Skocz do zawartości

zupełnie zieloniutka w temacie prosi o pomoc


anna_krakow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich i składam życzenia wszystkiego najpiękniejszego w Nowym Roku!

Od dawna interesuje się astronomią, zachwyca mnie to co kryją nasze niebiosa i bardzo chciałabym zajać się astrofotografią ale.. ale..

Proszę Was pomóżcie mi od czego zacząć? i nie chodzi mi tu od razu o kupnojakiegoś sprzętu ale może polecicie mi jakieś wydawnictwo które pomoże mi ogarnąć niebo i nauczyć się go czytać? Co z tego że kupie jakiś teleskop jak nie mam pojęcia jak "czytac" w gwiazdach?? od czego Wy zaczynaliście? czytałam fora i na jednych pisze - zainstaluj sobie Stellarium- tak tez zrobiłam ale co z tego jak w opcjach kiedy dam podgląd czystego nieba ( bez lini pomocniczych pokazujących gwiazdorbiory) gwiazdy mi się zacieraja i nie wiem na co patrzę) ktoś inny pisze - kup sobie lornetke - ta jest na poczatek najlepsze ale co mi po lornetce jak nie bede wiedziała na co patrze??? Mówię Wam-- załamałam się.. bardzo bym chciała oglądać na "żywo" to wszystko ( lub choć część) co widziałam w programach popularno-naukowych na discovery. Jak zacząć tą przygodę od podstaw aby się nie zrazić. Dziękuje Wam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW !!!!!!!!! co za odpowiedź!!! WOW !!!!!!!!! jesteś Wielki !! no teraz to już nie odpuszcze ! świetnie to napisałes !!! dawno nikt mnie tak nie zmotywował ! jestem pod wielkim wrażeniam i nie wiem jak dziękować! dosc miałam ludzi ( znajomych, rodzina) którzy uważają ze to bez sensu jest, strata czasu i marnotrawienie pieniędzy.. SORKI !!! ja juz mam swoje lata i najwyższy czas zabrać się za to co człowieka tak długo interesowało a co zawsze odkładał w kąt !!! Jeszcze raz wielkie dzięki ! tego mi trzeba było !!!!!!!!!!!!!! jesli mogę sie jakoś zrewanżować to pisz śmiało !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę. Od tego tu jesteśmy :)

 

Chciałbym też sprostować skrót myślowy, który zastosowałem i jak przeczytałem swoją wypowiedź drugi raz, to czuję się zobowiązany:

 

Napisałem, że nie uświadczysz kolorów w obserwacjach wizualnych. Niezbyt trafny skrót myślowy. Chodziło mi, że nie doświadczysz tych kolorowych mgławic znanych z programów o kosmosie i zdjęć. Jednak oczywiście widać kolory na powierzchni planet, a więc charakterystyczne barwy i paski na Jowiszu. Saturn też ma swój specyficzny pastelowy żółto-kremowo-pomarańczowy kolor. Mars oczywiście pomarańczowo-rdzawo-czerwony, mimo, że sam jest malutki, nawet w teleskopie.

No i oczywiście gwiazdy mają kolory, co świadczy o ich temperaturze powierzchni. Wystarczy spojrzeć na Aldebarana - w Byku. O czym świadczy jego pomarańczowy kolor, pewnie wiesz, albo zaraz będziesz wiedzieć :) Kolory gwiazd dają miłe wrażenie zwłaszcza przy obserwacji układów podwójnych, wielokrotnych i gromad gwiazd. Najsłynniejszy chyba układ to Albireo. Jeden składnik jest Błękitno-zielonkawy, drugi żółto-pomarańczowy (jak się uprzesz to jeszcze go dorwiesz, bo Łabędź zachodzi gdzieś około 20tej). No i te kolory gwiazd są zwłaszcza miłe gdy obserwujemy gromady gwiazd. Sporo mamy tych gromad na niebie, a te jaśniejsze są oczywiście dostępne już dla lornetki.

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz miała czas możesz zajrzeć na spotkanie krakowskiego PTMA (http://ptma-krakow.astrohobby.pl/ http://regulus.astrohobby.pl/Odczyty/odczyty_reg.html). Najbliższe w środę 11 stycznia. Co do książek to jest ich mnóstwo. Ja osobiście bardzo lubiłem "Niebo na dłoni" ale to dosyć duża cegła. Bardziej poręczne i też fajne jest "Niebo na weekend".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w nowym troszkę pochmurkanym dniu :) Jeszcze raz wszystkim dziekuje za słowa otuchy i mobilizacji :) Zaczynam więc od kupienia lornetki i studiowania atlasu nieba :)

Co do Towarzystswa Miłosników Astronomii w Krakowie - odwiedziłam tę strone zanim sie tu do Was zgłosiłam ale jakos odniosłam wrażenie że stronka jest troszke nieaktualna ponieważ daty które mi się rzuciły w oczy to 2009 itd ale może ja szukać nawet w necie nie umiem a chce sie zabierac do przeszukiwań nieba? ;) ( hehe) Tym bardziej mi miło że działacie i że można się do Was przyłączyć :) Tak więc zakupie lornetkę i sie do Was zgłosze na "szkolenie " Jesteście wspaniali! Jak to miło jest móc porozmawiać z kimś kto sie interesuje tym samym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i przewertowałam forum odnośnie lornetek i chyba kupię Nikona Action VII 10x50 CF, choć z drugiej strony jak człowiek dołozy ze dwie stówki to może pokusić sie o teleskop Sky watchera i bądź tu mądry ale ten temat chyba powinnam poruszyc w innym dziale? w każdym razie jeszcze raz bardzo Wam wszystkim dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu mam do oddania Atlas Gwiazd Andreasa Schulza.... To ksiązeczka ( wbrew nazwie) pokazujaca niebo różnych pór roku i wiele innych ciekawych obiektów i zjawisk.... Zainteresowana? Napisz na PW.

Pozdrawiam.

Maciek

 

PS. Jedna z lepszych to "Niebo" naszego kolegi Przemysława Rudzia. Nie wiem czy można to jeszcze kupić....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam do oddania kilka książek i czasopism. Część z nich otrzymałem od osób z między innymi tego forum, gdy byłem w takim momencie astronomicznego hobby, w jakim Ty jesteś teraz. Jest wśród nich wspomniana wcześniej książka "Niebo" Przemysława Rudzia. Sprawdź PW, które Ci rano wysłałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) zanim zaczne ogarniać niebo muszę ogarnąć to forum :) nawet nie wiedziałam ze mam tu jakąs sprzynke "pocztową" ;)

Janko - jaka tam ze mnie dziewczyna - kobita raczej !;):D

 

Nie chce nadużywać Waszej cierpliwości ale powiedzcie mi tak szczerze - lepsza lornetka czy teleskop cenowo wychodzi podobnie jeśli mówimy o sprzęcie niezbyt zaawansowanym.

 

Teleskop Synta/Sky-Watcher SK1145 EQ1 - 335 zł

Lornetka Nikon Action VII 10x50 CF - 329 zł

 

a może ktoś z Was miałby do odsprzedania jakis sprzęt którego już nie używa ?

 

P.S. nie wiem czy to dobre miejsce na takie dyskusje ale nie chcę juz zakładać nowego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowałam sobie dzis screena ze stellarium i latałam jak głupia po moim ogrodzie żeby zobaczyc i porównac te świecące punkty koło księżyca ! sąsiad sie patrzył na mnie jak na potłuczoną :) ))) no cóż... nie wie co traci :D

Edytowane przez anna_krakow
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ona już się nie opędzi. Nie ma to jak być dziewczyną! :Kwiatek:

 

Hehe.... to samo pomyślałem po pierwszym poście Wimmera, skądinąd bardzo sensownym :)

 

 

 

Anno - cenowo nie wychodzi podobnie, bo w jednej cenie masz albo bardzo dobrą lornetkę albo słaby teleskop. Myślę, że na początek wystarczy lornetka - obrotowa mapka - atlas gwiazd i czerwona latareczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowałam sobie dzis screena ze stellarium i latałam jak głupia po moim ogrodzie żeby zobaczyc i porównac te świecące punkty koło księżyca ! sąsiad sie patrzył na mnie jak na potłuczoną :) ))) no cóż... nie wie co traci :D

 

Wierz mi, że będzie miał ciekawszą minę jak będziesz biegała po podwórku z kilkucalową tubą i czerwonym światełkiem ;)

 

A co do tematu - w tym wypadku na pewno lornetka, chciałem kiedyś kupić ten teleskop, który zaproponowałaś ale na szczęście forumowicze mi to odradzili. Lornetka pozwala się lepiej uczyć, łatwiej znajdować przy jej pomocy pożądane obiekty. Dorzucę jeszcze dość oryginalną pomoc - aparat - właściwie używałem go równolegle z lornetką i na prawdę pomaga - pozwala potwierdzić w ciepłym domu czy to co widziałaś, jest tym co myślałaś, że widzisz ;)

 

Edit: Chyba się za bardzo rozpisałem i nie zdążyłem, przed podjęciem przez Ciebie decyzji ;)

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodu panikować, że nie orientujesz się na niebie - nikt na początku się nie orientował - to jest po prostu umiejętność, której trzeba się nauczyć. Za każdym razem, gdy masz możliwość, patrz w niebo, i zapamiętasz gdzie co się znajduje. W międzyczasie cały czas przeglądaj mapy nieba, przyglądaj się kształtom gwiazdozbiorów, i w końcu uda Ci się je odnaleźć także na niebie. Jak we wszystkim - po prostu trzeba praktyki, i jak już inni poradzili - spróbuj poobserwować niebo z kimś, kto się na tym zna, dużo to ułatwi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam wszystkim dziękuje ! za wsparcie i dobre rady ! Teraz zbieram na sprzęt a niedługo dzięki uprzejmości "baseona" będę szczęsliwą posiadaczką literatury fachowej i wtedy to Was dopiero zacznę męczyc ;);) :rolleyes:

Edytowane przez anna_krakow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.