Skocz do zawartości

Obserwacja Jowisza - pomocy!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dzisiaj miałem okazję po raz trzeci w swoim zyciu ogladac niebo przez teleskop. Mam teleskop Celestron AstroMaster 114EQ i pierwsze widoki skierowałem na księzyc. Dzsiaj probowalem swoich sil w obejrzeniu Jowisza... I mam nietypowy problem... otóż zanim zacząłem patrzeć przez telekop starałem się poznań jak najlepiej niebo wiec znalezienie jowisza golym okiem oraz poslugujac sie programem stellarium nie jest dla mnie problemem. Po skierowaniu na Jowisz ujrzalem duze swiatlo przesloniete pajakiem i lusterkiem wtornym. Wygladalo to tak jakbym wpadl do srodka telekopu... Moje pytanie jest takie czy to jest normalne? Czy moze cos ja zle robie? Myslalem ze to sprawa ostrosci ale niestety nie dawalo to rezultatu a przesuwajac pokretlem rektescensji obraz przesuwal mi sie jakby w srodku teleskopu. Serdecznie prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jesli chodzi o kratery to tak swietnie je widac

Czy coś zmieniłeś (ostrość, okular, ...) kiedy przestawiłeś cel z Ksieżyca na Jowisza?

Jeśli Księżyc widziałeś ostro, to nie ma powodu dla którego Jowisz czy inna planeta miała by być widoczna nieostro. Może to była lampa uliczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś zmieniłeś (ostrość, okular, ...) kiedy przestawiłeś cel z Ksieżyca na Jowisza?

Jeśli Księżyc widziałeś ostro, to nie ma powodu dla którego Jowisz czy inna planeta miała by być widoczna nieostro. Może to była lampa uliczna?

Wydawalo mi sie to troche dziwne bo swiatlo bylo na calej srednicy zakryte pajakiem i lusterkiem wtornym. Juz raz mi sie tak zrobilo i pomyslalem ze to faktycznie mogla byc lampa ale dzisiaj znow to samo i lampa akurat w tym miejscu juz nie istniala gdzie patrzylem. No chyba ze zaklocalo mi swiatlo miejskie ale co ciekawe jak spojrzalem na inne gwiazdy to widzialem je normalnie juz bez lusterka wtornego wiec to jest strasznie dziwne ;) Pewnie jak zwykle co zle robie ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dzisiaj miałem okazję po raz trzeci w swoim zyciu ogladac niebo przez teleskop. Mam teleskop Celestron AstroMaster 114EQ i pierwsze widoki skierowałem na księzyc. Dzsiaj probowalem swoich sil w obejrzeniu Jowisza... I mam nietypowy problem... otóż zanim zacząłem patrzeć przez telekop starałem się poznań jak najlepiej niebo wiec znalezienie jowisza golym okiem oraz poslugujac sie programem stellarium nie jest dla mnie problemem. Po skierowaniu na Jowisz ujrzalem duze swiatlo przesloniete pajakiem i lusterkiem wtornym. Wygladalo to tak jakbym wpadl do srodka telekopu... Moje pytanie jest takie czy to jest normalne? Czy moze cos ja zle robie? Myslalem ze to sprawa ostrosci ale niestety nie dawalo to rezultatu a przesuwajac pokretlem rektescensji obraz przesuwal mi sie jakby w srodku teleskopu. Serdecznie prosze o pomoc.

Stawiam na nieumiejętne ustawienie ostrości.

Narysuj co widzisz i może coś doradzimy.

 

ps. Na czerwono zaznaczyłem błędy ortograficzne, jak nas szanujesz to pisz po polsku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Na czerwono zaznaczyłem błędy ortograficzne, jak nas szanujesz to pisz po polsku.

 

 

Zapomniałeś pokolorować: "wiec", "stellarium" - nazwa programu, więc wielką literą, w 3 linijce, "jowisz", "ujrzalem", "pajakiem" - w 4. linijce, "telekopu", "takie" (ja bym napisał "takie:") - w ostatniej linijce. Zdaje się, że powinno być też "Otóż". Ale chwali się koledze, że nie stawia spacji przed znakami interpunkcyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś pokolorować: "wiec", "stellarium" - nazwa programu, więc wielką literą, w 3 linijce, "jowisz", "ujrzalem", "pajakiem" - w 4. linijce, "telekopu", "takie" (ja bym napisał "takie:") - w ostatniej linijce. Zdaje się, że powinno być też "Otóż". Ale chwali się koledze, że nie stawia spacji przed znakami interpunkcyjnymi.

Drodzy koledzy używałem okularu 10 mm, Za każdym razem kiedy próbowałem wyostrzyć obraz wpadał jeszcze głębiej do środka tuby optycznej. Nie jestem na tyle nieinteligentny żeby patrzeć przez teleskop bez okularu :) A z czymś takim mam dopiero pierwszy raz do czynienia, więc próbuję się poradzić ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybym zrobił screena, ale nie mam odpowiedniego aparatu do tego

 

Zrób nawet komórką, bo chodzi o to, żebyśmy widzieli co ty widzisz, a nie o jakaś super fotę.

Zamiast IE użyj np. Google Chrome i nie będziesz miał kłopotów z ortografią. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy próbowałem wyostrzyć obraz wpadał jeszcze głębiej do środka tuby optycznej

 

"...obraz wpadał..."

czy

okular wpadał ?

 

Obraz nie mógł "wpadać", a jeżeli ten okular 10mm "wpadał" to znaczy, że nie przykręciłeś śrubki kontrującej.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja typuję, że kolega po prostu rozogniskowywał obraz, spodziewajac się "dużej" tarczy planety w polu widzenia, coś na podobieństwo Księżyca w małym powiększeniu. Tak mi na to wskazuje wyciąg z okularem wjechany maksymalnie w strone tuby i widoczny cień lusterka wtórnego. Na gwiazdach już wie, że maja być punkciki, Księzyc to tez sprawa intuicyjna, więc "tam" robi dobrze, a "tu" niekoniecznie.

Mati, punkt ostrości [w sensie ustawienia wyciągu] powinien być ten sam co przy Księżycu i gwiazdach. Przy ustawionej ostrości każdy obiekt przyjmuje minimalne rozmiary, a tarcze planet są malutkie [gwiazdy natomiast będą punkcikami]. Rozogniskowany obraz Jowisza będzie większy, no i czarna kropa lustra wtórnego widoczna na środku. Czy to było to?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.