Skocz do zawartości

Stellarium a swój teleskop


akustyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Kupiłem synowi teleskop. Chcę w stellarium zasymulować podgląd przez teleskop. Jak ustawić w pluginie swój teleskop. Mam teleskop firmy Pentaflex 60x700 mm:

- okular 20 mm

- okular 12.5 mm

- soczewka barlowa x1.5

- soczewka barlowa x2.

Jakie dane mam wprowadzić do eyepieces:

aFOV??

Focal lenght: rozumiem ze 20 a w drugim 12.5 a w pozostalych pomnożyć??

Field Stop??

 

Dziękuję za porady dla amatora.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop zapewne wiesz jak wprowadzić. Focal length: 700, diameter: 60.

 

Co do okularów:

 

Parametr Field stop zawsze zostawiam na 0. W sumie nie wiem jakie ma on znaczenie w programie - może program symuluje winietowanie gdyby takie z danym okularem występowało?

 

Focal length dla okularów to odpowiednio 20 i 12.5. Natomiast dla kombinacji okularu z soczewką barlowa należy ogniskową okularu podzielić przez krotność barlowa. Czyli dla 20mm + barlow 2x wpisać 10mm, dla 12.5mm + barlow 2x wpisać 6.25mm itd

 

Co do pola widzenia okularów (aFOV) to zależy jakie to są okulary - jaką mają konstrukcję optyczna. Być może są to super kellnary (nazwa super) o dosyć dużym polu widzenia jak na tanie okulary wynoszącym 52 stopnie. Sky Watcher dołącza takie do swoich teleskopów. Zwykłe kellnary mają mniejsze pole coś około 45 stopni - takie okulary oznacza się najczęściej np jako k20. No chyba że masz oznaczenie np H20 albo R20 wtedy ich pole widzenia to zaledwie jakieś 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam barlowa x 2 i to drugie ma opis "erecting eyepiece 1.5 x". Na okularach mam opis niestety H20 i H12.5 mm więc rozumiem że mam ustawić 30 aFOV? Dziwne było to też wczoraj, że wg stellarium powiniem widzieć saturna wg tych ustawień z jego pasem a widziałem nawet na maksymalnym powiększeniu jedynie punkcik. Za to jowisz z księżycami był fajnie widoczny ;)

 

Dzięki za pomoc

Mariusz.

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Erecting Eyepiece" to soczewka odwracająca do obserwacji dziennych, naziemnych. To, że jest niskiej jakości, już pewnie zauważyłeś. Ale jakbyś chciał jakieś krajobrazy pooglądać to masz. Współczynnik 1,5x oznacza krotność jej powiększenia.

Nie wiem jakie dokładnie maja pole te Hyugensy, ale pewnie 30-35*. Ustaw sobie FOV 35*.

Jeśli Jowisz z Księżycami był fajnie widoczny, a Saturn tylko jako punkcik, to znaczy, że źle wycelowałeś. Już w powiększeniach 50x można rozróżnić bez problemu pierścień.

Próbuj dalej. Nie przejmuj się tak jakimiś polami widzenia, ustawieniami w stellarium, tylko ucz się nieba, położenia gwiazd, planet, kształtów gwiazdozbiorów. Będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne było to też wczoraj, że wg stellarium powiniem widzieć saturna wg tych ustawień z jego pasem a widziałem nawet na maksymalnym powiększeniu jedynie punkcik. Za to jowisz z księżycami był fajnie widoczny ;)

jeśli zamiast Saturna widziałeś punkcik to znaczy, ze nie patrzyłeś na Saturna :D

pierścień jest już widoczny w powiększeniu 20x więc na początek włóż w wyciąg okular 20 mm, a na pewno zauważysz czy masz do czynienia z Saturnem

zacznij od zgrania szukacza z teleskopem. Wyceluj teleskop w Księżyc, a potem tak wyreguluj szukacz aby krzyż nitek wskazał ten sam punkt na Księżycu

 

field stop to po prostu średnica diafragmy pola. Zależy ona od ogniskowej okularu i jego własnego pola widzenia (AFOV)

jeśli tych parametrów nie znasz to możesz zmierzyć suwmiarką średnicę diafragmy w okularze. Ta diafragma ogranicza pole widzenia okularu bo znajduje się w ognisku ... tylko w Huygensach chyba znajduje się wewnątrz okularu między soczewką oczną a kolektywem :g:

pole widzenia tych okularów to około 40o więc dla H20 field stop to 14,5 mm, a dla H12,5 wychodzi 9,1 mm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że mam ustawić a FOV 40 dla obydwóch szkiełek a field stop mi podałęś :) Dzięki. Rozumiem, że po założeniu barlowa ten parametr się zmienia? W sumie do obserwacji dziennych też można używać barlowa x2. Ten erecting x1.5 w sumie staje się zbędny... Celownik sobie wytrymowałem na początku na księżycu który wczoraj był piękny :)) Ale z tym saturnem hmm dziwne... nie było wczoraj w tym miejscu nic innego jedynie mars był bardzije z boku. Jeśli warunki pozwolą poszukam dzisiaj jeszcze raz. Rozumiem, że przy takim teleskopie nie zobaczę raczej planety z jej amtosferą?

 

Pozdrawiam

dziękuję za pomoc i wyrozumiałość dla amatora ;))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że przy takim teleskopie nie zobaczę raczej planety z jej amtosferą?

 

Na Jowiszu widać pasy chmur, więc można to potraktować jako "zobaczenie planety z jej atmosferą". Saturn jest kremowo - żółty, często przy dobrym seeingu i w lepszej jakości okularach można dostrzec również pasma na jego powierzchni, więc też się zalicza.

Jakby co to zobacz do działu szkiców jak wyglądają planety w teleskopie.

Albo tu:

http://www.astro-art.com.pl/szkiceplanet.html

Albo tu:

http://www.asod.info/?cat=42

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.