Jump to content

Jowisz z 11.03.04.


Andrzej (Lysy)
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

No Andrzeju :!: jak widać ćwiczenie czyni z Ciebie planetarnego mistrza 8) :lol::lol::lol:

Widzę że prowadzenie do Synty działa poprawnie 8)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna fotka z wczoraj ale z avika 10kl/sek. Niestety jest to już duża kompresja co widać chyba w braku możliwości oddania koloru. Seeing musiał być lepszy, zarejestrowało się nieco więcej szczegółow.

P.s. Telekop prowadzony jest automatycznie, tylko koryguję od czasu do czasu ręcznie. Przy barlow x2 w zasadzie nie ma takiej potrzeby "trzyma" obiekt, przy 4X to juz niezła zabawa (ale przy -10st nie warto się poruszać :Loveit: ).

 

jow1103200410sek.jpg

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

I ja dorzuce mojego Jowiszka chociaz wczorajszy seeing + wiatr+glowica montazu od U5 czyli reczne prowadzenie daly sie we znaki..

 

f95c2d48.jpg

 

Wczoraj przed godzina 22 widoczny byl jakis twor w "grubszym" pasie ale nie byla to raczej WCP.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj wieczorem południowy pas na Jowiszu znacznie się zawęził, w porównaniu do tego ze zdjęcia Łysego. Coś się chyba dzieje.

 

Leszku, o którym pasie mówisz? Ja nic nie widze...

Link to comment
Share on other sites

Momencik, coś tu się mocno nie zgadza ;)

 

Po pierwsze oba zdjęcia są róznie zorientowane, u Łysego południe jest na godzinie 1, a u Leszka na 5. Czyli mowicie o dwoch zupelnie roznych obszarach.

 

Po drugie juz dawno przyjęło się, że jasniejsze obszary to strefy, a nie pasy. Ocelotx zaznaczył na rysunku z lewej strony strefę umiarkowaną N (NTZ), a po prawej strefe umiarkowaną S (STZ). :)

pozdro

Link to comment
Share on other sites

Zapraszam do mnie po tłumaczenie nazw pasów i stref na Jowiszu.

Nie to, żebym sam to wymyślił - ale ja się skutecznie reklamuję.

:D

To żart - ale warto się przyjrzeć nazwom pasów i stref, zauważyć, że NEB jest szerszy niż SEB - unikniemy w ten sposób wielu nieporozumień.

(Jak już znadziecie sie u mnie na stronie, wybieramy Jowisz i w nowym okienku na górze link "nazewnictwo i struktura...")

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.