Skocz do zawartości

C/2009 P1 Garradd


statek

Rekomendowane odpowiedzi

W lornetce widoczna bez najmniejszego problemu, sądzę, że nawet w powiększeniu rzędu 10x niemożliwa do pomylenia z gwiazdą. Całkiem spora głowa, rozmiar kątowy zdecydowanie większy niż M15.

Niestety, nie byłem wczoraj sam i nie miałem możliwości spokojnego wypatrywania warkocza. Dziś na spokojnie się na nią zasadzę i dam znać co udało się wypatrzyć...

 

Potwierdzam,

 

Kometa widoczna bardzo dobrze w lornetce 15x70 (na wprost bez żadnego zerkania). Zarys warkocza również delikatnie widoczny (przy NELM 5,9 mag).

W lornetce 10x50 też bez problemu. Oczywisty i jasny obiekt nieźle odcinający się od tła.

Łatwa do odnalezienia przez bliskość gromady M15 od której, tak jak pisze Panas, jest dużo większa (ale o mniejszej jasności powierzchniowej).

 

Dla eksperymentu wyciągnałem też lornetkę Bushnella 4x28 i też można ją wypatrzeć nawet przy tak małej aperturze (choć tu już było dużo trudniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Łukasz odpowiedział na wszystkie pytania. Również widziałem ostatniej nocy zarys warkocza w 15x70 (zerkaniem), potwierdzam też widoczność komety w lidletce (zerkaniem). Kometę można łatwo znaleźć odległości ok. 3°-4° na północny zachód od M15. A, ostatnia rzecz - niebo miałem ok. 6mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Łukasz odpowiedział na wszystkie pytania. Również widziałem ostatniej nocy zarys warkocza w 15x70 (zerkaniem), potwierdzam też widoczność komety w lidletce (zerkaniem). Kometę można łatwo znaleźć odległości ok. 3°-4° na północny zachód od M15. A, ostatnia rzecz - niebo miałem ok. 6mag.

 

Dzięki, dzisiaj powalczę jak pogoda pozwoli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traktuję Twój "statek" topik jako ogólny dla P1 Garradd, dlatego załączam moją fotkę (pojedyńcza klatka, ED80). Ładna kometka, dlatego wykorzystałem ciekawą konfigurację z M15 i też złapałem.

Jak widzę na forum, było zainteresowanie. Nie dziwię się, to interesujące choć ulotne zjawisko.

 

Pozd. z ciekawością oglądam Wasze.

P1 Garradd-M15.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Witam. 5 Sierpnia 2011 godz. 00.32 Kometa C2009 P1 (Garradd) Zaliczona :astronom: Sprzęt Sky-Watcher 200/1000 EQ-5 okular 25mm,10mm i także barlo-v x2. Kometa w postaci szarej mgiełki i widoczne jądro Komety :D Kometa łatwa do odszukania nawet w szukaczu przy bardzo ciemnym niebie. Oprócz zaliczonej Komety to Gwiazda Enif w Pegazie oraz piękna Gromada M15,M57 w Lutni oraz układ podwójny Albireo koloru pomarańczowego i niebiesko-błękitny :astronom: Było chłodno ale warto było się zabrać za obserwacje B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traktuję Twój "statek" topik jako ogólny dla P1 Garradd, dlatego załączam moją fotkę (pojedyńcza klatka, ED80). Ładna kometka, dlatego wykorzystałem ciekawą konfigurację z M15 i też złapałem.

Jak widzę na forum, było zainteresowanie. Nie dziwię się, to interesujące choć ulotne zjawisko.

 

Pozd. z ciekawością oglądam Wasze.

 

Świetnie Ci wyszła i kometa i gromada.

Jaką kamerą to uchwyciłeś ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci wyszła i kometa i gromada.

Jaką kamerą to uchwyciłeś ?

 

Pozdrawiam

 

Miałem naprawdę świetne warunki. Szczerze nie przypominam sobie tak dobrego seeingu na przełomie lipca i sierpnia. Dziwny ten rok. Nie dostrzegałem falowania atmosfery nawet 10-20 stopni nad horyzontem. Chyba nawet kilka osób na forum zauważyło, że coś jest nie tak z tą atmosferą. Kamerka to SBIG ST-2000 na KAI-2020M. Desiccanty mi sie pokończyły więc nawet nie chłodziłem specjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczoraj 20X100s.

Nie moge sobie do końca poradzic ze stakowaniem.

post-18822-0-24390700-1312552366_thumb.jpg

 

Miałem podobny problem w DSS-ie.

W końcu po wybraniu trybu stakowania Entropy Weighted Average uzyskałem prawidłowy efekt (przy stackowaniu na kometę).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest dużo lepiej, dzięki raz jeszcze.

post-18822-0-92898300-1312620120_thumb.jpg

A jakim algorytmem stakujesz na kometę i gwiazdy, bo Entropy Weighted Average jest wtedy niedostępny, a przy medianie wychodzi mi rozmazane tło.

 

Przy stakowaniu komety i gwiazd uzywałem Auto Adatptive Weighted Average ale tło tez mi sie nie podoba. Byc może powodem kiepskiego tła jest nie najpepsza pogoda bo zdjęcia były robione w kiepskich warunkach (cały czas było sporo wysokich chmurek). Dodatkowo z jądra komery robi kropkowana kreska.

Na razie nie znalazłem dobrego sposobu na stakowanie komety i gwiazd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wczoraj mi się udało ją wypatrzeć. Skorzystałem z okazji, że chmury trochę ustąpiły i wytaszczyłem teleskop. Warunki były jednak złe - mleko rozlane na całym niebie, do tego niebo niezbyt ciemne, bo podwrocławskie. Kropka, dookoła ledwie widoczna głowa. Może jak pogoda się poprawi i nadchodząca pełnia minie, to będzie lepiej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tę kometę (nie wiedząc o niej - wstyd.....) "odkryłem" 3 dni temu obserwując ze szczytu Równica w Beskidzie Śląskim - wypatrzyłem ją nie wiedząc o niej podczas "podglądania" M15. Dziś spróbuję ją sfotografować przez Celestrona WideView 102/500 i Nikonem D7000.

Niestety na wakacjach nie mam ze sobą paralaktyka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją kometę, mam i ja :)

Zdjecie przez filtr Ha (20x300s), więc nie bardzo sensownie, ale nie mam innego, a bez żadnego filtra zupełnie nic by nie wyszło. Więc w celach dokumentalnych publikuję.

garradd_comet_only.jpg

 

Pod moim miejskim niebem bardzo ciężko było ja znaleźć w lornetce, ale chyba się udało. Na pewno trafiłem w M15, a czy kometa była w pobliżu, czy też zadziałała wyobraźnia, nie podejmuję sie stwierdzić :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość astrodamian27

Wczoraj po raz kolejny obserwowałem Kometę,ładny widok z jądrem i z ogonkiem. Oceniłem jej jasność około 9 mag :D ach ale ta Kometa pędzi :astronom: Życzę udanej pogody i miłych obserwacji :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.