Skocz do zawartości

Moonglow - ciekawa kamera All-Sky


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Mooglow Technologies wypuściła ciekawą kamerę All Sky

wielką zaletą wydaje się być jej maleńki rozmiar:

 

HiRezGlamorS.jpg

 

wystarczy dokupić do tego jakiś uchwyt np. anteny satelitarnej i otrzymujemy nie rzucającą się w oczy kamerę do obserwatorium:

 

PoleMount.jpg

 

specyfikacja:

system: NTSC, 60Hz, dostępna również w wersji PAL

sensor: Color 1/3" Sony Super HAD CCD II

obiektyw: 1.24mm F2.8, 3-elementowy

FOV: 190°

projekcja: rybie oko

rozdzielczość: 546 x 457

zakres ekspozycji: 1/100,000 - 4 sekund, dobór automatyczny

zasięg graniczny : ok. 4 mag

czułość: 0.0002 lux (starlight)

S/N > 50dB

zasilanie: 12V DC

cena niestety dość wysoka: cena ok 400$, wersja PAL jakieś 420$

i link do producenta: http://www.moonglowtech.com/products/AllSkyCam/index.shtml

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość trochę marniawa, ale z drugiej strony, nie jest tu aż tak istotna. Cena? Trudno znaleźć coś sensownego w racjonalnym budżecie. Sam coś takiego potrzebuję i od dłuższego czasu zastanawiam się na AllSky SBIG.

 

Muszę się jej przyjrzeć dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może porównajmy:

1. to "badziewko" z Mooglow Technologies, tak jak riklaunim znalazł w EU: 500€ to jest ok. 2 200 zł

 

2. moim skromnym zdaniem ciągle jedna z najlepszych kamer do tych celów: Mintron MTV12V1 - ok. 270 funtów np. Modern Astronomy.com t.j. 1400 zł

do tego obiektyw też musi być dobry do matrycy 1/2" np. Fujinon YV2.8x2.8SA2L - 500 zł

obudowa kopułkowa szczelna z grzałką i wentylatorem - to niemal 900 zł

razem ok 3 800 zł

 

3. SBIG All-Sky 2200$ czyli po cłach, vatach i shippingach wychodzi jakieś 8 200 zł

 

naturalnie można allsky zrobić i z webcama przerobionego na długie czasy, wtedy wyjdzie jeszcze taniej,

ale to już zaawansowany ATM i niemały kłopot ze zrobieniem szczelnej obudowy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa z czyszczeniem takiej kopułki? Jak na to napada kilka razy deszcz, przykurzy się i wogóle zabrudzi, to niewiele będzie widać. Więc co jakiś, raczej krótszy niż dłuższy, czas trzeba kopułkę myć. Od razu zaznaczam, że nie mam żadnego doświadczenia, ale na chłopski rozum tak właśnie powinno być. Tak przynajmniej sprawa wygląda z moimi oknami. Żeby były czyste, jak do kamerki, trzebaby je przynajmniej raz na 2 miesiące pucować :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad opcją "bardzo odległego" obserwatorium. Wtedy raz na miesiąc nie bardzo da się szmatą przeciagnąć :)

 

Pozdrawiam,

milosz

No bez przesady. Zawsze musisz mieć jakiegoś administratora na podorędziu. Poza tym, mam taką większą kopułkę, co prawda przestałem ją używać, bo jest przyciemniona, ale wisi tam ze 2 lata i nie wymaga czyszczenia. Na pewno czymś takie szkło jest pokryte i nie przyjmuje tak plam, jak zwykłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby jak chcesz to niebo obserwować? W co tę kamerę wsadzisz? Jak ją ochronisz przed opadami, wilgocią, śniegiem, mrozem?

No, nie wiem może taka osłona kamery przemysłowej ?

 

Coś a'la to: http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=2418

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem może taka osłona kamery przemysłowej ?

To zobacz powyżej - Jacek zrobił takie wyliczenie. Przerobiłem ten temat, miałem 2 różne kamery, bardzo drogą obudowę z kopułą i dupa. Nie sprawdziło się. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia softu, serwera, etc.

 

Cena tego zestawu jest naprawdę przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poza tym, mam taką większą kopułkę, co prawda przestałem ją używać, bo jest przyciemniona, ale wisi tam ze 2 lata i nie wymaga czyszczenia. Na pewno czymś takie szkło jest pokryte i nie przyjmuje tak plam, jak zwykłe.

 

Te kopułki są wykonane ze specjalnego "samoczyszczącego" sie szkła (czy raczej jakiegoś specjalnego tworzywa ;) ) i nie wymagają one sprzątaczki, no może na Wielkanoc, co by wrony gniazda sobie nie zrobiły :D

Zresztą, czy ktoś widział żeby jakieś ekipy porządkowe czyściły kopułki kamerek np monitoringu miejskiego??

Spadnie raz na miesiąc deszcz i mamy posprzątane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz powyżej - Jacek zrobił takie wyliczenie. Przerobiłem ten temat, miałem 2 różne kamery, bardzo drogą obudowę z kopułą i dupa. Nie sprawdziło się. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia softu, serwera, etc.

 

Cena tego zestawu jest naprawdę przyzwoita.

Oczywiście zawsze spory problem to szczelność.

Jako zatwardziały ATMowiec pewnie jednak poci ągnę temat, chociaż elektronika to nie moja domena, ale tutaj nie wygląda to jakoś bardzo groźnie.

 

Co do samej kamery to może jakaś z własnym IP i jakiś rejestrator - tak strzelam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera to nie problem. Kłopot zawsze jest z obiektywem (musi być bardzo szeroki, najlepiej fisheye 180 stopni), oraz kwestia szczelności, podgrzewania, etc. - czyli sama obudowa. To oznacza zastosowanie szklanej kopuły, tylko nijak nie idzie takiej zorganizować. Kiedyś z Sumasem kopaliśmy w tym temacie i sobie odpuściliśmy. Kupiłem "zawodową" obudowę z kopułą, ale jakoś nie chciała mi działać, jak należy. Nie uszczelniłem jej od spodu i zawsze parowała. Poza tym, tak jak pisałem, była przyciemniana, co drastycznie zmniejszało zasięg.

 

Oczywiście kamera MUSI mieć możliwość integracji, czyli kilkusekundowych ekspozycji. Poległ nawet Watec-902H2 Ultimate, który uznawany jest za jedną z najczulszych kamer wideo, ale właśnie - nie ma integracji. Idealna byłby Watec 120N+, ale cena wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe znalazłem dla Ciebie chyba odpowiednią obudowę:

 

1279878434.9235.jpg

 

i jest tania: http://www.aco.com.pl/sklep/samsung_sth-1000pi_-_obudowa,659,3377.html

wymiary ma następujące:

Dimensions : Ø169(W) x 150.45(H)mm

ale pamiętaj, że ona jest do zastosowań wewnątrz pomieszczeń,

naturalnie grzałkę możesz kupić za ok. 25 zł: http://www.aco.com.pl/sklep/gl_heater_-_grzalka,659,707.html

wentylator też jakiś chyba powinieneś zamontować, żeby nie rosiała od wewnątrz

i jak Ci się uda to wszystko złożyć, to jakbyś był łaskaw opisać to na forum :)

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku.

Propozycja całkiem ciekawa - na razie dopiero zacząłem zbierać informacje, a to zwykle u mnie trwa hahaha.gif

 

Muszę sobie to wszytko poukładać za nim zacznę zamawiać sprzęt w sklepach. Jest to temat który mnie interesuje, więc na pewno coś powstanie.

 

 

Co sądzicie o kloszach szklanych ? np. http://alejka.pl/klosz-globe-80-przezroczysty.html

 

Widziałem też gdzieś klosze wykonane z ABS.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektywami to można poszukać jakiś 2 mm obiektywów CS. Jak matryca większa od 1/3" to można jakiś stary obiektyw M42x1

 

http://www.napad.pl/katalog/produkty-161-88-obiektyw-25-mm-cs.htm

http://www.obserwuj.pl/obiektyw-2-5-mm-cs,id168.html

 

http://www.telewizja-przemyslowa.pl/obiektywy.htm

Obiektyw MINI WIZJER do kamer płytkowych

 

ogniskowa obiektywu: 1,78mm

do zastosowania jako wizjer do drzwi

jasność: F2.0

mocowanie: 13 mm

kąt widzenia:ok 170° dla przetwornika 1/3"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kopułki są wykonane ze specjalnego "samoczyszczącego" sie szkła (czy raczej jakiegoś specjalnego tworzywa ;) ) i nie wymagają one sprzątaczki, no może na Wielkanoc, co by wrony gniazda sobie nie zrobiły :D

Zresztą, czy ktoś widział żeby jakieś ekipy porządkowe czyściły kopułki kamerek np monitoringu miejskiego??

Spadnie raz na miesiąc deszcz i mamy posprzątane :)

 

Miejski monitoring ma kopuki skierowane w dół, więc problem nieco mniejszy ;)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu jest właśnie problem, że te zewnętrzne obudowy kopułkowe nie za bardzo nadają się do naszych zastosowań

kupiliśmy kiedyś z Jesionem wypasione obudowy, coś w tym stylu:

 

04251200aa.jpg

 

i niestety, po odwróceniu jej kloszem do góry pozostały niemałe problemy z uszczelnieniem całości,

nie mówiąc już o przyciemnianym kloszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.