Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka ujęć poza konkursem:

 

1) dolne partie Cumulonimbusa towarzyszącego przejściu frontu; widok był niezwykły, chmury wisiały bardzo nisko. Poza tym coś mi nie pasowało, zrozumiałem to po kwadransie - chmury przesuwały się z północy na południe! Rzadko się to zdarza, bo dominują u nas wiatry zachodnie, nad Dolny Śląsk burze najczęściej wkraczają z południowego zachodu (Czechy) lub zachodu (Niemcy)

 

post-730-0-29961700-1374702797_thumb.jpg

 

2) ta sama chwila, ale ujęcie na oddaloną o kilka kilometrów Świdnicę. Brakuje tutaj pewnego drobnego szczegółu - góry Ślęży, zakrytej przez gęstą zasłonę deszczu, wyglądającą jak mgła. Dla porównania widok w pogodny dzień

 

post-730-0-36699000-1374702924_thumb.jpg post-730-0-38826000-1374703347_thumb.jpg

 

3) zdjęcie wykonane z Zalewu Wiślanego, kilka kilometrów od brzegu. Widać chmury tworzące się nad Wysoczyzną Elbląską (ok. 9:30), nad wodą nie ma ich ani śladu

 

post-730-0-84040500-1374702959_thumb.jpg

 

Nie wiem jak zakwalifikować pierwsze zdjęcie - kołnierz burzowy? - 20pkt;

Cu hum + med 4pkt - to najwyraźniej wał cumulusów związany z bryzą dzienną, czasem zwany frontem bryzowym.

Razem 24pkt. (RG)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkowa ?

attachicon.gif_MG_9206.jpg

 

Rozwinięcie Pileus prawie się ponakładały:

attachicon.gif_MG_9770-2.jpgattachicon.gif_MG_9771.jpgattachicon.gif_MG_9772.jpg

 

Nocne promienie

attachicon.gif_MG_9794.jpg

 

Cumulusy ? w świetle Księżyca:

attachicon.gif_MG_9797.jpg

 

Hej,

 

Na pierwszej focie to chyba zwykły fractus cumulus który ułożył się w kształt podkowy :) no chyba że to ostatnie stadium rozpadu wiru podkowiastego ale to tylko Ty widziałeś i możesz ocenić :) Jeśli wcześniej był bardziej "skondensowany" i miał kształt wygiętego w podkowę leja to możemy mówić o wirze podkowiastym.

 

Na fotkach 2-4 to bardziej przypomina chmury soczewkowe (altocumulus lenticularis). Pilues tworzy się bezpośrednio nad Cb a nie w oderwaniu od niego. No w sumie może tam widać pileusa tuż nad tym cumulusem :)

 

PS: Fajne fotki ostatnio cykasz :D

 

 

BTW, żeby nie nabijać postów.

 

zgłaszam do CT chmury rotorowe z tego wątku:

 

http://astropolis.pl/topic/38883-chmura-rotorowa-roll-cloud/?p=501224

 

r1.jpg r3.jpg r6.jpg

 

Roll cloud 50pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz, staram się jak mogę, po zakupie atlasów, częściej patrzę w niebo i tak samo przychodzi :)

 

Co do chmury w kształcie podkowy, wisiał raczej samodzielnie i dosyć długo się rozpadał. Nie wiem jak wyglądał wcześniej ...

Nie wiem czy dobrze pamiętam, odnośnie 2-4, ale chyba się oderwały, albo były przed tym pileusem i tylko się wzniosły. Jeśli soczewkowe super, chciałem je bardzo sfotografować, chyba nawet w momencie wykonywania zdjęcia myślałem, o soczewkowych.

 

Podkowa ?

 

 

Wir podkowiasty 100pkt.

podkowa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądał front szkwałowy wczorajszej potężnej komórki burzowej. Na własnej skórze przekonałem się chwile po zrobieniu tego zdjęcia co to znaczy ściana wody :) Do tego wyładowania w nocy częstsze niż uderzenia serca, to naprawdę spektakularny widok.

 

cz.jpg

 

Kołnierz szkwałowy 20pkt.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc:

 

 

altocumulus floccus

floccus.jpg

 

Górny łuk styczny (technicznie rzecz biorąc to już halo opisane, ale brakuje zwykłego halo...)

halo.jpg

 

 

Dzisiaj niebo dało popis.

 

najpierw: Stratocumulus lenticularis (teoretycznie potrzeba wzniesień, ale może wystarczą wysokie budynki?)

sclen.jpg

 

Uwagę zwraca jeden mały szczegół tego zdjęcia: KH? Znowu?

KH.jpg

 

Później zaczęło zachodzić słońce. Warstwa stratocumulusów okazała się być podwójna (duplicatus) a każda z nich zachowuje się inaczej. Jedna, leżąca wyżej uległa zafalowaniu - undulatus, a druga odpowiednio podświetlona - przypomina plaster miodu - lacunosus. Czyli ostatetcznie Stratocumulus Duplicatus Undulatus Lacunosus. Nie jestem pewny czy to duplicatus ma tu miejsce? skoro te warstwy zachowują się inaczej?

Jeszcze komentarz co do stratocumulusa a nie altocumulusa. Dzisiaj cały dzień towarzyszyły chmury stratocumulus, które powstawały na wskutek podnoszenia się delikatnego stratusa. Technicznie rzecz biorąc jest to więc Stratocumulus Stratiformis. Ewentualnie jakaś forma przejściowa do altocumulusa. Wielkość elementów także skłania mnie do zakwalifikowania tych chmur jako stratocumulusa.

sccombo.jpg

 

Na koniec, po przeciwnej stronie tego stratocumulusa pojawiły się promenie przeciwzmierzchowe

zm.jpg

 

i kawałek czerwonej tęczy (przepraszam za jakość, telefon mi ostrość zgubił, nie zauważyłem tego)

tecza.jpg

 

Ac flo 7; G. łuk st. 5; Sc len 30; Ac str und 6 + Ac str 1; promienie przeciwzmierzchowe 30; czerwona tęcza (fragment) 8; razem 87pkt.

Zdjęcie domniemanych fal K-H jest zbyt słabej jakości, żeby jednoznacznie określić, czy to faktycznie to. Natomiast jeśli chodzi o zdjęcie z dwoma warstwami Sc, to biorąc pod uwagę stosunkowo małą wielkość kątową fragmentów stawiam jednak na Ac. (RG)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór minął pod znakiem pileusów. Widziałem ich chyba z 10 sztuk! Latałem jak głupi z aparatem od okna do okna, bo pojawiały się niemal wszędzie tam, gdzie pączkowały wypiętrzone cumulusy, a tych był na horyzoncie dostatek.

 

DSC_3037.jpg DSC_3040.jpg

 

Na powyższych fotkach widać pileusy, oraz pozostałości po poprzednich w formie zasłon velum. Konwekcja była dość ograniczona i krótko po tym, jak wykonałem te zdjęcia szczyt cumulusa zaczął się zapadać. Pileusy pozostały na swoim miejscu przekształcając się szybko w chmury cirrocumulus o ciekawe falowe strukturze:

 

DSC_3050.jpg

 

Konwekcja z czasem słabła, ale nawet po zachodzie Słońca wciąż tworzyły się nowe pileusy nad komórkami konwekcynymi.

 

DSC_3056.jpg

 

Zazwyczaj obserwuje się pileusy nad pojedynczymi "kalafiorami" cumulusa, ale to co widać na zdjęciu niżej to prawdopodobnie taki "zbiorczy" pileus wynikający z wypychania wilgotnego powietrza przez obszar złożonej komórki konwekcyjnej.

 

DSC_3062.jpg

 

Na koniec gęsty cirrus spissatus w kształcie ryby, przez filtr polaryzacyjny:

 

DSC_3074.jpg

 

Cu con + pileus + velum 43; Cu con + pileus 23; Cu con + pileus 23; Ci spi 2; razem 114pkt.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stratocumulus Mamma

scmam.jpg

 

Dość długo zastanawiałem się, czy zaklasyfikować tą chmurę jako Sc czy Ac, wydaje mi się, że jest to jakaś forma pośrednia. Chmury te powstawały i rozwijały się cały dzień poprzez łączenie się cumulusów, które nie bardzo chciały rosnąć i rozdmuchiwał je wiatr - czyli są to Stratocumulus cumulogenitus.

 

Sc str mamma 33pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy mały front burzowy pozwolił cieszyć oczy takimi widokami.

Radku i Muchozolu proszę o ewentualną interpretację.Z gory dziekuję.Atlas chmur dopiero w drodze do mnie.

 

As undulatus 18, Ac str lacunosus 21; kołnierz burzowy 20; razem 59pkt.

DSCF1883.JPG

DSCF1884.JPG

DSCF1897.JPG

DSCF1893.JPG

DSCF1894.JPG

DSCF1880.JPG

DSCF1891.JPG

DSCF1903.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem parę zdjęć w czasie lotu z Gdańska do Wrocławia na wys. 5800m. Na zdjęciach pod słońce ładnie widać warstwę wyżowej inwersji osiadania i przebijające ją szczyty cumulusów. Poniżej inwersji powietrze jest mocno zamglone, nad inwerją - kryształ. Widoczne gatunki cumulusów - fractus, mediocris i congestus.

 

DSC_3121.jpg DSC_3130.jpg DSC_3134.jpg

 

Cu fra 1, Cu med 2, Cu con 3; razem 6pkt.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pośredniego pomiędzy Cirrocumulusem i Altocumulusem. Widoczna iryzacja i coś co wygląda na ujemną smugę kondensacyjną (distrail, smuga dyssypacyjna), ale trochę wątpię. Co myślicie?

scir.jpg

 

Ładny rząd Cumulus mediocris. Co ciekawe zdjęcie bezpośrednio obok lotniska, i w stronę chmur leciał startujący samolot. Przez dobre kilka minut nie mogłem się doczekać, kiedy samolot zacznie je jakoś omijać, albo po prostu w nie wleci, bądź przeleci nad nimi, Szyko okazało się, jednak że samolot zniknął mi z oczu, zanim w ogóle do chmur doleciał, co w ogóle nie dziwi. Wrażenie zbliżania się do chmur było jednak ogromne.

cumed2.jpg

 

 

Książkowy przykład Cumulus mediocris:

cumed.jpg

 

Stratocumulus, którego część bardzo szybko wyewoluowała w górę, tworząc tak zwaną "turkey tower".

tt.jpg

 

Stratocumulus stratiformis undulatus + pannus (raczej na 90% nie był to altocumulus, chmury znajdowały się niezwykle nisko, i wydawało się, że można je dotknąć. Z drugiej strony nie był to po prostu stratus. Z trzeciej strony Sc + Pannus? A może te strzępki to raczej osobne kłaczki Stratus fractus? No ale to właśnie to nazywamy Pannus.)

sc.jpg

 

Cień ziemi + anticrepuscular rays (tego dnia, widać było cienie przechodzące od zachodu do wschodu, nie mam jednak zdjęcia, musiałem biec pod kopułę planetarium.)

sh.jpg

 

Cumulonimbus calvus, dał chwilę wcześniej niezły deszcz.

cbcal.jpg

 

Tu inny Cb calvus, który wisiał tak chyba przez godzinę. Musiał być straszliwie daleko.

cbcal2.jpg

 

I ostatnie, z przed chwili:

 

Cirrus spissatus mammatus

cimam.jpg

 

Ac str 1 + iryzacja 3; Cu med 2 + szlak cumulusów 15; Cu med 2; Cu con 3; Sc str und 18 + Cu fra 1; Cień Ziemi 8 + promienie przeciwzmierzchowe 30; Cb cal 3; Cu con 3; Ci spi mamma 32; razem 121pkt.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stratocumulus, którego część bardzo szybko wyewoluowała w górę, tworząc tak zwaną "turkey tower".

attachicon.giftt.jpg

 

Nawet nie wiedziałem, że to się nazywa "turkey tower".

 

"Turkey Tower – cienka, pojedyncza wieża chmurowa, która rozwija się, a następnie szybko zanika. Nagły rozwój takiej wieży z chmury cumulus może sygnalizować przebicie się konwekcji przez warstwę hamującą jej rozwój."

 

Sfociłem taką wieżę kilka dni temu z samolotu, chociaż miałem co do niej inne skojarzenia :szczerbaty:

 

DSC_3137.jpg

 

Cu con 3pkt.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy mały front burzowy pozwolił cieszyć oczy takimi widokami.

Radku i Muchozolu proszę o ewentualną interpretację.Z gory dziekuję.Atlas chmur dopiero w drodze do mnie.

 

Ciekawe formacje. Na ostatnim zdjęciu widać prawdopodobnie wał burzowy, ale te wcześniejsze zdjęcia nie przedstawiają chmur Cb. Moim zdaniem to Altostratus undulatus (pofalowany) opacus (nieprzejrzysty), miejscami zahaczający o lacunosus (z dziurami).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury K-H ??

 

Czas trwania zjawiska - około 2 minut

 

attachicon.gifkh1.jpg attachicon.gifkh2.jpg

 

Wygląda na Kelvina-Helmholtza. Jeżeli fale się wyraźnie zawijały to na pewno K-H.

 

Przy okazji dwa filmy przedstawiające niestabilność K-H. Pierwszy to symulacja numeryczna, drugi - film z laboratorium.

klik

klik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem nad południową częścią Dolnego Śląska przedefilowała urocza warstwa chmur altostratus undulatus. To jedne z moich ulubionych chmur, robią naprawdę niezłe wrażenie.

 

DSC_1.jpg DSC_2.jpg

 

Tutaj widok w drugą stronę, w kierunku zachodnim. Nad horyzontem widać słabo wykształcony kołnierz burzowy.

 

DSC_3.jpg

 

Kilka minut później, kołnierz burzowy dużo wyraźniejszy, nad horyzontem ostro waliły pioruny. Dziwne obiekty w górnej części zdjęcia to stado jaskółek oknówek.

 

DSC_4.jpg


Burza która nadeszła była bardzo intensywna. Stacje systemu PERUN zanotowały w promieniu 25km ode mnie aż 140 wyładowań doziemnych w ciągu 20 minut, temperatura spadła o 3°C. Ciekawe jest porównanie moich zdjęć ze zdjęciami kecaja z przed 5 dni. W Jego przypadku ich obecność również zakończyła się nadejściem wału burzowego (tak przynajmniej wynika z ostatniego zdjęcia). Obserwowane przeze mnie altostratusy były częścią wielkiego zbiorczego kowadła poprzedzającego front burzowy, co wynika ze zdjęć satelitarnych. Dwie obserwacje to zdecydowanie za mało do wnioskowania, że tego typu chmury - poszarpane As undulatus - zwiastują nadejście frontu chłodnego, ale warto się będzie temu przyjrzeć w przyszłości.

 

As und 18, kołnierz burzowy 20; razem 38pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w ogóle dzień "fal".

 

W Warszawie najpierw Cirrocumulus undulatus:

cc.jpg

 

Potem wysoki Altocumulus undulatus:

ac.jpg

 

A potem wieczorem, przed samą burzą:

ac2.jpg

 

Niższy niż poprzedni Ac undulatus, taki bardzo nierównomiernie pofalowany.

 

Można by sobie wyobrazić mechanizm. Burza pcha zimny front przed sobą, a ten wślizguje się pod ciepłe powietrze, które jest "na mieście". To powietrze bardzo gwałtownie się unosi. Na odpowiedniej wysokości cała warstwa powietrza się kondensuje. Ale ponieważ całe to powietrze unosi się bardzo szybko, to wypycha do góry granicę kondensacji. Stąd nieregularne, "asperatusowe" pofalowanie. To samo pofalowanie może mieć miejsce na rozwianym kowadle.

 

Cs str und 15; Ac str und 6; Sc str und 18; razem 39pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam zapytać o to "zjawisko". Chmura ciągnęła się przez duży obszar nieba, ma podstawę o linii prostej i "rozwianą" górę. Zdjęcia robione wczoraj telefonem podczas podróży autem. Chciałam zapytać czy to zjawisko pogodowe czy rozwiany szlak przelatującego samolotu?

 

 

DSC_0093.JPG

DSC_0094.JPG

DSC_0095.JPG

DSC_0103.JPG

DSC_0104.JPG

DSC_0105.JPG

DSC_0106.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.