Skocz do zawartości

Carbonu nigdy nie za dużo czyli CT8 w domu


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jakiś czas temu postanowiłem wymienić część swojego sprzętu i spróbować podejść do astrofotografi bardziej poważnie. W pierwszej kolejności chciałem wymienić teleskop (ED80) i kamerę (DSI II Pro). Dodatkowo EQ6 miał przejść tuning. W grudniu zostałem szczęśliwym posiadaczem TMB 80 SS Carbon - tu jest wątek z opisem tej bardzo fajnej tubki http://forum.astropolis.pl/topic/34637-tmb-80ss-carbon-fiber-nowa-rurka-w-domu/ .

W parę tygodni później trafił mi się od Tomka Habaja (tu podziękowania dla Tomka za bardzo fajną atmosferę przy wszystkich zakupach jakie zrobiłem) EQ6 z wymienionymi łożyskami i siodełkiem oraz prętem przeciwwagi z Geo Optik. Dzięki temu zakupowi zrealizowałem temat pierwszej części tuningu montażu. Zamówiłem nową kamerę (tak jak pisałem nie mogłem się dogadać z CCD Labs w sprawie zakupu QHY9) więc zdecydowałem sią na Atika wraz z nowym kołem filtrowym na filtry 36mm i sprawa wyglądała na załatwioną.... ale nic w życiu nie jest proste...

W wątku z opisem TMB napisałem, że następny teleskop będzie ze stajni Orion Optics i nagle na giełdzie pojawił się Orion Optics CT8 ale mocno przerobiony (tutaj opis Piotrka jego CT8 wersji standard tzn. takiej jaką normalnie sprzedaje Orion Optics http://forum.astropolis.pl/topic/34271-orion-uk-teleskop-ct8/ ). Przyznam, że nastawiałem się na poważny wydatek w wersję AG i nie myślałem o niższej wersji CT ale ten teleskop mocno mnie zainteresował ze względu na wyposażenie (dodam, że również poprzednim właścicielem był Tomek Habaj). Sprzęt był całkowicie nowy (oprócz testów nie widział nieba) a jakość optyki gwarantowała przyszłe udane i spokojne focenie, więc po długich negocjacjach zostałem jego nowym właścicielem.

 

OK, więc pokolei, tutaj macie opis do standardowej wersji teleskopu na stronie producenta http://www.orionoptics.co.uk/CT/ctrangeand(ota)t.html . Wersja którą kupiłem od Tomka posiada "standardową" optykę dla tego teleskopu (ta sama co w wersji AG) Ultra Grade. Jest to najlepsza optyka jaką oferuje Orion Optics (opis tutaj http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticsultragrade.html ). Optyka posiada bardzo dobre powłoki Hi Lux - http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticalcoatingsp.html .

 

Teraz garść informacji technicznych:

Optyka Ultra Grade z powłokami Hi-Lux - 200mm f 4,5 1/10 PV.

Parametry mojej optyki to - Strehl 0.991, PV Wevefront 0,095, RMS 0,015, AstMag 0,035.

Waga samej tuby bez wyciągu i obejm to 7,6 kg, tuba plus obejmy 10,1 kg, tuba plus obejmy i wyciąg MoonLite 2" 10,7 kg.

Grubość ścianki tuby 3,3mm.

 

Tak jak wspomniałem moja wersja różni się paroma detalami od wesji standardowej (chyba nawet Panowie z Oriona nie mogli się zdecydować bo dali dekiel od wersji AG):

- pająk jest od wersji AG czyli wycinany na CNC,

- podobno jest grubsza ścianka tuby ale nie znam standardowej grubości więc ciężko mi powiedzieć,

- ze względu na krótka tubę (brak odrośnika) lusterko jest podgrzewane,

- lusterko wtórne jest wymienione z 63mm na 75mm,

- wyciąg wymieniony jest na 2,5" MoonLite z motorem.

 

Dodatkowo w cenie razem z teleskopem był OAG firmu TS (model TS27), dovetail w std. Losmandy firmy Geo Optik oraz korektor komy firmy A-T.

 

Na chwilę obecną czekam jeszcze na wyciąg - do zdjęć zamontowałem wersję 2". Jak tylko otrzymam wyciąg zostanie on założony (na szczęście wiele firm w naszym kraju nie ma problemu z rozwierceniem otworu w carbonie). Myślę jeszcze o jednym czy dwóch detalach ale będzie to juz kosmetyka.

 

Do teleskopu będzie podpiety Atik 383L wraz z kołem na 7 filtrów 36mm, OAG oraz korektor.

 

I tak oto do mojego domku zawitały dwie carbonowe tubki. Przyznam, że mam wrażenie, że niestety TBM staje się zbędne i niedługo będę musiał się z nim rozstać - koszty spore więc z czegoś trzeba będzie zrezygnować.

 

To narazie wszystko. W drugiej części postaram się zrobić jakieś zestawienie cenowe takiego teleskopu i opłacalności zakupów na rynku wtórnym. W części trzeciej będa już testy foto.

 

 

 

 

 

Pozdro

Jazz

IMG00014-20110410-1057.jpg

IMG00015-20110410-1058.jpg

IMG00016-20110410-1058.jpg

IMG00017-20110410-1108.jpg

IMG00019-20110410-1109.jpg

IMG00022-20110410-1122.jpg

IMG00023-20110410-1200.jpg

IMG00025-20110410-1201.jpg

IMG00021-20110410-1113.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !!! Swoją drogą mnie też kusiła ta oferta Tomka Habaja - super sprzęt i za dobre pieniądze - ale szybko puknąłem się w głowę, bo dopiero co skończyłem kompletować i dopieszczać nowy setup i znowu zmiany?

 

Swoją drogą to "konstelacja Oriona" w Polsce rozrasta się w zawrotnym tempie - gratulacje przede wszystkim dla Adama - on jakby "odkrył" publicznie Oriona UK w Polsce, a teraz .... ludzie z Oriona odkryli Polskęszczerbaty.gif. Wykupujemy hurtem ich CT i AG hehe - nawet Michał Ż. zamienił RC z najwyższej półki na AG. Ciekawie się sytuacja rozwija muszę przyznać.

Nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć z tych sprzętów, szczególnie z KAF-8300...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :)

 

Faktem jest, że "trochę" tych teleskopów Orionowi "sprzedałem" (nawet 2 gości w Australii namówiłem :P). Dlatego od kilku miesięcy oficjalnie reprezentuję Oriona w Polsce. Gdybyście mieli jakieś pytania, czy uwagi, to zapraszam.

 

Jacek - ta optyka w połączeniu z małym pikselem KAF8300 to będzie wypas. Detal porazi (a teraz mamy sezon galaktyczny). Oby tylko montaż sobie poradził :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Tak jak obiecałem postaram się opisać orientacyjne (bez uwzględnienia potencjalnych rabatów oraz przy uwzględnieniu orientacyjnych kosztów wysyłki) koszty zakupu teleskopu w mojej konfiguracji oraz pozostałych elementów które zakupiłem. Jako cenę bazową będę traktował ceny w Orion UK (nie znam cen Adama na Oriona) a jako odniesienie do cen nowego sprzętu będzie ostatnia aktualizacja ceny w ogłoszeniu Tomka.

 

Oczywiście niewiadomą jest koszt dodatkowych elementów (pająk, większe lusterko, grubsza ścianka tuby) w teleskopie ale tutaj przyjąłem jakieś założenie.

 

 

Cena sprzętu nowego:

 

 

Teleskop

 

Teleskop Orion UK CT8 w wersji standard – 1572 GBP brutto,

 

Przesyłka – 30 GBP brutto (myślę że mniej nie będzie kosztować wysałnie takiej paczki),

 

Upgrade lusterka wtórnego z 63mm na 75mm, pająk od wersji AG, tuba o grubszych ściankach – 300 GBP brutto (myślę, że jest to ostrożna wycena i może być drożej znając ceny OO*),

 

Zniżka ze względu na rezygnację ze standardowego wyciagu – 182 GBP brutto (to jest cena wyciągu jeśli chcemy go kupić osobno, mam wrażenie, że przy rezygnacji z wyciągu OO nie obniży o taką wartość ceny teleskopu ale do niniejszego wyliczenia przyjąłem ceny które mogę znaleźć).

 

 

Cena nowego teleskopu wg powyższej specyfikacji (z uwzględnieniem zniżki za wyciąg) – 1 720 funtów brutto

 

Cena w PLN wg. dzisiejszego kursu GBP/PLN Banku Handlowego dla płatności kartą kredytową – 8 120 PLN brutto.

 

 

Wyposażenie dodatkowe:

 

 

Wyciąg

 

Wyciąg MoonLite CRL 2,5” (btw nowy produkt MoonLite) wraz z silnikiem oraz flange pod 8” – 600 USD brutto

 

Wysyłka wyciagu – 30 USD

 

Cło za wyciag (5%) oraz VAT od całości (23%) – 175 USD

 

Cena w PLN wg. dzisiejszego kursu USD/PLN Banku Handlowego dla płatności kartą kredytową – 2 250 PLN brutto.

 

 

Koszt łączny teleskopu z wyciagiem: 10 370 PLN brutto

 

 

 

Dodatki z oferty Tomka

 

Korektor komy TS - 119 EUR brutto

 

Dovetail GeoOptik stand. Losnandy - 140 EUR brutto

 

OAG TS27 - 170 EUR brutto

 

Przesyłka z Teleskope-Service - 15 EUR brutto (orientacyjnie)

 

Grzałka Kendrick na lustro wtórne – powiedzmy 30 USD brutto z wysyłką

 

 

Łączny koszt dodatków w PLN wg. dzisiejszego kursu USD/PLN i EUR/PLN Banku Handlowego dla płatności kartą kredytową – 1 940 PLN brutto.

 

 

 

TOTAL: 12 310 PLN netto

 

 

Tak wygląda orientacyjne zestawienie cen sprzętu nowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę że: wyciąg jest nowy i nigdy nie był zakladany do teleskopu (dopiero jedzie z za oceanu), teleskop oraz inne akcesoria przeszły tylko wstępne testy (tak naprawdę nie miały pierwszego światła – data zakupu listopad lub grudzień 2010r) to dziwie się, że ogłoszenie wisiało jakiś czas i nie znalazło amatora – na moje szczęście.

 

 

Dodatkowo smaczku dodaje fakt, że z jednej strony na polskim rynku ciężko jest sprzedać prawie nowy sprzęt za połowę ceny fabrycznie nowego a z drugiej strony w wątku dotyczącym testów kamery Atik 383L http://forum.astropolis.pl/topic/35491-atik-383l-mono-recenzja-live/page__st__30 toczą się dyskusje, że w UK można kupić tą kamerę o 300 czy 400 zł taniej niż u polskiego dystrybutora (przy wartości ponad 7000 PLN stanowi to około 5%). Ciekawastką dodatkowo jest to, że autor przy wyliczeniu ceny zakupu w UK przyjmuje "jakiś" rabat (właśne 5%) od sprzedawcy i porównuje tą cenę do ceny bez rabatu u polskiego dystrybutora - albo porównujemy ceny "listowe" (takie ze strony lub ogłoszenia) albo ceny po rabatach. Nie będę ukrywał, że jest to dla mnie niezrozumiałe.

Decydujemy się na zakup sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych i rozważamy przesunięcie na siebie ryzyka transportu, gwarancji oraz wsparcia technicznego. Przykładów z problemami związanymi z zakupami za granica mamy kilka na bieżąco: Tiamat – odklejone lutro wtórne z AG (kupa nerwów i straconego czasu), Tomek Habaj – uszkodzony focuser z MoonLita (kupa nerwów i straconego czasu, zbędne dyskusje z urzędem celnym i stracone parę złotych), Piotrem – problem z testowaną kamerą Atika (dobrze, że tylko testował a nie kupił). Kupując w Polsce unikamy takich problemów – nie my musimy odsyłać sprzętu do producenta, to nie my tłumaczymy się w urzędzie celnym jeśli jest to sprzęt z USA, itp, itd.

 

Cały mój wywód sprowadza się do prostej kwestii – jak kupujemy drogi sprzęt (bo nas akutat na to stać) to nie powinniśmy się ze wszystkim sami użerać a jeśli musimy oszczędzać to szukajmy dobrego używanego sprzętu ale wtedy nie możemy tracić takich okazji jak ta...ja nie straciłem ;-)))

 

 

Pozdro

Jazz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie.

 

Przepraszam, że tak długo trwała przerwa w opisie postępu prac ale byłem troszkę zajęty różnymi innymi tematami. Tutaj możecie zobaczyć pierwszą "produkcyjną" fotkę tym zestawem wykonaną wczoraj - jedna klatka 600s http://forum.astropo...m-zestawem-m27/ .

 

Prace nad zestawem już są praktycznie zakończone. Pozostało ustawienie max zasięgu pracy montażu oraz konfiguracja zdalnego zarządzania przez internet.

 

Co zrobiłem od ostatniego postu.

 

Do wymiany poszedł wyciąg. Teraz jest Moonlite 2,5" (taki jak ten http://www.focuser.c....cgi&category=4 ). Moja wersja jest z silnikiem. Waga wyciągu widoczna jest na zdjęciu

 

Aby zamontować to cudo musiałem wyciąć większy otwór w tubie (carbon) i nawiercić nowe otwory. Przyznam, że miałem sporo obaw jeśli chodzi o pracę z carbonem ale okazały się całkowicie bezpodstawne. Zakupiłem Dremel za całe 180 zł. Wykonałem szablon z kartonu i cała praca trwała 4 godziny (rozmontowanie teleskopu do "gołej" tuby, wycięcie otworu i ponowny montaż całości (zdjęcia poniżej).

 

Następnie było szereg prób z OAG-ami i korektorami. Ostatecznie zainstalowałem OAG 9mm i korektor Baadra MPCC (nie to że jestem zadowolony z efektu ale jest w miarę OK a ja nie chciałem inwestować w drogie rozwiązania).

 

W końcu przyszła pora na ustawienie montażu. Na chwilę obecną EQ6 współpracuje z softem wręcz wzorcowo - jak topowy montaż. To samo dotyczy wyciagu Moonlit-a z silnikiem sterowanym centralką Robofocus-era.

 

Oto lista funkcji które działają idealnie - oczywiście poza tymi standardowymi (wiem, że to też nie jest nic nadzwyczajnego ale bywają opinie, że EQ6 nie da się tak ustawić - błąd):

1. Pełna współpraca z FocusMax - ustawianie ostrości

2. Automatyczny wybór, dojazd i powrót od gwiazdy ostrzenia (AcquireStar)

3. Automatyczna synchronizacja EQ6 na niebie przez PinPoint

4. Funkcja precyzyjnego centrowania kadru w MaximDL (na bazie Plate Solvingu)

5. Współpraca z PEMPro (odczyt PE, ustawianie polarnej).

 

Całośc od momentu odpalenia Maxima do zapuszczenia pierwszej klatki "produkcyjnej" trwa może 2 minuty. Następnym razem sprawdzę i dam znać.

 

Kolejnym etapem było zrobienie porządku z kablami. Tutaj nic nowego nie wymyśliłem. Zakupiłem rozgałęziacz do zasilaczy - zdjęcie poniżej (w Astromarket) oraz 0,5m kable USB (Astromarket). Zainstalowałem hub USB na tubie i podłączyłem krótkimi kablami USB wszystko do hub-a. Hub jednym długim kablem do komputera. Zasilanie do kamery głównej, guidującej i koła filtrowego podłączone jest dzięki rozgałęziaczowi. Pozostałe elementy czyli Robofocuser, grzałka na wtórne, i wentylatory w celi LG zasilane jest ze sterownika do grzałem Kendrick. Dzięki temu do tuby prowadzą tylko 3 kable - dwa zasilające i jeden USB. Montaż zasilany jest oddzielnie.

 

 

W mojej ocenie w tej chwili cały zastaw jest w 100% gotowy do zdalnego sterowania przez internet. Tak też będzie - sterowanie z PC lub iPad-a.

 

No i to by było na tyle - przynajmniej na chwilę obecną. Jak coś mi się przypomni dopiszę. Jeśli macie jakieś pytania zapraszam.

 

Pzdr

Jazz

 

P.S. Adam dzięki jeszcze raz za wsparcie i pomoc

IMG00026-20110417-1930.jpg

IMG00046-20110615-1743.jpg

Picture 1.jpg

Picture 2.jpg

Picture 3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto lista funkcji które działają idealnie - oczywiście poza tymi standardowymi (wiem, że to też nie jest nic nadzwyczajnego ale bywają opinie, że EQ6 nie da się tak ustawić - błąd):

1. Pełna współpraca z FocusMax - ustawianie ostrości

2. Automatyczny wybór, dojazd i powrót od gwiazdy ostrzenia (AcquireStar)

3. Automatyczna synchronizacja EQ6 na niebie przez PinPoint

4. Funkcja precyzyjnego centrowania kadru w MaximDL (na bazie Plate Solvingu)

5. Współpraca z PEMPro (odczyt PE, ustawianie polarnej).

 

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na kolejny mit, który twierdzi, że EQ6 jest zbyt mało precyzyjny, żeby używać tych najbardziej zaawansowanych funkcji. Otóż - bzdura. Praca z EQ6 w tym zakresie nie różniła się niczym od mojego AP1200.

 

EQ6 odpalany jest zawsze z HOME pozycji, czyli wstępnie jest już zorientowany na niebie (także strona piera). Potem odpalany jest FocusMax, który ma standardowo wbudowaną współpracę z PinPointem. W FocusMax jedziemy z opcją AcquireStar, czyli FM PinPoint robi sobie zdjęcie, sprawdza gdzie dokładnie patrzy, synchronizuje teleskop (korygując błąd - czyli de facto robi align pierwszy), wybiera odpowiednią gwiazdę do focusa (powyżej 60 stopni elewacji), jedzie do niej, robi autofocus, wraca do miejsca startu, robi jeszcze jedno 10 sek. zdjęcie, sprawdza, czy na pewno wrócił idealnie w to samo miejsce (jeżeli nie, to centruje precyzyjnie).

 

Po tej procedurze autofocusa Jacek nie tylko ma ustawioną ostrość, ale też idealnie zjustowany teleskop z niebem. Wszystko trwa pewnie nie więcej niż 60 sek. Może mniej.

 

Następnym krokiem w Jacka zestawie będzie wdrożenie CCDAutopilota. Zobaczymy, jak przez to EQ6 przebrnie ;)

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.