Skocz do zawartości

Pierwsze astrofoto


SEBOS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zrobić sobie kilka astrofotek za pomocą mojej nowozakupionej Synty 8" ...

Do tej pory robiłem to za pomocą przyłożenia obiektywu do okularu... Ale da się to robić tylko zwyczajnym aparacikiem (mnije wiecej coś TAKIEGO) Kiedy próbowałem zrobić TYM nie wychodziło nic a nic :/

 

Czy gdybym kupił jakieś złącze do TEGO aparatu dało by to coś??

Czy ten gorszy aparacik byłby lepszy?

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś rozwiąże mój problem związany z kartą SD...

Aparat pokazuje że jest pusta, więc zaczynam robić zdjęcia... i okazuje się że jest pełna! I nie można przez to żadnych zdjęć robić :/

Czasami niby udaje się zrobić... ale wyskakują jakieś błędy....

 

Z tego powodu przejżałem kartę na komputerze, i okazuje się że jest pusta!

 

Pomóżcie, może ktoś wie co jest grane?

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiał byś robić przez okular, który ma szkło nieco większe niż szkło tego S1500. podsumowując. BEZSENS. lepiej założyć, że ten aparat nigdy nie będzie do teleskopu.

o taką odpowiedź mi chodziło :) dzięki

Ale ten mniejszy aparacik do Synty pasowałby?

 

 

Spirit - jak to sprawdzić

Dodam jeszcze że ta karta kiedyś działała....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak z poziomu aparatu?

robiłem już formata na kompie i na aparacie...

 

OK ale upewnij sie że robisz format całkowity a nie szybki (Canon'y np. pytają o to czy szybki czy pełny) WIN też.

W innym przypadku w googlach poszukaj programy (są free) do sprawdzania kart sd (jest mnóstwo).

 

Co do astrofoto nie upadaj na duchu ja Canonem A510 fociłem np. Wenus właśnie w projekcji okularowej przystawiając aparat ręcznie do okularu.

Aparat miałem na manual ale nie wiem czy też tak masz w tym małym, chodzi o nastawę ostrości jakby była manualna to OK, bo automatyczna nie poradzi sobie.

No i oczywiście nie jedna czy dwie fotki ale ustawiłem opcję nagrywania filmiku który potem obrobiłem np. w Registaxie.

To była akcja na zasadzie nie masz w danej chwili sprzetu - rób czym masz ale też dała wyniki satysfakcjonujące.

 

Powodzenia.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dokupic adapter baader micro stage i przynajmiej jakos zamocowac to do teleskopu. Zerknij na youtube, nick kolinr18. Minus jest taki ze ten Twoj apart Fuji wyglada na ciezki i zamonotwanie dodatkowo barlowa moze cos uszkodzic wiec raczej tylko sam okular mozesz miec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy wogle ten Fujii zrobi zdjęcia?? Bo jak przykładałem do okularu to wogle nic nie wychodziło...

 

Mam w domu aparat za 200zł :) robi niezłe zdjęcia: http://astropolis.pl/topic/38874-synta-8/ (obłoki robione z Fujii :P)

 

Dopiero przez to że mam teleskop zaczęłem dowiadywać się o opcjach tego Fujii :P

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nagralem film to czemu zdjecia nie mialbym zrobic (Twoj aparat gabarytowo podobny do mojego) ? trzeba szukac przyczyn gdzie indziej - ale podstawa to chyba pewny montaz. Nie chce Cie namawiac na zakup tego adaptera bo super fotek chyba z tego nie bedzie ale postaram sie w przeciagu 2 tyg. wycisnac z mojego aparatu ile sie da i podziele sie materialem. Przepraszam za brak polskich liter - niemiecka klawiatura. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nagralem film to czemu zdjecia nie mialbym zrobic

 

Temat do Szybka pomoc a nie o sprzęcie !

Bo z fimu masz kilkadziesiąt / set klatek i odpowiednim programem (Registax) uzyskasz niezłą "pierwszo - astronomiczną" fotkę ! Musiałbys mieć sporo szczęścia żeby jednym pstrykiem taką zrobić.

 

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze zle zrozumialem ale "Bo jak przykładałem do okularu to wogle nic nie wychodziło..." - pomyslalem, ze nie uzyskal wcale obrazu.

ps. z czelusci facebooka mocna skompresowane (kompresuje facebook i na pewno moj aparat ) - pojedyncza fotka

post-17027-0-03312400-1341602311_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

ta karta SD nadaje się chyba tylko do kosza :P

 

Skoro dużym aparatem nie da się zrobić dobrych zdjęć przez teleskop, a ten mały jest bardzo często niedostępny... w takim razie kupie sobie jakiś aparacik do 250zł Max.

Narazie nie chcę robić jakiś super Astrofot, tylko uwiecznić to co widziałem w teleskopie :)

Ale wybór prosty nie jest! Który nadawał by się najlepiej do fotografii (DSów i Księżyca) przez okular teleskopu? Fajnie by było gdyby mógł on również fotografować obłoki srebrzyste, meteory i pioruny :)

Przykłady: http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.2218-panasonic_lumix_dmc-ls5.1 http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.2070-canon_powershot_a1200.1 http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.2069-canon_powershot_a800.1 http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.2393-nikon_coolpix_l25.1 http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.2355-benq_ac100.1

 

Nie zmuszam Was do jakiejś harówy :) już i tak sporo Was wymęczyłem ostatnio :)

Wystarczy nawet jeśli przytoczycie tu jakieś parametry które aparat musi spełniać, aby robił zdjęcia lepsze niż inne aparaty :)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile obserwacji masz za sobą? Ja też zaczynałem z myślą o astrofoto, po roku nie zrobiłem żadnego zdjęcia, a i tak jestem bardzo zadowolony z teleskopu. Za te 200 zł. będziesz sobie mógł dokupić np. filtr, a aparatu za to dobrego nie kupisz. Tak więc poczekałbym jeszcze z tymi zdjęciami dwa miesiące, może po tym czasie stwierdzisz, że lepiej kupić sobie, np. jakiś okular.

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie :) Może trochę poczekam...

Ale fajnie było by uwiecznić coś co widziało się w teleskopie...

 

Niby nie ma dobrych aparatów :)

Ale aparacikiem za 200zł robiłem całkiem niezłe zdjęcia dla Księżyca....

 

JAKIE PARAMETRY MUSI MIEĆ APARAT aby służył do astrofoto?

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto planetarnego potrzeba kamery, która będzie w stanie zapisać choćby 30kl/s np. niektóre kamery internetowe.

Do DS potrzebujesz minimum lustrzanki z małymi szumami (najlepiej Canon) plus montaż z prowadzeniem w minimum jednej osi czyli eq3-2 plus napęd plus lunetka biegunowa plus dovetail plus piggyback plus jakiś stałoogniskowy obiektyw (to jest minimalne minimum). Synty duo tego nie wykorzystasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....dzięki za pomoc, chociaż nie zrozumiałem prawie nic :D ...

 

Chciałbym jednak aparat do 250zł :)

Nie ma jakiś parametrów lub opcji które przydały by się w fotografii???

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, czego nie zrozumiałeś? Może wytłumaczyć Ci pierwsze zdanie? Proszę bardzo: do fotografowania planet potrzebujesz kamery która będzie mogła zrobić przynajmniej 30 klatek na sekundę. Do tego najlepiej nadadzą się kamery internetowe. Zrozumiałe? Dalej streszczając: do fotografowania DS potrzebujesz minimum lustrzanki (ok 1000zl) plus montaż EQ3-2 (ok 1000zł) plus obiektyw (ok 300-500zł). Na koniec przetłumaczę ostatnie zdanie: Synty 8" nie wykorzystasz do fotografowania DS. Nie przychodzi mi do głowy czego jeszcze można nie zrozumieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyłożenia przez teleskop (nie tylko przez syntę) da się sfotografować tylko bardzo jasne obiekty, wymagające krótkich czasów ekspozycji (mniej niż 1/4 sekundy), czyli Słońce, Księżyc, fazę Wenus. A z obiektów sztucznych - ale to już dużo trudniejsze, bo one szybko zasuwają po niebie - samoloty, Międzynarodową Stację Kosmiczną, błyski Iridium... i to chyba wszystko.

 

Do innych celów musisz mieć aparat, który da się przykręcić do teleskopu w miejsce okularu. A więc taki aparat, któremu można odkręcić obiektyw. Czyli w grę wchodzą albo kamery, albo lustrzanki. Kompakt za 200 zł się nie nadaje niestety. Trzeba też prowadzić teleskop za niebem, choć przez kilka - kilkanaście sekund (a najlepiej dużo dłużej). Teleskopem na montażu azymutalnym (takim jak dobson) jest to praktycznie niemożliwe do zrobienia. A nawet jeśli się uda, to będzie obracać się pole widzenia.

 

W tej kategorii cenowej możesz kupić lustrzankę analogową (polecam np. Praktikę MTL3). No ale do niej trzeba kupować klisze (coraz trudniej dostępne), a potem znaleźć zakład fotograficzny, który je wywoła i zrobi odbitki, przy okazji ucząc się obróbki zdjęć astronomicznych. A o takie zakłady też coraz trudniej, nie mówiąc o tym, że dość dużo taka zabawa kosztuje i masz ograniczoną liczbę możliwych do wykonania zdjęć. A i efekty nie są widoczne od razu.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.