Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Ehh nie do opisania słowami :) szkoda że zdjęcia nie oddają tego co widzimy.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/7/c8ez.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/9/q6u2.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/203/sytt.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/820/6hdd.jpg/

 

 

Nie mogę wrzucić w full obraz :)

 

#Edit :)

Z ponad 30 zdjęć tylko te 4 się nadawały

Edytowane przez Pulsar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na skutek silnego wiatru z SW po zawietrznej stronie Karkonoszy utworzył się wielopiętrowy wał chmur falowych Ac len i Cc len.

 

Widziałem te same chmury i sfotografowałem je, ale nie będę powielać pracy Radka. Wyglądało to bajkowo, szczególnie wielowarstwowe Ac len jak stosy placków ziemniaczanych :)

 

EDIT: dodam jeszcze, że na chmurach pokazanych przez Radka na ostatnim zdjęciu widziałem coś w rodzaju iryzacji, ledwo dostrzegalną opalizację, co nadawało chmurom lekko perłowe zabarwienie. Było to dokładnie w momencie zachodu Słońca w Świdnicy (16:35), kilka minut później efekt przestał być zauważalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, mógłbyś napisać kilka słów więcej o cc len? Gdzie ich szukać na twoim zdjęciu?

 

Ja dorzucę z innej beczki. Z przed kilku dni wszystko

 

 

Najpierw wir podkowiasty. Niestety zanim wyciągnąłem telefon z kieszeni, ruch wirowy prawie całkiem się rozmył. Po minucie chmury już nie było

hs.jpg

 

 

Następnego ranka idąc do pracy przedzierałem się jak wszyscy warszawiacy przez mgłę, która unosząc się tworzyła miłego stratusa

Str.jpg

mgla.jpg

 

o 10 po mgle nie było ani śladu. Był jednak górny łuk styczny.

tg.jpg

 

No i na deser. Sobota - chury KH

KH1.jpg

 

Dziś rano, chmury KH!

kh.jpg

 

Dziś rano, godzinę później. chmury KH.

KH3.jpg

 

A kolejną godzinę później, hole punch cloud na środku małej ławicy Altocumulus undulatus radiatus.

hpc.jpg

 

Taki szczęśliwy tydzień :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: dodam jeszcze, że na chmurach pokazanych przez Radka na ostatnim zdjęciu widziałem coś w rodzaju iryzacji, ledwo dostrzegalną opalizację, co nadawało chmurom lekko perłowe zabarwienie. Było to dokładnie w momencie zachodu Słońca w Świdnicy (16:35), kilka minut później efekt przestał być zauważalny.

 

Też widziałem tę iryzację, ale na zdjęciach wyszła bardzo niewyraźnie, jak to iryzacja ma w zwyczaju. Ale wyglądało to przednio, zwłaszcza przez lornetkę.

 

Radku, mógłbyś napisać kilka słów więcej o cc len? Gdzie ich szukać na twoim zdjęciu?

 

Wyższe piętra tego wału nabierały momentami cech charakterystycznych dla cirrocumulusa, co widać np. na tym zdjęciu z dłuższej ogniskowej:

 

DSC_0099.JPG

 

Najwyższe piętro rozwiewało się też na boki i te sąsiadujące chmury na tym samym poziomie to są zdecydowanie Cc (co widać na moim poprzednim zdjęciu), więc myślę, że można przyjąć, że najwyższe piętro wału to był Cc len raczej niż Ac len.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na niebie cały dzień wisiały gęste stratocumulusy.

 

W pewnym momencie pod nimi zaczęły się tworzyć chmury stratocumulus lenticularis przekształcające się w chmury stratocumulus castellanus

 

sc.jpg

 

warstwa stratocumulusa na całym niebie. Po lewej nisko nad horyzontem w oddali widać Stratocumulus lenticularis. Po prawej widzimy podłużne chmury stratocumulus lenticularis, które przekształcają się w chmury stratocumulus castellanus (tworzą się wieżyczki). Choć akurat tego nie jestem pewny. Przydała by się weryfikacja kogoś innego :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromna Hole Punch Cloud w Altocumulus Stratiformis

chp.jpg

 

 

Stratocumulus Lenticularis Virga

vg.jpg

 

 

Smuga dyssypacyjna w warstwie altostratusa, oraz rozdmuchane przez samolot chmury altocumulus

ds2.jpg

ds.jpg

 

A na koniec przedziwnego kształtu Hole Punch Cloud (być może wywołana przelotem samolotu?). Na opadających kryształkach lodu można było dostrzec łuk okołozenitalny

hpc.jpg

z.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow!

 

Ulotne, ale uważam, że nie aż tak rzadkie. Tylko właśnie niezwykle krótkotrwałe. Trzeba więc mieć szczęście i znaleźć się w odpowiednim miejscu i porze.

 

K-H z dziś.Nie sądziłem że aż tak ulotne to zjawisko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bida w temacie, więc wrzucam wczorajsze zdjęcie z pierwszej naprawdę zimowej przechadzki po wzgórzach w tym sezonie - chmury cirrus powstałe wyłącznie z rozwiewania smug kondensacyjnych. Załączam wykres temperatury i punku rosy z sondowań aerologicznych we Wrocławiu z godz. 12 UTC tego samego dnia. Jak widać, wilgotność w górnej troposferze była duża i sprzyjała rozrostowi smug kondensacyjnych.

 

DSC_0349_2.JPG 2013112812.12425.stuve10.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ode mnie:

 

Virga o zachodzie słońca 27.11.2013 - na wschodzie

chmury1.jpg

 

"Płonące niebo" (promienie zmierzchowe?) 27.11.2013 - w tym samym momencie na zachodzie

Chmury2.JPG Chmury3.JPG

 

"Słońce w szczelinie" (dyfrakcja?) 03.06.2013

SŁOŃCE W SZCZELINIE.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Płonące niebo" (promienie zmierzchowe?) 27.11.2013 - w tym samym momencie na zachodzie

attachicon.gifChmury2.JPG attachicon.gifChmury3.JPG

 

To Altocumulus stratiformis. Bardzo korzystnie oświetlony czerwonymi promieniami zachodzącego słońca. Natomiast nie są to promienie zmierzchowe. Promienie zmierzchowe to cienie długie na setki kilometrów rzucane przez chmury (na przykład) i widoczne na niebie w postaci wachlarza

 

"Słońce w szczelinie" (dyfrakcja?) 03.06.2013

attachicon.gifSŁOŃCE W SZCZELINIE.JPG

 

To zjawisko to Korona (corona), Tworzy się na kropelkach wody (ale nie musi to być woda - ważny jest kształt - równie dobrze mogą to być pyłki albo kurz) o rozmiarach kilkudziesięciu mikrometrów. To powierzchnia kropli powoduje dyfrakcję światła, które następnie ze sobą interferuje i tworzy się właśnie taka korona.

 

Szczelina w chmurze nie ma natomiast wpływu na powstawanie tego zjawiska, ale ma wpływ na to, że udało ci się je dostrzec i sfotografować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zjawisko to Korona (corona), Tworzy się na kropelkach wody (ale nie musi to być woda - ważny jest kształt - równie dobrze mogą to być pyłki albo kurz) o rozmiarach kilkudziesięciu mikrometrów. To powierzchnia kropli powoduje dyfrakcję światła, które następnie ze sobą interferuje i tworzy się właśnie taka korona.

 

Szczelina w chmurze nie ma natomiast wpływu na powstawanie tego zjawiska, ale ma wpływ na to, że udało ci się je dostrzec i sfotografować :)

 

A właściwie wieniec ;) Biorąc pod uwagę i kształt i podaną datę myślę, że to wieniec pyłkowy (pollen corona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dzisiaj:

 

af.jpg

 

Halo 22 na warstwie cirrostratus. Miejscami warstwa się faluje - cirrostratus undulatus.

 

W dolnej części zdjęcia widać gęstsze chmury, tam cirrostratus przechodzi w altostratusa (nie powoduje już powstawania halo). Duże znaczenie ma też perspektywa.

 

Oprócz tego widać kilka smug kondensacyjnych, które rzucają cienie na warstwę As.

 

Edit: Zapomniałem, że png nie jeździ.

Edytowane przez Muchozol
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.