Skocz do zawartości

FLI ML8300 - się doczekałem...


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Po dość długim (ponad 2 m-ce) okresie oczekiwania przyszła wreszcie moja pierwsza "prawdziwa"



kamera ccd. Do tej pory wykonałem w mojej karierze DS-owej ;) kilka fotek canonen 300D więc skok

spory... Jestem w temacie dośc "zielony" ale oczywiście nie spałem i przygotowałem się setupowo i teoretycznie

do pracy z tym sprzętem. Generalnie ponieważ jestem zaprzysięgłym "planeciarzem" postanowiłem

skonfigurować sprzęt wyłącznie na wypady pod tzw. ciemne niebo. Po poważnym upgrade Astrotraca

(wzmocniene, dodatkowe łożyska itp) poszedłem malutki kroczek dalej i wywaliłem rurkę do guide zastępując ją

malutkim ccd (ALCCD5) na OAG.

 

Rurka główna to 4-soczewkow quarduplet - maleństwo z TS (65mm obiektywik, 420 ogniskowa).

U siebie nie mam niestety warunków do zdjęć w pełnym RGB a z kolej narroband w Astracku z czasami

rzędu 15-30 minut to trochę utopia :). Losmandy Titan jaki posiadam jest skonfigurowany z C-11 i ruszanie

tego i potem ponowne ustawianie zupełnie mi się nie uśmiecha. Tak więc zostanie Astrotrack z guide w 1 osi.

Pierwsze próby na ognisku 420mm z matrycą Nikona D300 wykazały że powinno być ok, co prawda

pixel w Nikon jest sporo większy od FLI ML8300 więc może to trochę hurraoptymizm ;)

 

Kamerka przyszła kilka dni temu, dopiero teraz miałem możliwość pobawić się (oczywiście pogoda się z...)

Więc pierwsze próby: w domu - zajmuje się teraz kalibracją.

 

Kilka wrażeń z zakupu: opakowanie - karton czyli nic nadzwyczajnego, żadnej walizki niestety.

Do kamerki dedykowany wielki zasilacz w własnym wentylatorkiem :).

Producent załącza listę przeprowadzonych prób pracy kamery - duży plus!

Zero softów, płytek ze sterownikami, tylko namiar na stronkę www.

W zestawie na osłodę dostawca za długą realizację dodał redukcję na 2" oraz 2 dodatkowe zestawy listków do shuttera.

 

Fotki kamery w załączeniu.

Załączam piersze darki (FLI na -30), kamera praktycznie nie szumi - w porównaniu

dark z ALCccd (guide cam) :):). Zakres stretchingu pełny min-max w manualu więc

fotki są w pełni porównywalne jakościowo.

 

O tej kamerce napisano już wszystko mogę tylko potwierdzić: super sprzęcik, chłodzenie zawrotne tempo,

zczytywanie klatki 2-3 sek. Wady- ciężar i gabaryty (kamerka np. dość problematyczna w SCT z systemem

fastar). Wykonanie-pełne CNC, żadnych widocznych lowbudgetowych kompromisów.

_DSC0443.JPG

_DSC0439.JPG

_DSC0441.JPG

dark 120 alccd5.jpg

dark 120 (-30)-0011.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje! Mialem taka sama i majac okazje zobaczyc w akcji w ostatnim tygodniu Atika 383L i Starlight Xpress SXVR-H18 juz wiem dlaczego FLI jest prawie dwa razy drozsza (jak rowniez dwa razy ciezsza). Darki, biasy, ktore tak naprawde swiadcza o jakosci danej kamery, chlodzenie, czas sciagania klatki to inna klasa. Czytalem i slyszalem osobiscie o roznych problemach innych kamer na bazie KAF 8300, ale nie slyszalem aby mialy one miejsce w przypadku FLI (ML8300 jako jedyny poradzil sobie z problemem RBI charakterystycznym dla matrycy KAF8300). Jedyny minus to waga, choc biorac pod uwage fakt, ze przeciez gdzies trzeba to wszystko upchac aby otrzymac kamere o takich parametrach jest on zrozumialy. Czekam na zdjecia i jeszcze raz gratuluje!

Edytowane przez Tomasz_Habaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysy, serdeczne gratulacje. Mam nadzieję że niedługo sie spotkamy i wspólnie poćwiczymy nasze nowe nabytki. SUPER, że coraz więcej topowego sprzetu mamy w Polsce.

 

Jeszcze raz gratuluje.

 

Tomek Habaj - chodziło Ci chyba o Atika 383L?

 

Pozdro

Jazz

Edytowane przez Jazz1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki.

 

Na razie walczę z OAG który wymaga bardzo precyzyjnego ustwienia, ALCcd5

szumi mocno więc potrzebuję dośc jasnych gwiazdek, wczoraj mi się nie udało mi się ustawić setupu w ogóle.

Sam OAG ma "niezwykły" patent do kolimacji oso optycznej - śrubka ze szpikulcem :):) po prostu.

Jeśli odchylanie nie pomoże to oznaczć będzie powót do guide "na barana" - niechętnie o tym myślę

ponieważ zestaw robi się już ciężki jak na Astrotracka. Wpuszczanie z kolej pryzmatu OAGa mocniej w 2" redukcję

powoduje widoczne negatywne efekty na czipie głównym FLI pomimo że ustawiam FLI na "dłuższym boku" w

stosunku do OAGa - po prostu pryzmat wjeżdza w pole FLI. Także zaczęły się schody ;)

 

Z wczorajszej mikrosesji mogę powiedzieć jedno (efekty - na razie żadne nie będę wstawiał nawet tych fotek...):

Astrotrack radzi sobie po precyzyjnym ustawieniu bez guide w granicach 2-3 minut na 420mm z KAF8300.

To jest wynik na krawędzi satysfakcji - jeśli ktoś chciałby nie używać guidingu. Klatki po 4-5 minut to już

"jak się uda" jedne są ok inne mniej...;) Wiele zależy też od "miejsca na niebie". Na niebie południowym

efekty są lepsze czyli naświetlania mogą być dłuższe - ponieważ w zasadzie eliminujemy niuasne błędów ostawienia

na polarną. Ale bez guide raczej nie da się focić na Astrotracku takim zestawem w sposób bezstresowy.

Co innego np 200mm obiektyw - tutaj możemy myślę spokojnie pozbyć się guide.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz ten sam OAG co ja mialem (TS27). I zeczywiscie jesli pryzmat jest za gleboko to widac jego cien na gwiazdach. Musisz sam znalezc taka pozycje aby tego cienia nie bylo a jednoczesnie matryca kamery guidujacej byla w pelni oswietlona. Raz go ustawisz i juz nie bedziesz tego musial zmieniac. Uzywalem Lodestara i zawsze mialem kilka do kilkunastu gwiazdek nadajacych sie do guidingu. W Twoim przypadku gdzie liczy sie waga zestawu, Lodestar to chyba najlepszy wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli odchylanie nie pomoże to oznaczć będzie powót do guide "na barana" - niechętnie o tym myślę

ponieważ zestaw robi się już ciężki jak na Astrotracka. ...

 

Andrzeju, masz jeszcze jedno wyjście, wykręć okular z szukacza, dorób złączkę (albo Ci swoją dam do testów) i podepnij tam kamerkę guidującą

szukacz 9x50 ma 180mm ogniskowej i f/3,6 a to powinno wystarczyć do złapania gwiazdki nawet słabą kamerką i do wyguidowania tej maszynki którą skręciłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek dzięki ale nie chcę pozbywać się szukacza w roli szukacza - na pierwszej mikrosesji po zamontowaniu setupu

na głowicy kulowej bez szukacza chyba bym dostał "kota" :).

 

Mam lekki szukacz 80mm ale to będzie to ostateczność. Tymczasem sprawdzam co jest nie tak i prawdopodobnie w

ogóle nie miałem ustawionego dobrego focusowania w guide w stosunku do matrycy w FLI, teraz po próbach w domu czipy

w ccd ogniskują jednakowo - więc zobaczymy. Zmieniłem też kąt nachylenia pryzmatu w OAGu i na podglądzie (ALccd posiada

progesywny tryb czyli avi :) zaskutkowało to zdecydowanie jaśniejszym obrazem. Także muszę poczekać na pogodę żeby to

sprawdzić. Niezależnie od tego - niestety OAG wymaga lepszych ccd, z szukaczem 80mm nie miałem żadnych kłopotów

ze znalezieniem gwiazdek. Teraz w konfiguracji z OAG nie dość że jest znacznie ciemniej to samo pole jest znacznie

ograniczone. OAG posiada co prawda możliwość obrotu wokół osi optycznej teleskopu (100 st.) ale jest to dalej

"wycinanie" kawałka pola tylko w innym miejscu.

 

Btw:

Pole w FLI to masakra, wrzucam przykładową fotkę (oczywiście nie dla jej wątpliwej urody - kilka klatek bez żadnej

kalibracji ze "szucznym flatem" w maxim przy niebie mglistym i zasyfionym na pomarańczowo :):)

Ale pole -super. Maly pixel niejako "wydłuża" ogniskową mam wrażenie że z canonem w ED80 miałem mniejsze

skalowanie obiektów. To dobra informacja ponieważ z tą matrycą nawet dla tak nikłej ogniskowej (420mm) sporo

obiektów będzie w miarę przyzwoitych kątowo w biningu 1x1 (nie stosuję FFR - to quarduplecik).

Skala na zdjęciu bez resampl., bin 1x1, w narożniku całe pole KAF8300 - jest olbrzymie po prostu.

6x120sek leo.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek dzięki ale nie chcę pozbywać się szukacza w roli szukacza - na pierwszej mikrosesji po zamontowaniu setupu

na głowicy kulowej bez szukacza chyba bym dostał "kota" :).

 

Mam lekki szukacz 80mm ale to będzie to ostateczność. Tymczasem sprawdzam co jest nie tak i prawdopodobnie w

ogóle nie miałem ustawionego dobrego focusowania w guide w stosunku do matrycy w FLI, teraz po próbach w domu czipy

w ccd ogniskują jednakowo - więc zobaczymy. Zmieniłem też kąt nachylenia pryzmatu w OAGu i na podglądzie (ALccd posiada

progesywny tryb czyli avi :) zaskutkowało to zdecydowanie jaśniejszym obrazem. Także muszę poczekać na pogodę żeby to

sprawdzić. Niezależnie od tego - niestety OAG wymaga lepszych ccd, z szukaczem 80mm nie miałem żadnych kłopotów

ze znalezieniem gwiazdek. Teraz w konfiguracji z OAG nie dość że jest znacznie ciemniej to samo pole jest znacznie

ograniczone. OAG posiada co prawda możliwość obrotu wokół osi optycznej teleskopu (100 st.) ale jest to dalej

"wycinanie" kawałka pola tylko w innym miejscu.

 

Btw:

Pole w FLI to masakra, wrzucam przykładową fotkę (oczywiście nie dla jej wątpliwej urody - kilka klatek bez żadnej

kalibracji ze "szucznym flatem" w maxim przy niebie mglistym i zasyfionym na pomarańczowo :):)

Ale pole -super. Maly pixel niejako "wydłuża" ogniskową mam wrażenie że z canonem w ED80 miałem mniejsze

skalowanie obiektów. To dobra informacja ponieważ z tą matrycą nawet dla tak nikłej ogniskowej (420mm) sporo

obiektów będzie w miarę przyzwoitych kątowo w biningu 1x1 (nie stosuję FFR - to quarduplecik).

Skala na zdjęciu bez resampl., bin 1x1, w narożniku całe pole KAF8300 - jest olbrzymie po prostu.

 

Być może źle coś zaznaczyłem w CCD inspector jak tak to "sory winetu"

colimation.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba Mitek to nie tak :flirt: - to zdjecie (szczególnie z małą ramką całego kadru w prawym dolnym rogu) absolutnie nie nadaje się do analizy w CCD Inspector. Zresztą widać że pokazał najmniejsze FWHM tam gdzie jest pomniejszona ramka kadru (i gwiazdy szpilki).

Zeby wyniki z CCDInspectora były wiążące, kadr nie powinien zawierać żadnych jasnych DS-ów a nawet pojedynczych bardzo jasnych gwiazd - musi to być w miarę jednolite pole gwiazdowe. Ten materiał nijak się nie nadaje do analizy tym softem.

Edytowane przez maurer-m1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten materiał nie nadaje się do żadnych analiz :szczerbaty:

Kilka fotek było wykonanych w trakcie ustawiania guidera, chciałem pokazać tylko na co można liczyć

w przypadku czipu KAF8300 i ogniskową 420mm :). Zresztą na tej jasnej gwiazdce widać jak pryzmat

z OAGa zdegradował kształt widoczne jest "wcięcie" na obiekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten materiał nie nadaje się do żadnych analiz :szczerbaty:

Kilka fotek było wykonanych w trakcie ustawiania guidera, chciałem pokazać tylko na co można liczyć

w przypadku czipu KAF8300 i ogniskową 420mm :). Zresztą na tej jasnej gwiazdce widać jak pryzmat

z OAGa zdegradował kształt widoczne jest "wcięcie" na obiekcie.

 

Prześlij mi odpowiednie zdjęcie do analizy, bo ciekaw jestem jak wyciąg radzi sobie z tą kamerką i jej ogromnym polem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w takim razie flat by Cię bardziej zainteresowła ale jeszcze nie mam pełnej

sekwencji do kalibracji własnię flatów mi brakuje, zdjątka z pierwszej próbnej sesji

nie mają sensu w ocenie i analizie nie dość że pogoda była do d. to jeszce fociłem

na balkonie w pełnym oświetleniu żarówek :0 - ustawiałem guider. Widać zresztą

jaki jest gradient na focie - szkoda na to czasu.

Flata prześlę to Ci powie więcej na temat winietowania.

Matryca:

Active Image Size: 17.96mm (H) x 13.52mm (V) 22.5mm (diagonal) - Aspect Ratio: 4:3

Pixel:

Pixel Array (640X480) 3326 x 2504

Total Pixels 8.3M

Pixel Size 5.4um

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.