Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Sakon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam prośbę czy moglibyście mi polecić dobry teleskop w miarę tani. Jestem w gimnazjum i szukam teleskopu żeby można było pooglądać niebo i słońce.Zależy mi na dobrym obrazie i łatwej obsłudze.Z góry dziękuje :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Co to znaczy "w miarę tani"? Dla jednego tanio to 200zł, a dla kogoś innego 5000zł. Określ dokładniej swój budżet.

2) Co to znaczy "pooglądać niebo"? Czy interesują Cię bardziej planety i Księżyc, czy może obiekty głębokiego kosmosu (tzw. DSy) - mgławice, galaktyki, gromady.

3) Skąd będziesz prowadził obserwacje? Inny teleskop doradzimy komuś, kto jest skazany na balkon w dużym mieście a inny komuś, kto dysponuje domem z ogrodem na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chce kupić teleskop mam do dyspozycji do 1000zł maksymalnie 1300zł.Warunki obserwacyjne mam raczej dobre mieszkam w Szymbarku koło Gorlic województwo małopolskie.Mam zamiar obserwować planety i gwiazdy ale mam zamiar spróbować obejrzeć tez księżyc i słońce.Jestem w wieku 14 lat raczej mogę dźwigać no i może mi ktoś pomóc samochodu nie posiadam mieszkam na wzniesieniu i niedaleko większej górki(można podejść pieszo)Proszę podać was podajcie jakieś propozycje. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz oglądać planety - ok, rozumiem. Ale co masz na myśli pisząc, że chciałbyś oglądać gwiazdy? Bo gwiazdy jako takie, nie wiem czy wiesz, przez teleskop wyglądają dokładnie tak samo jak bez teleskopu, a najlepiej wyglądają chyba w dobrej lornetce. Przykro mi, że tak Cię dręczę, ale żeby coś doradzić musimy najpierw ustalić jakie są naprawdę Twoje potrzeby.

 

EDIT: widzę, że wątki zostały scalone

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pozwoliłem sobie połączyć dwa stworzone przez Ciebie tematy, gdyż traktują o tym samym.

 

Widzę, że nie długo trzeba było czekać na odzew młodych ludzi z Szymbarku zainteresowanych astronomią. To ja prowadziłem dzisiaj u Was pierwszą prelekcję i miło mi, ze ktoś połknął bakcyla :) Witamy na forum!

 

Po pierwsze rozejrzyj się po dziale, w którym właśnie piszemy. Z pewnością znajdziesz wiele wątków podobnych do tego i z pewnością Ci pomogą.

 

Przeczytaj także ten pomocny artykuł na Celestii:

http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

 

Jeżeli zależy Ci głównie na obserwacjach wizualnych, to możesz celować w teleskop na montażu dobsona - czyli azymutalnym. Najczęściej polecanym przez nas teleskopem jest Synta 8" (ze względu na stosunek ceny do możliwości). Biorąc pod uwagę jednak, że mogłaby być dla Ciebie zbyt ciężka, możesz zastanowić się nad jej mniejszą siostrą Syntą 6"

Tutaj masz linka:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Kosztuje mniej niż sobie założyłeś, a więc mógłbyś dokupić do tego jakiś lepszy okular albo i dwa.

 

Pamiętaj, najważniejsze, abyś nie robił nic pochopnie. Pieniądze łatwo jest wydać, ale nie zawsze osiąga się pełne zadowolenie. A więc na spokojnie zastanów się nad teleskopem, który chcesz kupić.

Poszukaj tutaj na forum informacji na temat interesującego Cię sprzętu. Znajdziesz dostatecznie dużo wypowiedzi ludzi, którzy mieli z nim styczność.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na allegro jest szmelc ale co powiecie na taki

Synta SK 1145 EQ1

Dane techniczne:

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 114 mm

długość ogniskowej: 500 mm

światło siła: f/4,4

zasięg: 12,9 mag

wyciąg okularowy: 1,25"

montaż: paralaktyczny EQ1

statyw: aluminiowy LT2

wymiary tuby optycznej: 15x41 cm

wysokość statywu: 67-119 cm

waga netto: 8 kg

waga brutto (spakowany): 11,5 kg

wymiary spakowanego teleskopu: 76x28x23 cm

Wyposażenie:

okulary: 1,25" H20, H12.5, SR4

szukacz: 5x24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na allegro jest szmelc ale co powiecie na taki

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-1145-eq1-kurier-0-i1477171826.html

Dane techniczne:

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 114 mm

długość ogniskowej: 500 mm

światło siła: f/4,4

zasięg: 12,9 mag

wyciąg okularowy: 1,25"

montaż: paralaktyczny EQ1

statyw: aluminiowy LT2

wymiary tuby optycznej: 15x41 cm

wysokość statywu: 67-119 cm

waga netto: 8 kg

waga brutto (spakowany): 11,5 kg

wymiary spakowanego teleskopu: 76x28x23 cm

Wyposażenie:

okulary: 1,25" H20, H12.5, SR4

szukacz: 5x24

pomyłka wstawiłem zły teleskop do parametrów

Edytowane przez Sakon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo zły wybór z poniższych powodów:

 

1) Montaż EQ-1 jest bardzo niestabilny

2) Zbyt mała apertura do obserwacji DS

3) Ekstremalnie krótka ogniskowa i, co za tym idzie, bardzo duża światłosiła F/4,4. Taki teleskop musi mieć bardzo dobrze sfiguryzowane, paraboliczne lustro i być bardzo dobrze skolimowany, a i tak będzie problem z uzyskaniem dużych, "planetarnych" powiększeń.

 

Nie o to chodzi, że to teleskop z Allegro, tylko że to wyjątkowo bezsensowna konstrukcja - mały, bardzo światłosilny Netwon na fatalnym montażu.

 

Zasadniczo widzę dla Ciebie następujące rozwiązania

1) Duży Newton na montażu Dobsona, np. Taki albo Taki. Takie teleskopy charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny i jest to chyba najczęściej polecany teleskop na tym forum. Do jego wad można zaliczyć duży ciężar (tuba 8" waży 8kg, a montaż 12kg) i fakt, że montaż Dobsona jest mało wygodny przy dużych powiększeniach.

 

2) Pytany, co chciałbyś oglądać najczęściej odpowiadasz "planety", natomiast z tego co udało się od Ciebie wyciągnąć można odnieść wrażenie, że nie jesteś zbytnio zainteresowany DSami. Dlatego mógłbyś się zdecydować na jakiś sprzęt wybitnie planetarny, np. takiego MAKa. Ten z linka jest na montażu EQ-2, można też kupić samą tubę i posadzić ją na np. AZ3. Maczki są małe, lekkie i pięknie pokazują planety, niestety, taki mały MAK zupełnie polegnie na DSach.

 

3) Zestaw dla początkującego: refraktor 90mm na montażu AZ3, a do tego jakaś przyzwoita lornetka 10x50

 

Szczerze mówiąc sądzę, że wariant nr 3 byłby dla Ciebie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca jasna jest sprawa z tym "szmelcem na allegro".

Jak wspomniałem, najczęściej na allegro sprzedawcy tanich zabawek imitujących teleskopy zwodzą i oszukują potencjalnych zainteresowanych astronomią ludzi tanimi teleskopami o wyssanych z palca powiększeniach i parametrach.

Jednak nie znaczy to, że każdy teleskop na allegro to szmelc, gdyż te poważniejsze sklepy astronomiczne korzystają także ze sprzedaży na allegro.

Żeby była jasność, chodzi mi o tę różnicę:

http://allegro.pl/teleskop-76f900-2cd-filmy-4xmapy-50zdjec-i1471222813.html to jest be. Szajs. Fuj

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-salon-wysl-0-i1469222545.html ten jest okej. Zwróć uwagę na sprzedawcę.

Oby dwa można kupić na allegro. Dlatego wśród tych wielu bzdur o powiększenia 600x w teleskopie 76mm znajdziesz również normalne, poważne oferty. Kwestia zaufanego, rzetelnego sprzedawcy sprzętu astronomicznego, który zna się na rzeczy. Po prostu na allegro najczęściej można trafić na bzdurne opisy i pseudo-teleskopy. Ale jak widać istnieją wyjątki.

 

W ostatnim poście, jak widać pomyliłeś linki, albo opisy, bo link pokazuje teleskop Astromaster 130mm. Ten już pozwala na dość sensowny start w astronomię amatorską, aczkolwiek przeraża mnie ilość plastiku w tymże montażu. Dla początkującej osoby może nie mieć to znaczenia, bo fajnie wygląda, ale pająk lustra wtórnego też mi wygląda na nieco za gruby. To może spowodować niepotrzebną większą obstrukcję (zasłoniętą część lustra głównego). Montaż klasy CG3, czyli EQ2 może być też dość chwiejny. Plusem jest tutaj dołączony napęd w jednej osi. Ale jedna jaskółka wiosny nie czyni ;) W ostatecznym rozrachunku wypada niestety na minus.

Wcześniejszy założony przez Ciebie budżet pozwoliłby na większą tubę 150mm oraz lepszy montaż klasy EQ 3-2

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-gwarancja-2l-i1466464559.html

Ale nie wiem, czy ostatecznie nie szukasz jednak czegoś tańszego. A tutaj pole manewru już się nam zawęża, niestety.

 

Polecany przez kolegę wcześniej Maksutov też nie byłby złym wyborem. Do obiektów Układu Słonecznego Mak 127mm byłby dobrym wyborem. Na DSach (mgławice, galaktyki, gromady gwiazd) byłoby nieco gorzej, choć przy tych jaśniejszych dałby jeszcze radę. Ale Mak 127mm na sensownym montażu przewyższa już założony przez Ciebie budżet.

 

A może warto rozejrzeć się za używanym sprzętem? My zazwyczaj dbamy o swój sprzęt i na forumowej giełdzie znalazłbyś coś tańszego i w całkowicie dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żeby nie było dużo gadania, a mało konkretów ;) Moje propozycje, pokrywające się częściowo z propozycjami kolegi @drevila:

 

Synta 6" dobson - montaż azymutalny, wielka łatwość obsługi, wystarczająco duże lustro na start, Minus może być taki, że za wszystkie ruchy odpowiadają tylko twoje ręce, nawet te niedokładne ruchy ;) Niemniej nie musi być to wadą. Wielu użytkowników dobsonów zawsze daje radę. Cena w stosunku do wielkości lustra tez jest dobra:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

 

Wspomniana wcześniej "sto pięćdziesiątka"

Synta 150/750 na EQ3-2 - montaż paralaktyczny, posiada pokrętła mikroruchów, które mogą ułatwić operowanie teleskopem. Także niezły na początek. Montaż EQ3-2 po dołączeniu silników może w przyszłości posłużyć do pierwszych kroków w astro-foto:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

 

Refraktor 90/900 - nieco mniejszy, ale też na początek wystarczy. Da radę na planetach, a także jaśniejszych DSach. Montaż AZ-3 będzie lekki i łatwy w obsłudze. Minus jest taki, że montaż może przysporzyć pewnych kłopotów przy obserwacji w okolicach zenitu (pionowo w górę)

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html

 

Ten sam refraktor na lepszym montażu paralaktycznym EQ3-2.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-sk909eq3,d1403.html

 

 

Wszystkie z powyższych nie są bublami, mają swoje pewne wady i zalety. Z pewnością nadadzą się dla początkującego obserwatora nieba.

Więc masz jakiś wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca jasna jest sprawa z tym "szmelcem na allegro".

Jak wspomniałem, najczęściej na allegro sprzedawcy tanich zabawek imitujących teleskopy zwodzą i oszukują potencjalnych zainteresowanych astronomią ludzi tanimi teleskopami o wyssanych z palca powiększeniach i parametrach.

Jednak nie znaczy to, że każdy teleskop na allegro to szmelc, gdyż te poważniejsze sklepy astronomiczne korzystają także ze sprzedaży na allegro.

 

Sprzedawców sprzętu astro na Allegro można podzielić na trzy grupy:

1) Porządne sklepy optyczne, które wystawiają się na Allegro w celu pozyskania nowych klientów. W takim przypadku zakup jest całkowicie bezpieczny, tylko po co w takim razie kupować na Allegro, skoro można bezpośrednio w sklepie?

2) Naciągacze i kombinatorzy, oferujący teleskopy badziewnych marek typu Nostrus czy Optisan, typu 76/900 z powiększeniem 675x. Sprzęt oferowany przez tych sprzedawców jest czasem wręcz niebezpieczny dla zdrowia, np. topiące się filtry słoneczne wkręcane w okular.

3) Niezależni sprzedawcy oferujący sprzęt porządnych firm, jak SW czy Celestron. I tu pojawia się pytanie, jeśli ktoś taki sprzedaje sprzęt trochę taniej niż "polecane" sklepy, to czemu by nie skorzystać? W tym przypadku ważne jest to, kto udziela gwarancji na oferowany sprzęt. Jeśli sprzedawca bierze sprzęt np. od Delty, to gwarancja jest stemplowana przez nich i jeśli trafi się na trefny egzemplarz to nie powinno być problemu z naprawą bądź wymianą. Gorzej, jeśli teleskop pochodzi z indywidualnego importu i gwarantem jest sprzedawca. Na ile sprzedawca zna się na optyce? Czy jeśli trafi mi się teleskop ze źle sfiguryzowanym lustrem albo inną wadą optyczną, to moja reklamacja zostanie uwzględniona, czy też okaże się, że trafiłem na handlarza "mydłem i powidłem", który będzie się upierał, że skoro w teleskopie coś (cokolwiek) widać, to jest sprawny?

 

W ostatnim poście, jak widać pomyliłeś linki, albo opisy, bo link pokazuje teleskop Astromaster 130mm. Ten już pozwala na dość sensowny start w astronomię amatorską, aczkolwiek przeraża mnie ilość plastiku w tymże montażu. Dla początkującej osoby może nie mieć to znaczenia, bo fajnie wygląda, ale pająk lustra wtórnego też mi wygląda na nieco za gruby. To może spowodować niepotrzebną większą obstrukcję (zasłoniętą część lustra głównego). Montaż klasy CG3, czyli EQ2 może być też dość chwiejny.

Akurat montaż w AstroMasterze jest całkiem udany. Moim zdaniem jest nieco solidniejszy niż standardowe EQ-2 SkyWatchera, dodatkowo statyw ma stalowe nogi. Owszem, parę elementów jest plastikowych, ale to nie ma większego wpływu na jego stabilność. To, co woła o pomstę do nieba to jakość wykonania samej tuby. Masz rację, ramiona pałąka są grube, bo cały pająk jest jednym plastikowym odlewem. Wyciąg też jest cały plastikowy, na dodatek fabrycznie ma straszne luzy, ja w swoim wkleiłem kawałki samoprzylepnego filcu, żeby nie chybotał się na boki. Dołączone okulary to Kellner 10mm i nie-wiadomo-co 20mm z wmontowanym pryzmatem, bo ktoś w marketingu Celestrona wpadł na pomysł reklamowania wszystkich Astromasterów pod hasłem "nadający się do obserwacji naziemnych". Jak się ten telep tu i ówdzie poprawi i porządnie skolimuje to potrafi całkiem sporo pokazać, ale ogólnie nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że wybiorę ten:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-909az3-salon-firm-i1466466683.html

Tylko powiedzcie czy oferta i sprzedawca dobry moim zdaniem tak, a waszym?

 

Witam.

Weź sobie Synte 6" na "dobsie" i będziesz zachwycony przynajmniej jeśli chodzi o Księżyc i planety a i DS-ów o wiele więcej zobaczasz. Po co kombinowac z taką małą rurka jak stac Cię na więcej.Weź z konkretnego sklepu, bo jak Ci nie przypasuje zawsze będziesz mógł zwrócić. W każdym razie wspomniane przeze mnie 6" zmasakruje zaproponowanego przez Ciebie refaraktora niemalże pod każdym wzlędem tj. apartury (czyt. średnicy) a zatem widocznych szczegółów czyt. zasięgu, rozdzielczości, obrazu wolnego od przebarwień , szybkości z jaką będziesz mógł czesać w poznawczych celach niebo (Dobson w wizualu rządzi) a także stabilności, która przy obserwacji przy dużych powiększeniach jest niezbędna. Żeby być obiektywnym, refraktor 90mm wygra z 6" Newtonem jeśli chodzi o mobilność, punktowość gwiazd i dostępność szerokich pól (np. Plejady, Wileka Mgławica Andromedy, jakieś koniunkcje, komety itd.) a i tak lepsza jest duża lorneta np. 20x80. Tak czy inaczej dwie, czy tam trzy stówy Cię nie zbawią a przynajmniej będziesz miał przez co patrzeć na parę ładnych lat. No chyba, że mieszkasz w bloku to wtedy targanie rury z podstawą może byc upierdliwe nawet dla rozentuzjazmowanego młodzieńca. Na koniec. Teleskopy o małych aperturach są dobre i pożądane jako sprzęt bardzo mobilny lub, i dodatkowy dla starych wyjadaczy co to już wszystko widzieli a chcą mieć coś małego pod ręką np. na szybki wypad lub oglądać obiekty w szerokim polu no i ewentualnie coś sfocic, ale to juz zupełnie inna bajka a i teleskopy też są z innego szkła :) a słabe jako sprzęt podstawowy stacjonarny (niewielkie odległości przenoszenia).

 

 

Z pozdrowieniami

wierny i zadowlony użytkownik Synty 8" na "dobsie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał Robson78, miałem Syntę 6" i to jest dobry stabilny teleskop, refraktor 90/900 będzie drgał nawet przy ustawianiu ostrości, a i wyciąg okularowy ma luzy i aby to usunąć trzeba wklejać wkładki teflonowe.

Edytowane przez Leon Mazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kwotę ok.1200-1300 to proponuję coś takiego

-zgrubnie ustawiony na polarną daje komfort podążania za obiektem za pomocą jednego pokrętła

 

Z kolei idąc od strony apertury lustra które da większe detale planet czy też obiektów DS to takie coś lub takie coś odrobinkę droższe.

 

Wagowo wszystkie trzy sprzęty są porównywalne.

Okulary z zestawów powinny na początek wystarczyć.

 

Tylko wybrać czy paralaktyk czy dobson będzie najbardziej odpowiadał.

 

PS. posiadam paralaktyka i sobie chwalę :yes: , a z dobsonem o takim lustrze jak 20cm :astronom: to nie miałem styczności.

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie postanowiłem wybrać między tymi dwoma

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK 1309 EQ2

jeśli możecie powiedzcie coś o nim czy warto kupić?

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK 909 AZ3

 

 

Co lepsze?

PS Proszę o szybka odpowiedź.

Edytowane przez Sakon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze?

PS Proszę o szybka odpowiedź.

 

Szybka odpowiedź brzmi: teleskop nr 2

 

- teleskop lżejszy i łatwiejszy w obsłudze. Montaz AZ3 tez będzie prostszy w obsłudze dla początkującego niż EQ2. EQ2 zresztą nie jest polecany bo jest mało stabilny. Ostatnia zaleta jest taka że teleskopem nr 2 bedziesz mógł poogladać widoczki (krajobrazy), a numer 1 się do tego nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może nawet kilka :szczerbaty:

1)Czy można kupić filtr słoneczny, a jeśli nie to jak go wykonać i co do tego potrzeba?

2)Czy opłaca się kupować filtr księżycowy i czy pasuje do wszystkich okularów?

Ostatnie

3)Czy kupując przez stronę deltaoptical.pl jest możliwość wysłania kilku rzeczy w jednej paczce(np teleskop, filtr księżycowy i filtr słoneczny)? :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3)Czy kupując przez stronę deltaoptical.pl jest możliwość wysłania kilku rzeczy w jednej paczce(np teleskop, filtr księżycowy i filtr słoneczny)? :astronom:

 

Odpowiadając na te pytanie: oczywiście. Nie w jednym kartonie, ale w jednej przesyłce jak najbardziej.

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.