Skocz do zawartości

Teleskop w granicach 400zł


TheDanceApeal

Rekomendowane odpowiedzi

do oglądania (księżyca i mgławic przeważnie). Mój budżet mieści się w granicach 400-450zł

Cześć.

Nie chcę abyś pomyślał że piszę w złej wieże,ale za taką sumę to jedynie coś do oglądania księżyca.Zabawa w DSO zaczyna się od 8" lustra lub 6" refraktora,przynajmniej ja tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Chciałbym się was zapytać jaki teleskop polecacie mi kupić do oglądania (księżyca i mgławic przeważnie). Mój budżet mieści się w granicach 400-450zł

jak żeś chopie z pod wsi Warszawa to zapraszam - połypiesz sobie łokiem przez Newtona 114/500mm bedziesz mial jako toko pojecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy 5" to minimum, a i to pod warunkiem, że nie jest to jakaś śmieciowa marka. Obecnie mam u siebie celestrona 130 mm i w sumie muszę przyznać, że na początek jest to dobry teleskop, a w opinii wielu pierwszy sensowny rozmiarem lustra. Księżyc zapiera dech w piersi, widać jaśniejsze mgławice, gromady otwarte. Z kulistymi i galaktykami na podmiejskim niebie jest gorzej, podobnie z planetarnymi mgławicami, ale coś tam da radę też zobaczyć. Na początek wystarczy, ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to szybko będziesz chciał więcej - a z takim budżetem nawet chyba ww. apertury nie kupisz. Pozostaje więc powiedzieć to, co mówili poprzednicy - inwestuj w dobrą lornetkę, np. jakiegoś Nikona 10x50.

 

Edit - zapomniałem o planetach: Jowisza widać ze szczegółami i księżycami galileuszowymi, Saturn też widoczny nieźle, choć tu musiałem dokupić okular o małej ogniskowej. Reszty jeszcze nie widziałem.

Edytowane przez krigore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie możesz kupić refraktor 70mm na raczej słabym montażu. Jest to dobra opcja na początek do obserwowania księżyca i planet układu słonecznego. Do obiektów głębokiego nieba (wspomniane mgławice, galaktyki, gromady gwiazd) ten teleskop jest trochę za słaby - za mała średnica. Będziesz mógł zaliczyć kilka-kilkanaście najjaśniejszych tego typu obiektów i na tym praktycznie koniec. Moim zdaniem to jednak lepszy wybór niż lornetka. Jak złapiesz bakcyla to po pewnym czasie kupisz lepszy a ten sprzedasz, albo zostawisz sobie jako mały teleskopik przenośny. Jak nie złapiesz bakcyla to też stracisz mniej niż gdybyś od razu kupował wielką i drogą armatę.

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk705az2,d707.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doceniasz lornetki 10x50 (Nikon) piękine gromady np Messier44 Messier45 Hihoty Kilka Glakatyk (pod ciemnym niebem) i wiele innych. Nauka nieba na spokojnie.

 

Co do tych teleskopow (na allegro) tylko gyby nastepnaa kasa miała ci sie pojawić dopiero za 5 lat warto by zastanawiać sie nad rezygnacją z lornetki.

 

I (wtedy) ja bym go jednak kupował w dużym sklepie typu deltaOptical.pl. Albo jednak lornetkę :)

 

Tylko one mają wady. Bardzo Słaby - wysoce niekomfortowy szukacz! Znam bolesnie!

Nóżki musisz mieć cały czs schowane bo i tak będzie bardzo dygotał nawet przy małym powiewie.

 

Lustro - nieparaboliczne - nieco zmienia ksztat obrazu (ale to powiedzmy mały niuans w porownaniu z powyższymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ekologu.

Nie znamy się,ale to nic bo mam podobne zdanie na ten temat.Podobne bo radziłbym raczej tę drugą ze stajni Nikona,czyli 12x50.

Pole troszeczkę mniejsze,ale lepszy kontrast-to za sprawą powiększenia.

Więcej szczegółów na obiektach i ta wszędobylska źrenica wyjściowa (szerokość) jest do przyjęcia dla młodszych i starszych.

Skłaniam się właśnie ku tej lornetce.

O jakości tej firmy nie nie trzeba dyskutować.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 750 zł największe lustro jakie można kupić to 130 mm na EQ2 (patrzyłem w Delcie). Nie sądzę by było warto dopłacać do mniejszego lustra :szczerbaty:

 

Myślę, że ta Synta 150 co właśnie stoi na forumowej giełdzie to bardzo fajna okazja w tym przedziale budżetowym.

 

Mam nadzieję, że nie odbierzecie tego jako nachalnej reklamy, po prostu myślę, że kupienie jej bardziej się opłaca niż mniejszego ale nowego teleskopu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 750 zł największe lustro jakie można kupić to 130 mm na EQ2 (patrzyłem w Delcie). Nie sądzę by było warto dopłacać do mniejszego lustra :szczerbaty:

 

Myślę, że ta Synta 150 co właśnie stoi na forumowej giełdzie to bardzo fajna okazja w tym przedziale budżetowym.

 

Mam nadzieję, że nie odbierzecie tego jako nachalnej reklamy, po prostu myślę, że kupienie jej bardziej się opłaca niż mniejszego ale nowego teleskopu ;)

 

Za 800-850PLN można kupić teleskop w systemie Newtona o średnicy lustra 203mm,czyli 8" na dobsonie.Pakowanie się w tak niskiej kwocie w jakiekolwiek montaże paralaktyczne będzie swoistym nieporozumieniem.Wtopisz kasę,a montaż będzie się trząsł.Tę sumkę trzeba przeznaczyć na możliwie jak największe lusterko.Pomyśl o tej syncie 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.