Skocz do zawartości

Okulary do trzynastu cali


krigore

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ja wiem czy do końca jest coś na rzeczy :) Wiadomo że pomiędzy orto z górnej półki a okularem o 7-9 soczewkach jest różnica co wykazał podlinkowany test. Czy jest różnica pomiędzy 7 a 9 soczewkowymi okularami z górnej półki? Nie sądzę, a jak jest to nie taka jaką by wychwyciło ludzkie oko.

 

Poza tym nie okłamujmy się, Alvin Huey to wymiatacz wśród wymiataczy z gigantycznym doświadczeniem i urodził się po to żeby widzieć to czego inni nie widzą, nie muszę pisać chyba o co mi chodzi ;) Jak ktoś nie jest wstanie wyzerkiwać obiektów chociaż na granicy teoretycznych zdolności teleskopu to tak naprawdę mu wszystko jedno co siedzi w wyciągu.

 

Mam wszystkie jego poradniki na dysku, do pobrania z jego strony :rolleyes:

 

Co do porównania na jego stronie Ethosa 6mm i ortho Zeiss 6mm to nim wrzucił te swoje spostrzeżenia na swoją stronkę to już wcześniej było o tym porównaniu na forum Cloudynights.

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4088263/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Jak dobrze pamiętam ten wątek(a może to w innym wątku opisywał :g: ) to różnica była na tyle duża że nawet początkujący obserwator był w stanie wyłapać różnice między ortho i Etosem w teleskopie 22", ale stwierdził też że czym mniejsza aperatura teleskopu to te różnice się zacierały. Więc w naszych "małych" :D 12-tu calach pewnie żadnych różnic by już nie było między tymi okularkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica w cenie miedzy TeleVue, a ES bierze sie tez stad, ze telewujek jest made in USA, a ESy skladaja za miske ryzu (no dobra, za trzy miski, bo im niezle idzie :P).

 

Madre hamerykanskie ksiazki radza, by przy ograniczonych funduszach oszczedzac na okularze o najdluzszej ogniskowej.

 

 

Domyslam sie, ze Twoj teleskop to dobson. Jak nie masz platformy paralaktycznej czy innych silniczkow, to okular do planet tez powinien miec w miare duze pole. Np. 65 stopni LVW versus 45 stopni NLV to zawsze te kilkanascie sekund wiecej pozostawania planety w polu widzenia.

 

 

BTW przy ogniskowej 1500 mm i okularze 30 mm masz powiekszenie 50x. Przegladowym bym tego nie nazwal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW przy ogniskowej 1500 mm i okularze 30 mm masz powiekszenie 50x. Przegladowym bym tego nie nazwal...

 

 

No tak, ale zauważ, że przy polu widzenia okularu 82* i dajmy na to 30 mm w teleskopie, o który pytałem, ogarniam niebo polem niewiele ustępującym kitowemu okularowi z moim dotychczasowym teleskopem - 130/650. Tak źle więc chyba nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica w cenie miedzy TeleVue, a ES bierze sie tez stad, ze telewujek jest made in USA, a ESy skladaja za miske ryzu (no dobra, za trzy miski, bo im niezle idzie :P).

 

Madre hamerykanskie ksiazki radza, by przy ograniczonych funduszach oszczedzac na okularze o najdluzszej ogniskowej.

 

 

Domyslam sie, ze Twoj teleskop to dobson. Jak nie masz platformy paralaktycznej czy innych silniczkow, to okular do planet tez powinien miec w miare duze pole. Np. 65 stopni LVW versus 45 stopni NLV to zawsze te kilkanascie sekund wiecej pozostawania planety w polu widzenia.

 

 

BTW przy ogniskowej 1500 mm i okularze 30 mm masz powiekszenie 50x. Przegladowym bym tego nie nazwal...

 

Okulary Televue są produkowane na Tajwanie, także ES 1 miska ryżu - TV 5 misek ryżu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Głównie jednak rozchodzi mi się o ogniskową najdłuższego: brać 30 czy 24 mm? Ew. co potem?

 

Mieszkam w granicach administracyjnych Wrocławia, na Psim Polu, obserwuję już za linią ostatnich latarnii miejskich, przy dobrych warunkach widzę spokojnie zarys drogi mlecznej, teleskop to newton 326/1500. Trzydziestka nie będzie przypadkiem za jasna jak na takie warunki? Źrenica wychodzi 6,5 mm, czyli raczej tak na styk, choć niektórzy mówią, że już za duża.

Jeśli widzisz tylko zarys drogi mlecznej to celowałbym w coś krótszego, np. ES-a 24mm. 30mm może dać za jasne tło. Różnicę w cenie możesz zainwestować w 2" filtr UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłbyś spróbować jeszcze konfiguracji "jedno-okularowej": ES 20mm 100* + barlow Antares x1.6

Pytanie tylko, czy będziesz łatwo przeskakiwał z szukacza na okular?

Druga sprawa, to dostępność tego barlowa w Europie. Za oceanem jest dostępny na przykład w AgenaAstro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale zauważ, że przy polu widzenia okularu 82* i dajmy na to 30 mm w teleskopie, o który pytałem, ogarniam niebo polem niewiele ustępującym kitowemu okularowi z moim dotychczasowym teleskopem - 130/650. Tak źle więc chyba nie jest.

 

To nie jest kwestia czy to jest dobrze, czy to jest zle. AFOV 82* przy powiekszeniu 50x daje pole 1,64*. Nie mowie, ze takie pole jest nieprzydatne czy zle, po prostu nie jest przegladowe

 

 

Okulary Televue są produkowane na Tajwanie, także ES 1 miska ryżu - TV 5 misek ryżu :)

 

 

amerykanskie czy rosyjskie i tak wszystko z Tajwanu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

nie miałem z nimi do czynienia więc trudno mi cokolwiek na ich temat powiedzieć

przez pozostałe okulary obserwowałem i stąd wiem, że są OK

od dawna jestem pod wrażeniem Pentaxów XW i pewnie sam bym na nie zapolował ... gdyby nie ich wysoka cena :no:

kusi mnie ES 8,8 mm bo w moim teleskopie powinien spisać się doskonale ale na razie mam inne priorytety ... poza tym na DS-y wyprawiam się w towarzystwie i zawsze znajdzie się ktoś, kto ma dobry okular 8-9 mm :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem z nimi do czynienia więc trudno mi cokolwiek na ich temat powiedzieć

przez pozostałe okulary obserwowałem i stąd wiem, że są OK

od dawna jestem pod wrażeniem Pentaxów XW i pewnie sam bym na nie zapolował ... gdyby nie ich wysoka cena :no:

kusi mnie ES 8,8 mm bo w moim teleskopie powinien spisać się doskonale ale na razie mam inne priorytety ... poza tym na DS-y wyprawiam się w towarzystwie i zawsze znajdzie się ktoś, kto ma dobry okular 8-9 mm :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am SW 150/750, kitowa 10-ka jest znośna, pozostałe(25 mm oraz Barlow x2 - szkoda gadzać). Mam możliwość ściągnąć ze Stanów szkła. Prawdę mówiąc nie chcę iść na jakieś kompromisy i nastawiam się na Pentaxy XW. Od którego radzisz mi zacząć. Owielbiam M13, ale ten Barlow psuje wszystko. Może 4,7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.