Skocz do zawartości

Synta 8 - nieostry obraz


fillion

Rekomendowane odpowiedzi

Od dzisiaj jestem posiadaczem Synty 8 z okularem Super Plossl 6,3 mm. Poszedłem "tak na początek" pooglądać Księżyc. Obrazu nie da się wyostrzyć w żaden sposób, wyciąg jest za krótki. Nawet nie chodzi o to, że Łysy jest rozmyty, tylko widać jasną plamę w całym polu widzenia. Może to kwestia niedokolimowania teleskopu (jest takie słowo? ;) albo niedostatecznego wychłodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg nie jest za krótki, gwarantuję. Jeśli tak uważasz, to na pewno za bardzo go wysunąłeś. Punkt ostrości jest mniej więcej w połowie wysunięcia wyciągu.

Gdybyś miał niedokolimowany teleskop, obraz byłby nieostry ale byłoby widać cokolwiek. No chyba że masz totalnie rozkolimowany, w co raczej wątpię.

To samo w przypadku złego wychłodzenia. Jest jeszcze kwestia seeingu (stabilność atmosfery) ale również zobaczyłbyś cokolwiek. Ten okular daje Ci powiększenie prawie 200x, co sprawia, że jest bardzo podatny na zły seeing, ale zapewniam, że powinieneś zobaczyć cokolwiek, a nie "jasną plamę z całym polu".

 

Z tego co piszesz to po prostu nie wyregulowałeś ostrości... Wyjdź jeszcze raz na zewnątrz. Upewnij się, że wyciąg porusza się gdy kręcisz gałką. Zacznij obserwacje z okularem o dłuższej ogniskowej (np. 25mm). Wyreguluj ostrość (jak pisałem, punkt w którym będziesz ostro widział jest mniej więcej w połowie "drogi" wyciągu). Zmień okular na ten o krótszej ogniskowej, doreguluj ostrość. Musi zadziałać :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic innego, co kolega powiedział nie przychodzi mi na myśl. Tylko jedna banalna rzecz. Masz czarną rozsuwaną Syntę czy zwykły biały tubus? Bo możliwe, że nie rozsunąłeś do końca tubusu albo coś takiego ;).

 

Sprawdź też, czy nie patrzyłeś na halo Księżyca, bądź czy na lustrze nie było wody.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze inny pomysł. Czy patrzyłeś na Księżyc w okolicy terminatora, czy też może tam, gdzie jest wyjątkowo jasno oświetlony? W tym drugim przypadku obraz w Syncie 8" może być tak jasny, że nawet prawidłowo wyostrzony będzie wyglądał jak "jasna plama".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś "świeżakiem" to masz prawo coś pokręcić. Z tego co zauważyłem chyba masz tylko jeden okular 6,3mm. Tak ?

Powiększenie jest prawdopodobnie zbyt duże aby jakość obrazu Cię zadowoliła. Potrzebne są ku temu odpowiednie warunki pogodowe. Lepiej byłoby zaczynać od 25mm i ok. 10mm.

Przede wszystkim sprawdź czy tę małą śrubę gałkową masz poluzowaną aby wyciąg się przesuwał, bo to jest taka blokada dla zastosowań astrofoto (chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ten sam problem, z tym, że teleskop mam dłuższy czas w posiadaniu i wcześniej było wszystko OK. Objawy są takie, jakby wyciąg był za krótki, jeżeli dodatkowo ręką wysunę okular z niego to jakoś łapie ostrość. Nie ma znaczenia jaki okular i co obserwuję, za każdym razem to samo. Przed pojawieniem się problemu czyściłem lustro, ale już wcześniej taka operację przeprowadzałem i wszystko działało. Teleskop jest skolimowany. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ten sam problem, z tym, że teleskop mam dłuższy czas w posiadaniu i wcześniej było wszystko OK. Objawy są takie, jakby wyciąg był za krótki, jeżeli dodatkowo ręką wysunę okular z niego to jakoś łapie ostrość. Nie ma znaczenia jaki okular i co obserwuję, za każdym razem to samo. Przed pojawieniem się problemu czyściłem lustro, ale już wcześniej taka operację przeprowadzałem i wszystko działało. Teleskop jest skolimowany. Jakieś pomysły?

 

Wygląda na podniesione lustro. Troszkę dziwne, że stał osie to nagle - czyżby cela z lustrem się przesunęła ? Praktycznie to niemożliwe, ale na wszelki wypadek sprawdź .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na odwrót uchwyt szukacza założony ;) Jak to zamienileś to może i coś przy lustrze zmajstrowałeś :szczerbaty: - daj zdjęcia jak cela jest przykręcona do tuby i jak możesz to wyciagnij celę z lustrem i daj fotki. Oczywiście wyciąg prawidłowo reaguje na pokrętło ustawiania ostrości?

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lustro w celi jest dobrze ułożone, a cela w tubie też. Z resztą nie widze możliwości ustawienia tego źle, inaczej nie pasowałyby otwory na śruby.

 

Teleskop stał parę miesięcy nieużywany, ale co mogło stać się w tym czasie? Pozostaje zabawa z przedłużkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tylko na roboczo sprawdzać, to nie baw się nawet w przedłużki- wylecuj w coś, poluzuj śrubki mocujące okular w wyciągu i powoli wysuwaj (tylko jak już wyjmiesz z wyciągu to staraj się cały czas pozostać w osi optycznej), patrząc na obraz- jeśli w pewnym momencie zrobi się ostry, to faktycznie jest jakiś problem z długością ogniskowej (patrz- ułożeniem celi w tubusie).

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo lustro główne jest przesunięte w stronę wylotu tuby, albo wtórne przesunięte zbytnio w kierunku głównego. O ile wyciąg jest sprawny to trzeciego wyjścia nie widzę. Przecież tuba nie skróciła się sama ani lustro nie przefiguryzowało się na dłuższą ogniskową :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak Ci pisałem że śrubkę hamująca przesuw wyciągu sprawdź.

 

Co do mocowania szukacza to moim zdaniem jest wadliwie skonstruowane, ponieważ szukacz wsuwany jest w mocowanie od dołu i akurat u Mnie ma tendencję do wylatywania. A ten kolega pomyślał właśnie logicznie i zamocował to bezpiecznie, czyli odwrotnie i przynajmniej nie ma ryzyka że mu wyleci jak słabo przykręci "dociski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.