Skocz do zawartości

Galaktyki w Psach Gończych – M106 i towarzyszki


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie fantastyczne, nieprawdopodobna ilość galaktyk w jednym kadrze w dodatku

z dostrzegalną strukturą. W dadatku ta punktowość gwiazdek - jak sobie patrzę na

takie fotki to mam niemiłą świadomość że jestem na początku dłuuuugiej drogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka bardzo fajna. Nie korciło Cię by spróbować zrobić RGB z szerszych pasm, np. Ir-VIS-UV - takie w fałszywych kolorach? Na gromadach kulistych i dobrze ustawionych galaktykach może to pokazać nieco więcej różnic.

 

I z ciekawostek świeża fotka M106 robiona kamerką z matrycą typu EMCCD: http://junior-ccd.fn-f.de/users/junior-ccd/M106.jpg - C9.25 @1480 mm; LRGB, L: 2000x2 sec, RGB: 3x500x5 sec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczerwień "amatorska" dostępna jest poprzez:

 

- Astronomik ProPlanet 742/807 -- bardzo wiele rozmiarów, popularne

- Baader Ir-Pass: szerszy niż PP742

- Astrodon - zestaw filtrów "NIR"

- Filtry fotometryczne (niektóre mogą mieć niską transmisję)

- Schott Longpass, np. RG715 i wyżej: tanie lecz dobre filtry (bez oprawy, nietypowe wymiary, np. Ø 12.5, Ø 25, 50 x 50 w UQG)

 

Z ultrafiloletu to Astrodon UVenus, lub 2" Baader U-Filter (ale tylko 2" i nowa seria. Stara seria 2"/1,25" miała przecieki w IR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astronomik.com/en/astronomik_proplanet_ir_742_filter.html

 

Ten Astronomik jest faktycznie interesujący. Przypomina trochę NIR'owego L, tylko z dodatkiem UV po drugiej stronie. Ciekawe, co by z tego wyszło. Mogą teoretycznie zrobić takie kwadratowy filtr na zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Star Analyserze ta dziura w UV słabo majaczy. Szkło (np. korektor) będzie przycinał transmisję UV (chyba że zrobiony z topionej krzemionki lub czegoś podobnego). Czystą transmisję mają Schotty RG - http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/SCHOTT_LONGPASS_FILTERS.aspx - kwadrat 50x50 chyba starczy ? :) Możesz sobie dobrać początkową długość fali - np. RG715. Parę szkiełek od nich brałem i jakość trzymają dobrą, a proste longpassy transmisję mają bardzo wysoką.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia transmisji UV zależy od coatingu. Wg mojej wiedzy korektory w serii AG są midbandowe (i słusznie), czyli blokują UV znacząco. Do UV stosuje się specjalne warstwy "uczulone" w tym widmie kosztem sprawności w widzialnym. Mój ProLine też ma matryce z cover slipem midbandowym, więc na UV nie ma szans. Trzeba by wywalić szybkę (jest taka opcja w FLI).

 

Tu fajnie widać, jak wygląda charakterystyka coatingu dla UV:

CCD47-10.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.