Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Radek obiecał napisać w wątku o marcowym halo, by każdy chętny do uwzględnienia tego zjawiska w punktacji Cloud Trophy dał o tym znać.

 

Zatem oficjalnie: niniejszym wzywam wszystkich, którzy pod koniec marca br. fotografowali "dzikie" halo i umieścili zdjęcia w wątku "Niesamowite zjawiska halo w środkowej Polsce", by zgłaszali chęć włączenia go do punktacji CT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tylko obserwacje nietypowych zjawisk halo pozwalają zdobyć "wypasione" ilości punktów.

 

Jeśli ktoś dąży do uzyskania jak najwyższej ilości punktów, to oczywiście jest to najprostsza(?) droga, chociaż z drugiej strony prawdopodobieństwo obserwacji tak rzadkiego i złożonego zjawiska jest niewielkie.

 

Ja startując w CT nastawiałem się raczej na obserwacje zwykłych, pospolitych chmur i zjawisk, pogłębienie swojej wiedzy i zdolności rozpoznawania rodzajów, gatunków i odmian chmur, przewidywania na ich podstawie zmian pogody. Doskonale ujął to ZbyT:

 

ta zabawa powinna mieć charakter edukacyjny i bardziej luźny bo nie gramy o Mistrzostwo Świata ale dla własnej przyjemności.

 

Muchozol we wstępie do wątku napisał:

 

Główny cel gry to rozwijanie umiejętności rozpoznawania i wyhaczania ciekawych zjawisk. Napewno podnieślibyśmy też ilość rejestracji rzadkich widoków na niebie.

 

Co do punktów za rozpoznanie cudzych zjawisk jestem przeciwny. W całej zabawie chodzi o to by samemu uwiecznić i rozpoznać jak najwięcej różnych zjawisk. I właśnie to odzwierciedlał będzie wynik punktowy. Jak wiele i jak trudnych zjawisk już widziałem, i ile mi pozostało. Żadna rywalizacja. Punkty zbieramy dla siebie by zmotywować się do szukania nowości na niebie.

 

Oczywiście każdy ma swoją motywację, której nie oceniam, bo tak jak w starym powiedzeniu (lekko sparafrazowanym) - "motywacja jest jak d..., każdy ma swoją" ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja startując w CT nastawiałem się raczej na obserwacje zwykłych, pospolitych chmur i zjawisk, pogłębienie swojej wiedzy i zdolności rozpoznawania rodzajów, gatunków i odmian chmur, przewidywania na ich podstawie zmian pogody.

 

No widzisz, a ja niezależnie czy to w ramach Cloud Trophy czy poza nim nastawiałem się raczej na exclusivy i fotografowanie zjawisk rzadkich.

 

Generalnie zgadzam się z ostatnim słowem dotyczącym motywacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do motywacji, to jestem prawie pewien, że dla nikogo tutaj rywalizacja nie jest najważniejsza. Zresztą to zbyt niszowy "teleturniej", żeby czyjeś samopoczucie miało zależeć od miejsca na podium, chyba :) To przede wszystkim świetna nauka i zabawa. Poza tym - o czym już kiedyś pisaliśmy ze Stalkerem - na podstawie zdjęć m.in. z tego wątku chcielibyśmy stworzyć porządny polski atlas chmur i zjawisk atmosferycznych/optycznych. Oczywiście każdy będzie zapytany o zgodę na wykorzystanie jego zdjęcia. Ale to już kwestia dalszej przyszłości.

 

Przy okazji, skoro już piszemy takie wczesne podsumowania, to chciałbym podziękować Muchozolowi. Trzeba pamiętać, że CT to w całości Jego pomysł i on go wdrożył w życie.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Promienie zmierzchowe - jakieś 15-20 minut po zachodzie Słońca (16.07) . W dole widoczna mgła radiacyjna.

 

cr rays 2 af.jpg cr rays 2 + fog af.jpg

 

2. Sundog (18.07)

 

sundog af.jpg

 

3. Cień Ziemi (20.07)

 

earth shadow af.jpg

 

Promienie zmierzchowe + mgła radiacyjna 19; parhelium 3; cień Ziemi 8; razem 30pkt.

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cumulus mediocris + altocumulus lenticularis pileus (22. 07)

post-20736-0-41092400-1374529664_thumb.jpg

 

cień Ziemi

post-20736-0-17055500-1374529711_thumb.jpg

 

@Muchozol - dzięki za sprostowanie i wyjaśnienie :)

 

Cu med 2 + pileus 20; cień Ziemi 8; razem 30pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cumulus mediocris + altocumulus lenticularis (22. 07)

attachicon.gifcumulus.jpg

 

Ja tutaj widzę chmurę towarzyszącą Cumulusowi o nazwie Pileus.

 

Mechanizm powstawania jest trochę podobny, ale trochę inny. Ac len powstaje gdy wilgotne powietrze napotyka wzniesienie i zaczyna się unosić. Zmieniają się warunki fizyczne i kondensuje się para wodna. Może się zdarzyć, że wierzchołek góry dotyka chmury, wtedy nazywamy ją czapą chmurową. No i te chmury są stacjonarne. Nie przemieszczają się potrafią dość długo utrzymywać.

 

Pileus powstaje gdy rosnąca chmura wypycha wilgotne powietrze do góry. Kiedy powstaje delikatna powłoczka z kryształków lodu, chmura bardzo szybko wchłania ją, no bo wciąż rośnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poproszę o weryfikację.

 

Cumulusy ?!

_MG_9264.jpg

_MG_9265.jpg

 

Wiem, że jest to cień chmur, jak się nazywa fachowo ?

Promienie zmierzchowe ?!

_MG_9288.jpg

 

Cumulus congestus ?!

_MG_9322.jpg

 

Cirrus unicnus w towarzystwie z Altocumulus ?!

_MG_9325.jpg

 

Wygląda jak Cirrus spissatus ?!

_MG_9335.jpg

 

A tutaj kompletnie nie wiem co to za zjawisko ...

_MG_9344.jpg

 

Ten kawałek tęczy, jest dla mnie zaskoczeniem, nie padało, słońce miało się ku zachodowi, zerknięcie przez okno - musiałem wykonać zdjęcie.

Szkoda, że tak daleko od księżyca.

_MG_9451.jpg

 

Cu fra 1, Cu med 2, Cu con 3, Cu con 3, Ci fib 3, Ci spi 2, Ci fib 3, Ci spi 2, Ci flo 5, tęcza (fragment) 3; razem 27pkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obfity tydzień, choć zdjęcia jak zwykle tylko z ajfona:

 

Szlak Cumulusów:

cum.jpg

 

Cumulus mediocris i pileus

cumed.jpg

 

coś pośredniego między cirrus spissatus undulatus a cirrocumulus undulatus

ci.jpg

 

Cumulonimbus calvus i promienie zmierzchowe

cb.jpg

 

Wydaje mi się, że znowu trafiłem na chmury K-H. coś za często.

KH.jpg

 

Cirrocumulus stratiformis lacunosus

lac.jpg

 

Cirrus uncinus

cirrus.jpg

 

Stratocumulus Stratiformis

front-atmosferyczny.jpg

 

Wir podkowiasty. Niestety pod ręką tylko iPad.

hsn.jpg

 

No i na koniec zagwozdka:

ni.jpg

Ktoś ma pomysł co to za dziwo?

 

Cu hum 2 + szlak Cu 15; Cu med 2 + pileus 20; Cc str und 15; Cb cal 3; Cc str lacunosus 30; Ci flo 5; Sc str 3; wir podkowiasty 100; razem 195pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh.. coś mi się wydaje, że KH, wcale nie są takie rzadkie. Po prostu trwają niezwykle krótko przez co statystycznie prawie nikt ich nie widzi. Dziś widziałem je kilka razy. Za każdym razem z oddali, więc nie bardzo widać je było na zdjęciach.

 

Wtem! Pierdut!

 

kh1.jpg

kh2.jpg

 

Tadaam. Radku, co ty na to? :)

 

Faktycznie jest tam wyraźny wir i wydaje się zwijać książkowo. Dziwne, że tylko jeden... A co tam, zakwalifikujmy to jako K-H :) Wir K-H 100pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh.. coś mi się wydaje, że KH, wcale nie są takie rzadkie. Po prostu trwają niezwykle krótko przez co statystycznie prawie nikt ich nie widzi.

Zapewne dostrzeżeniu K-H nie sprzyja ich krótkotrwałość. A czy są rzadkie - tego nie wiem, mnie dopiero wczoraj, po kilku latach, udało się zobaczyć je powtórnie. Tak dla porównania oba zdjęcia:

z 2008

post-20736-0-67557400-1374612377_thumb.jpg

i wczorajsze, niepozorne, z dużej odległości ściągnięte zoomem

post-20736-0-29356800-1374612437_thumb.jpg

 

Chmury K-H 100pkt.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściej spoglądam w niebo niż na nasze forum, ale jak zobaczyłem dzisiaj tę chmurkę to od razu przypomniał mi się ten wątek :)

 

horseshoe vortex

 

Wir podkowiasty 100pkt.

 

post-1947-0-22770900-1374618878_thumb.jpg

post-1947-0-76670700-1374618892_thumb.jpg

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poproszę o weryfikację.

 

Cumulusy ?!

 

Tak, są tam gatunki Cu fractus (z łac. - złamany, rozbity), Cu mediocris (z łac. - średni) i Cu congestus (z łac. - rozbudowany).

 

Wiem, że jest to cień chmur, jak się nazywa fachowo ?

Promienie zmierzchowe ?!

 

Promienie zmierzchowe są rzucane przez chmury albo góry kiedy słońce jest pod horyzontem. Nie wiem czy jest oficjalna nazwa na zjawisko widoczne na zdjęciu, promienie chmurowe ?

 

Cumulus congestus ?!

 

Zgadza się.

 

Cirrus unicnus w towarzystwie z Altocumulus ?!

 

Ci uncinus (z łac. - zakrzywiony) jest tam bardzo mało, głównie Ci fibratus (z łac. włóknisty) i Ci spissatus (z łac. - zagęszczone; te gęste na dole) w towarzystwie cumulusów kilku gatunków.

 

Wygląda jak Cirrus spissatus ?!

 

Raczej zbyt mało gęste na spissatus. Ja bym to sklasyfikował jako Ci fibratus w odmianie intortus (z łac. - poskręcane, poprzeplatane).

 

A tutaj kompletnie nie wiem co to za zjawisko ...

 

Bardzo fajne zdjęcie. To na dole to cirrus spissatus, a te kłaczki to cirrus floccus (z łac. - kosmyk, kłaczek).

 

Ten kawałek tęczy, jest dla mnie zaskoczeniem, nie padało, słońce miało się ku zachodowi (...)

 

Tęcza równie dobrze jak na deszczu może powstawać na virgach, czyli smugach opadu nie sięgających ziemi, w tym przypadku pochodzących ze stratocumulusa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec zagwozdka:

attachicon.gifni.jpg

Ktoś ma pomysł co to za dziwo?

 

Ciekawe ciekawe... Wygląda jak jakiś poziomy wir, ale na otaczających chmurach nie widać śladu ruchu wirowego. Dziwadło, nie wiem co to może być... Możesz spróbować to wysłać na Cloud Appreciation Society z zapytaniem. Jest tam zdaje się paru niezłych fachowców.

 

Zapewne dostrzeżeniu K-H nie sprzyja ich krótkotrwałość. A czy są rzadkie - tego nie wiem, mnie dopiero wczoraj, po kilku latach, udało się zobaczyć je powtórnie. Tak dla porównania oba zdjęcia:

z 2008

attachicon.gifP1010426.JPG

 

Nooo i to są niewątpliwie chmury Kelvina-Helmoltza jak się patrzy :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym tygodniu byłem nad morzem. Któregoś popołudnia podczas błogiego lenistwa delektowałem się widokiem sunących powoli po niebie Cirrusów przecudnej urody (odmiany floccus i spissatus, chyba nie ma wśród nich uncinus):

 

post-730-0-82594600-1374702181_thumb.jpg

post-730-0-19466200-1374702186_thumb.jpg

post-730-0-74381600-1374702192_thumb.jpg

post-730-0-50267900-1374702198_thumb.jpg

post-730-0-24793400-1374702204_thumb.jpg

 

Ci flo 5.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promienie zmierzchowe są rzucane przez chmury albo góry kiedy słońce jest pod horyzontem. Nie wiem czy jest oficjalna nazwa na zjawisko widoczne na zdjęciu, promienie chmurowe ?

 

Może promienie cieniowe...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.