Skocz do zawartości

Astronomiczne zakupy na allegro


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Grzebiąc trochę na allegro trafiłem na kategorię teleskopy (ich jakość i prawdziwość danych obrosły już prawie w legendę), zastanawia mnie jedna rzecz.

Otóż oferujący takie teleskopy piszą ewidentną nieprawdę (np powiększenie x675) - czy ktoś już próbował zgłaszać to do allegro? Informować, że to naciąganie klientów?

Spotkało się to z jakąś reakcją?

 

Nie spodziewam się nagłej zmiany regulaminu tegoż serwisu by nie wypisywać bzdur (bo zawsze może udowodnić, że da się uzyskać powiększenie 675x ale jakoś obrazu uzyskane w ten sposób... no właśnie jakiego obrazu?). Zastanawia mnie fakt, jak mogło by zareagować allegro na takie doniesienia, gdyby np. ktoś z PTMA wysłał takie zgłoszenie do nich.

 

Ktoś już kiedyś testował zgłaszać takie "teleskopowe okazje"?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to były już takie reakcje ze strony miłośników astronomii. Były prywatne maile i dyskusje ze sprzedawcami, które spełzły na niczym, a nawet obiło się o czyste chamstwo ze strony sprzedających.

Wszak matematycznie licząc, można osiągnąć powiększenie 675x, więc nie jest to kłamstwo. A o jakości obrazu w takim powerze nikt nie wspomina. Więc allegro nie jest w stanie nic z tym zrobić. Dane są poprawne.

Nie wiem, czy ktoś próbował dyskusji z allegro, ale uważam to za bezcelowe. Jak już wspomniałem liczby się zgadzają, a allegro bierze prowizję. Nie sądzę, żeby z czystej przyzwoitości wywalali dziesiątki, jak nie setki aukcji. Zarówno sprzedającemu, jak i platformie allegro zależy na zarobku.

Były też co roku akcje "satyryczne", prowokacyjne, prowadzone przez Ignisdei'a. W prześmiewczy sposób wystawiał na aukcje fikcyjne teleskopy montowane z doniczek, czy butelek, oferujące w opisie horrendalne powiększenia i parametry :D zazwyczaj zawierając w opisie informacje na temat bubli sprzedawanych na allegro i fikcyjnych powiększeń. Dobra akcja to była. Sam wygrałem chyba dwie z tych aukcji :)

 

Tak czy siak, jak widać żadne sposoby nie odniosły skutku.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że sprzedawca zawsze będzie mógł udowodnić, że z technicznego punktu widzenia teleskop za pomocą dołączonego zestawu akcesoriów uzyskuje powiększenie 675x. To, że stosowanie takich powiększeń jest bez sensu to już zupełnie inna sprawa, ale nie można wprost zarzucić sprzedawcy, że kłamie.

 

Dla mnie dużo poważniejszym problemem jest to, że niektóre z tych tanich niby-teleskopów posiadają w zestawie filtr słoneczny wkręcany w okular (!!!). Ktoś kiedyś próbował tego użyć i filtr stopił się chwilę po skierowaniu teleskopu na słońce. Oferowanie takiego sprzętu to narażanie klientów na trwałe kalectwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były też co roku akcje "satyryczne", prowokacyjne, prowadzone przez Ignisdei'a.

Tak, widziałem te aukcje - niesamowite :-) Niestety jak piszesz nie przyniosły rezultatu.

Wiem, że walka z takim precederem to walka z wiatrakami i większych korzyści może nie przynieść, bo sprzedawca zawsze udowodni, że takie rezultaty uzyska jak w opisie - zastanawiało mnie jednak czy ktoś kiedyś próbował coś z tym zrobić...

 

Najgorsze jest to, że wiele ludzi nabiera się na te bzdury :-( Przykre i wstyd się przyznać, ale sam kiedyś o takim czymś myślałem, jednak pewna grupa ludzi wyprowadziła mnie z błędu za co jestem wdzięczny :-)

 

Dla mnie dużo poważniejszym problemem jest to, że niektóre z tych tanich niby-teleskopów posiadają w zestawie filtr słoneczny wkręcany w okular (!!!). Ktoś kiedyś próbował tego użyć i filtr stopił się chwilę po skierowaniu teleskopu na słońce. Oferowanie takiego sprzętu to narażanie klientów na trwałe kalectwo.

hmm, wydaje mi się, że zgłoszenie czegoś takiego mogło już by przynieść jakieś namacalne korzyści.. w sumie to zagrożenie kalectwem do końca życia, bo sprzedawca chce wcisnąć bubel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy taniego sprzętu astro podając parametry posługują się informacjami które są podana na opakowaniu lub w instrukcji które załączył producent sprzętu.

Więc są na "prawie", to jest z godne z opisem sprzętu.

To tylko my i optycy wiedzą że to fikcja.

Walka nie ma sensu gdyż Allegro nie odbierze sobie klientów dla idei optycznej :)

Szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś decyduje się na kupno teleskopu (lub czegokolwiek) i np. nie ma pojęcia o tym jak i co wybrać by się "nie przejechać" powinien najpierw zorientować się w temacie, poprzez chociażby internet. Wówczas napewno trafiłby na jakieś forum astro gdzie dowiedziałby się prawdy o allegrowych teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś decyduje się na kupno teleskopu (lub czegokolwiek) i np. nie ma pojęcia o tym jak i co wybrać by się "nie przejechać" powinien najpierw zorientować się w temacie, poprzez chociażby internet. Wówczas napewno trafiłby na jakieś forum astro gdzie dowiedziałby się prawdy o allegrowych teleskopach.

 

dokładnie, kazdy czlowiek ma swoj rozum i wolna wole, zatem powinien brac odpowiedzialnosc za swoje decyzje. Jesli komus sie nie chce doksztalcic i kupuje pierwszy z brzegu sprzet to coz - jak to mowia w Turcji - kara mustafa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele jest takich ,,opisów'', ale są akurat tak skonstruowane, że nie da się do nich ,,przyczepić'' jak to udowodnił na jednym przykładzie Wimmer. Według mnie to walka z wiatrakami i nie możemy nic na to poradzić :g: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.