Skocz do zawartości

Ciekawe okresy, ciekawi ludzie astronomii


tacita

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam do napisania pracę i szukam ciekawego tematu związanego z astronomią (interesuje mnie też co nieco optyka i amatorska budowa teleskopu). Temat musi się wiązać jakoś z historią/kulturą brytyjską, amerykańską lub innego kraju anglojęzycznego.

 

Czytam i czytam i powoli szukam czegoś, o czym chciałabym pisać. Jako, że koledzy z forum są dużo bardziej oczytani, chciałabym się zwrócić z prośbą o jakieś wskazówki.

 

Wyjątkowo ciekawa osoba? Wydarzenie? Organizacja? Coś co zasługuje na szczególną uwagę? O czym przeczytaliście i uważacie za wyjątkowo ciekawe, dziwne, niezwykłe? Nie chciałabym pisać o historii astronomii czy NASA, wolałabym pisać o czymś węższym, czymś mniej "oczywistym" lub też jakby to nazwać, czymś mniej znanym może, nie wiem czy to dobre określenie, ale mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie.

 

Czytanie idzie mi powoli, stąd ta prośba - chętnie zagłębię się już w konkretne propozycje, pobawię się w eksploratora i zorientuję się w różnych zagadnieniach/propozycjach, może znalazłabym w nich temat dla siebie.

 

Nie wiem czy to odpowiedni dział na taki temat, ale nie chciałam zaśmiecać innych wątków niepotrzebnie.

 

- tacita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

mam do napisania pracę i szukam ciekawego tematu związanego z astronomią (interesuje mnie też co nieco optyka i amatorska budowa teleskopu). Temat musi się wiązać jakoś z historią/kulturą brytyjską, amerykańską lub innego kraju anglojęzycznego....Wyjątkowo ciekawa osoba...

Patrick Moore

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie fascynowały stare obserwatoria i teleskopy. Z tych "anglojęzycznych" szczególne chciałem zobaczyć obserwatorium Birr Castle w Irlandii.

http://www.birrcastle.com/

Tam jest rekonstrukcja teleskopu "Leviathan of Parsonstown" o średnicy zwierciadła 183 cm, który przez większość XIX wieku (ponad 70 lat) był największym teleskopem świata.

http://www.birrcastle.com/the-great-telescope-birr-castle.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Leviathan_of_Parsonstown

To przez niego po raz pierwszy dostrzeżono strukturę spiralną galaktyk (pierwsza chyba była M51) i on też posłużył w dużym stopniu do konstrukcji katalogu NGC.

Myślę, że opisanie historii obserwacji poczynionych przez ten instrument, który na przestrzeni kilku dziesięcioleci był szczytowym osiągnięciem astronomii obserwacyjnej byłoby fajną pracą.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszelkie propozycje. W wolnej chwili zgłębię każdą z nich - niektóre z propozycji wpadły mi w oko już teraz, ale czeka mnie mały research; jeszcze raz dziękuję. :)

 

Jeżeli przyjdą wam na myśl inne zagadnienia to bardzo proszę się dzielić, chętnie poszperam, jako że powoli zbliża się przerwa międzysemestralna.

Edytowane przez tacita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tochę perypetii związanych z "kanałami marsjańskimi". Był onegdaj głośny spór między astronomami. Np. niejaki Schiaparelli je widział a jego

największy oponent Antoniadi - nie. Ale ciekawostka polega na czymś innym. Otóż we współczenych czasach w USA dokonano nader ciekawego doświadczenia z psychologii. Wzięto współcześnie zrobione zdjęcia Marsa - ale nie aż takie jak z sond kosmicznych tylko takie

zrobione przez teleskopy z Ziemii. I to nie takie super największe teleskopy tylko takie nieco skromniejsze - powiedzmy takie bardziej

"rasowe" amatorskie. Pokazywano je z pewnej odległości grupie ludzi z zadaniem narysowania co widzą. I okazało się, że prawie połowa

rysowała "kanały"! Choć przecież ich nie ma. Z tym Marsem jest coś dziwnego. A może z ludzką percepcją.

Pozdrowienia.

Edytowane przez altanka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.