Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt...


Jenot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chce się Was poradzić moi mili. Planuję zakupić w najbliższym czasie jakiś poważniejszy sprzęt obserwacyjny. I tu zaczynają się schody :unsure:. Teleskop, czy lornetka-oto jest pytanie. Mieszkam na wsi, więc niebo całkiem całkiem. Przy dobrych warunkach widać wszystkie gwiazdy Małego Wozu/Niedźwiedzicy (to chyba dobrze?). Mam własne podwórko, więc nie musiałbym dźwigać sprzętu. Miejsce do przechowywania też się znajdzie.

Jeżeli teleskop to tylko na Dobsonie, bo wydaje się łatwiejszy w obsłudze. Zresztą paralaktyk jest drogi. Jednak zakup jakiejś lepszej lornetki też wchodzi w grę. Posiadam jakąś 7x50 bez-firmową, ale jakość optyki jest żenująca. Mogę przeznaczyć do 2 500 zł na ten cel. Proszę was o radę.

Pozdrawiam :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jenot, wygląda na to, że sam już sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie :)

Masz miejsce, niezłe niebo, nie musisz przenosić, pasuje Ci dobson... To bierz newtona na dobsonie. Np. Syntę 10" i jakieś okulary do tego. A jakbyś dołożył to i Syntę 12".

I niebo Twoje :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to będzie teleskop zdecyduję się na 10" :astronomer2: i jakieś akcesoria typu filtr słoneczny, jakiś atlas i książki. Chciałbym poznać jeszcze opinie lornetkowiczów. Czytałem, że dobra lornetka również daje dużo frajdy. Mógłbym prosić o jakieś konkretne modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Filtr słoneczny to oczywiście rozsądny wydatek, chociaż całkiem spory jak na 10-calowe lustro.

Myślę, że nie warto kupować atlasów i książek, mapy nieba możesz znaleźć za darmo w internecie i je wydrukować a wiedzę praktyczną znajdziesz na forach.

Mimo wszystko ja bym dozbierał te 200 złotych na 12-calowe lustro, bo to inwestycja, którą będziesz się długo cieszył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że dobra lornetka również daje dużo frajdy. Mógłbym prosić o jakieś konkretne modele?

Wszystko zależy jaką kwotę mógłbyś przeznaczyć na lornetkę. Generalnie jeśli szukasz uzupełnienia teleskopu, to najczęściej polecanymi będą modele o parametrach 7x50 lub 10x50. Z lornetek o takich parametrach szczególnie chętnie są polecane Nikony Extreme (w cenie ok. 500zł).

Inną magiczną kombinacją jest 15x70, czyli większy kaliber ze znacznie większym zasięgiem, tyle, że w przeciwieństwie do lornetek o powiększeniu ≤10x praktycznie nie nadaje się do używania bez dobrego statywu (czyli wydatek rzędu 500zł). Z lornetek o parametrach 15x70 odradzam SkyMastera ze względu na jego nie najlepszą jakość optyczną i mechaniczną. Dużo lepszym wyborem (choć niestety, ponad 2x droższym) będzie SkyGuide 15x70. To porządna lornetka klasy średniej, choć pozostaje zauważalnie w tyle do lornetek klasy Oberwerk Ultra (i jej podobnych). No ale z kolei nie dość, że to znowu inna półka cenowa, to na dodatek przekracza połowę Twojego całego budżetu na teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.