Skocz do zawartości

Teleskop dla amatora


Alwigo

Rekomendowane odpowiedzi

... Gromady kuliste szczególnie te jasne będą lepiej widoczne w teleskopie bo przynajmniej w przypadku najjaśniejszych obiektów jest szansa na ich częściowe rozbicie w niewielkim refraktorze, podczas gdy w lornetce to będzie rozmyta gwiazdka czy mgiełka. Mgławice planetarne też będą lepiej widoczne w refraktorku bo będzie szansa na dostrzeżenie ich kształtu przy większym powiększeniu. Natomiast do galaktyk lepsza będzie lornetka bo w małym refraktorze nie ma co liczyć na jakikolwiek detal na tak słabych obiektach conajwyżej na ich dostrzeżenie. A tutaj lornetka z małym powiększeniem sprawi że dostrzeżenie galaktyk powinno moim zdaniem być łatwiejsze.

Adam, sprecyzuj może jeszcze, z jakim sprzętem porównujesz teleskop. Czyżby z tuningowaną lidletką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sprawa jest prosta,

Ja mam teleskop α CMa (35 cm) i sam zamierzam taki mały sprzęt kupić, (jak zaczynałem z astro ok 15 lat temu miałem właśnie taką średnice - 7 cm).

(oczywiście pewnie wiesz że nie uzyskasz obrazów jak na zdjęciach za pomocą 7 cm)

 

Po drugie jeśli możesz uzbierać więcej pieniędzy i masz na to cierpliwość celuj w jak największą średnicę teleskopu jaką uda Ci się osiągnąć, kupić.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, sprecyzuj może jeszcze, z jakim sprzętem porównujesz teleskop. Czyżby z tuningowaną lidletką?

 

Z lidletką nie za bardzo, przynajmniej jeśli chodzi o porównanie na DS. Swoją lidletką nie prowadzę już obserwacji astro - za mało przez nią widać, obraz lata na wszystkie strony (nie ma do niej statywu) nawet nie chce mi sie jej zabierać na obserwacje. Za to miałem okazję popatrzeć pod ciemnym niebem przez (o ile dobrze pamiętam) Celestrona 20x80 Don Pedra. W każdym razie wielka lorneta na statywie i musze przyznać że niektóre galaktyki widać było w niej wyraźniej nawet niż w moim refraktorze 120mm. Prawdopodobnie ze względu na mniejsze powiększenie, aczkolwiek już np na M57 tego powiększenia brakowało. Więc mniej więcej wiem na co stać dużą lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :)

chyba jednak pozbieram jeszcze i kupię lepszy, bo faktycznie bez sensu by było wyrzucać 300 zł w błoto

poza tym od października zapisze się do koła astronomicznego na Uniwersytecie Wrocławski i zobaczę czy mnie w ogóle to zainteresuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Znalazłem to forum i zgodnie z tematem, chciałbym sie poradzić w kwestii zakupu pierwszego teleskopu.

Na co mam zwrócic uwage przede wszystkim?

Przeznaczam na zakup około 800 zł.

Jaka firme poradzicie ? Czy lepszy jest refraktor czy newton i dlaczego ?

Obserwacje nieba zaczynam na balkonie (mieszkam na przedmieściach Warszawy)ale równiez mozliwość wyjazdu daleko od miasta i tam "pochasania" w przestworzach

 

Pozdrawiam forumowiczów i czekam na podpowiedzi :-)

 

Corso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Znalazłem to forum i zgodnie z tematem, chciałbym sie poradzić w kwestii zakupu pierwszego teleskopu.

Na co mam zwrócic uwage przede wszystkim?

...

Klik

Żeby było mniej succho, może jeszcze link do Celestii

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam , jestem tutaj pierwszy raz i potrzebuję porady. Otóż mój 9-letni syn interesuje się astrologią i astronomią, jako prezent gwiadzkowy chcieliśmy kupić mu teleskop. Proszę o poradę jaki byłby najlepszy w cenie 500-600zł. i czy ten byłby dobry http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-sk-1309-eq-2-kurier-gratis-i2799495816.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MonikaO, od teleskopu, który podlinkowałaś (Sky-Watcher SK 1309 EQ2) mój znajomy (osoba dorosła) zaczynał przygodę z nocnymi obserwacjami nieba - nadal go używa i jest w stanie prowadzić efektywne obserwacje.

Uważam, że ten sprzęt nie jest taki zły na budżetowy początek przygody z nocnymi obserwacjami - pod warunkiem, że uwzględnisz pewne ograniczenia:

 

- statyw należy do mało stabilnych - dotknięcie tuby powoduje silne drgania obrazu, tak samo jak powiewy wiatru - trzeba zdawać sobie z tego sprawę

- obsługa montażu paralaktycznego na początku nie należy do łatwych - dziecko będzie potrzebowało silnego wsparcia ...

- ... jak i przy odnajdywaniu obiektów - bez pewnego podstawowego przygotowania nie jest to łatwe

- okulary w zestawie są słabej jakości (szczególnie ten 10mm) - warto wymienić na jakiekolwiek inne, nawet używane z półki wyższej będą lepsze od tych w zestawie

- jeśli obserwacje będą prowadzone z balkonu z zaświetlonego miejsca (średnie/duże miasto lub małe ale z aktywnymi latarniami w pobliżu), to... są skazane z góry na porażkę. Oprócz Księżyca niewiele będzie można pooglądać. Więc - jeśli w celu obserwacji będziecie musieli się przemieścić, to trzeba uwzględnić konieczność przemieszczenia również sprzętu.

 

Jeśli spodziewasz się, że zabawka szybko trafi do piwnicy (lub z powrotem na aukcję), to SK1309 jest dobrym wyborem (mniejsza strata pieniędzy). Jeśli jednak przewidujesz, że będzie w użyciu dłużej niż kilka miesięcy, to zainteresowałbym się teleskopem na montażu Dobsona - Synta 6" lub Synta 8". Kosztuje trochę więcej, ale okulary w zestawie powinny być nieco lepsze, poza tym montaż Dobsona oferuje większą stabilność niż EQ2. No i jest azymutalny, łatwiej obsługiwać teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaczynał bym jednak od tego teleskopu (Sky-Watcher SK 1309 EQ2)

Choć dawno dawno temu.. :icon_biggrin: zaczynałem od mniejszego, to jednak właśnie dla dziecka jest potrzeba coś wiekszego i tu się zgodzę - Synta 6-8" naprawde jest godnym polecenia instrumentem optycznym. Lepiej dozbierać i cieszyć się pieknymi widokami niż meczyć ze słabiutkim montazem i małym teleskopem. Proszę http://astropolis.pl/classifieds/item/2478-sky-watcher-synta-sk-dobson-6-zmiana-ceny/ a za około 300 zł wiecej można kupić 8"

Ale to oczywiście moje subiektywne odczucie. :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!!

To ma być dla 9-latka. Newton 130 na paralaktyku jakimkolwiek to będzie harakiri. Nie róbcie tego dziecku. Synta 6-8" na Dobsie już byłaby lepszym pomysłem, ale i tak jest trochę za duża dla dzieciaka -jesli już, to 6", bo lżejsza, a i tak nie w każdych warunkach lokalowych poradzi sobie z transportem... Najbezpieczniejszą propozycja to chyba będzie jednak refraktor 80/900 lub 90/900 na montażu azymutalnym AZ3. Małe toto, ale jak się chłopak wciagnie, to jeszcze na 8" zdąży się w życiu przesiąść. A łatwe w obsłudze, no i sam bedzie w stanie wytaszczyć na balkon czy do ogródka, bez wołania za każdym razem rodziców. Na wakacje pod gruszą też sie da zabrać bez awantury.

MonikaO, wybór wg. mnie zależy od tego, gdzie mieszkacie/bedziecie obserwować. Jesli jest to ogródek parterowego domku na wsi/przedmieściu, to może być jakiś mały Dobson. W przeciwnym razie taki refraktorek:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk809az3,d1211.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html

Sprawdź ten sam lub podobnysprzęt u innych dystrybutorów. Nie pakuj się tylko w Celestrona AstroMaster AZ, gdyż montaż tej serii jest niedorobioną pomyłką, bez poważnej przeróbki nie nadaje się do obserwacji z większymi powiększeniami (planety, Księżyc itp.).

Pozdrawiam

-J.

P.S. Koniecznie do tego jakiś poręczny atlasik/mapa nieba z gwiazdami do 6.5-7.0 mag (są też mapki do wydruku w necie). Do tego jakis prosty darmowy program planetaryjny na komputer (albo zamiast -można też drukowac mapki z niego). Ściagnąć, zobaczyć samemu jak działa, pokazać małemu. Sam będzie mógł na niebie odnaleźć Jowisza czy Saturna, sprawdzić kiedy wzejdzie Księżyc itp., nie mówiąc o poważniejszych sprawach w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.