonimowemu jutubowi niż kolegom z forum? nieładnie! :szczerbaty:

 

filmik, który pokazałeś był już omawiany od wczoraj w tym wątku http://astropolis.pl/story/planety-widziane-z-powierzchni-ziemi--

od tego czasu twórca zdążył już usunąć mylący wygięty horyzont który sprawiał wrażenie że patrzymy na duży obszar nieba (podczas gdy w rzeczywistości filmik przedstawia powiększenie małego fragmentu i dlatego planety wychodzą takie duże), a w linku podanym przez adama potwierdza na własnym blogu że w rzeczywistości jowisz w takiej odległości byłby o wiele za mały żeby wypełnić sobą całe niebo. filmik po prostu pokazuje względną wielkość księżyca i planet, a nie wielkość księżyca i planet w stosunku do obszaru nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, niech bedzie, ale nadal to Słońce, które pewnie najbardziej mnie zmotywowalo do zweryfikowania rozmiarów planet obserwowanych z Ziemi mi coś nie pasi jezeli jest oddalone od nas o 150 milionów kilometrów, a Jowisz o okolo 380.000km to ta jego wielkość mnie nie przekonuje :flirt: Słoneczko w tym wydaniu powinno być ociupinę mniejsze :szczerbaty: . Wtedy ten obrazek miałby większy sens :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu również napisał o rozmiarach Słońca w Stellarium, tyle że w innym miejscu - poczytaj jego komentarz na stronie podlinkowanej przez Jesiona.

 

Dla leniwych:

 

i'm glad to see my picture here :-)

and yes, you are right, it is misleading, too! Stellarium draws luminous halo around small and bright objects (for comparing their relative brightness - this is astronomy software and most objects are stars...). this means that the true size of the moon, mercury and mars is smaller. and especially sun, which got an enormous halo for its exceptional brightness. so this picture only compares the relative size of big planets and the whole sky, but not the moon (...)

 

Tak więc dalej nie śledzisz tego wątku uważnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale specjalnie dla ciebie, widok planet o zmierzchu w mniejszym polu widzenia: :)

planety_wieczorem.jpg

 

Już bliżej prawidłowej (moim skromnym zdaniem) sytuacji.

 

Niemniej prawidłowo ustawiony program symulacyjny (np Stellarium) gdy testujemy patrzenie "gołym okiem" - w sytuacji gdy użytkownik ogląda obraz na tle okna, za którym jest ten sam obiekt - powinien pokazywć obiekt dokładnie tak samo wielkim jak widziany na niebie za oknem.

 

Przy oczywistym założeniu, że użytkownik patrzy na ekran z głową w odległosci od niego takiej jak zawsze (np z około 60 cm)

 

21 stopni to sporo! Dlatego coś takiego było by na ekranie jak na moim obrazku.

Sugeruję nieśmiało, że Twój Jowisz jeszcze za mało wypełnia "wysokość" obrazu.

 

Przy okazji - 5 stopni to - mniej więcej - łuk zasłaniany szerokością trzech środkowych placów oglądanych w odległości wyciągniętej ręki.

 

Wszystko to staram się unaocznić na obrazku.

 

Pozdrawiam

poprawnie_st.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry obrazek :) i oczywiście słuszny, z miejsca w którym siedzę, mój monitor też widzę jakby miał wysokość 20parę stopni.

 

moje obrazki miały za zadanie coś innego: "odczynić" urok rzucony przez pierwszą wersję filmiku, w którym jowisz zakrywał całe niebo - dlatego chodziło o to żeby pokazać duży obszar nieba, szeroki kąt, pokazać jak te planety wyglądałyby widziane gołym okiem w terenie - a nie jak wyglądłyby przez rolkę papieru toaletowego ograniczającą pole widzenia.

 

ale obrazek to w ogóle jest tylko dodatek, najlepsza zabawa jest w stellarium gdzie można się rozglądać, powiększać, zmniejszać, przyspieszać czas (planety występują w różnych fazach, jak księżyc, bo przecież są na tej samej orbicie)

 

hmmm... źle powiedziałem. najlepsza zabawa byłaby w planetarium :szczerbaty:

czy C.N.Kopernik mnie słyszy?!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.