Skocz do zawartości

Lornetka do 700zł lub 100zł


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

może na początku powiem tak, będę miał nie długo wypłatę za wakacyjny staż i powoli myślę nad zakupem czegoś do astro. Temat zakładam by zorientować się czy coś w moim przedziale cenowym i preferencjach można znaleźć. Nie jestem pewien na 100% ile będę mógł wydać na ten cel więc ustalam dwa progi finansowe:

a) do 700zł

B) do 1000zł

Sprzęt wole kupić nowy bo będzie służył mi wiele lat, jeśli spełni moje wymagania. Podawane przez Was modele mogą przekraczać moje finanse o jakieś 200zł bo wiadomo że nie kiedy na giełdach pojawiają się oferty sprzedaży sprzętu o 20-30% tańsze niż w sklepie a praktycznie nowe (tak własnie kupiłem SWAN-a 15mm) ale to rzadkość więc..... a trochę się już niecierpliwie. Aktualnie posiadam Nikona 10x50 (od 1,5 roku) i pomyślałem nad kupnem czegoś większego. Jeśli chodzi o warunki nie obawiajcie się - jak nie ma żadnych mgieł itp. to spokojnie 6mag plus osłonięte miejsce od świateł. Tak myślę że moje preferencje to lornetka:

a) minimum 70mm

B) najlepiej co najmniej 4,5mm źrenicy wyjściowej max. 6,5mm

c) koniecznie obraz dawany przez nią powinien stać na poziomie Nikona !...

d)... wykonanie również

Jeśli się powiedzie w następnym tygodniu będę może miał możliwość popatrzenia przez SM 15x70.

Upatrzyłem sobie SkyGuide 15x70 ale ciekawi mnie jakość obrazu względem Nikona ale też czy czegoś do 700zł większego a przyzwoitego nie ma ??

 

Jak coś zapomniałem to dopisze ale to chyba wszystko.

 

Czekam na odp.

 

Aha ! Żuraw wykonam sam czyli ATM- nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) do 700zł

c) koniecznie obraz dawany przez nią powinien stać na poziomie Nikona !...

d)... wykonanie również

 

W tej sytuacji specjalnego wyboru nie ma. Chociaż SkyGuide 15x70 ma swoje małe braki, to w tej sytuacji będzie chyba jedynym wyborem. SkyMaster ani optycznie ani tym bardziej mechanicznie nie stoi na tym samym poziomie, co Nikon.

Ale jeśli wziąć pod uwagę zwiększony budżet, to możesz też zerknąć TU i TU. Szczególnie ta druga opcja może być naprawdę bardzo ciekawa.

 

Jeszcze jedna uwaga: jeśli chodzi o TS20x80, to zdjęcie na stronie jest chyba nieaktualne - macałem kiedyś wersję tej lornetki z filtrami UHC i była większą wersją SkyGuide'a a nie SkyMastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do 700zł SkyGuide 15X70 albo do 1000zł TS20x80 a po za tym nic ciekawego nie ma ?

Tej Gemini 15x70 nie wezmę bo po pierwsze 840zł przy bardzo dobrym kursie ale do tego cło itp. no i nie bardzo bym chciał sprowadzać z ameryki.

A ta TS w wersji z filtrem- fajna sprawa ale za droga- szkoda. A na jakim poziomie stoi obraz w TS ? I czy możecie dać link do zdjęcia aktualnego jej wyglądu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o innych alternatywnych modelach, które spełniałyby Twoje warunki (ale może mało słyszałem).

Co do modelu Garretta - owszem, razem z cłem i VAT-em będzie kosztował w okolicach 1000zł, ale ta seria charakteryzuje się lepszą jakością. Weź pod uwagę, że o ile SkyGuide obcina na pryzmatach (i/lub baflach) jakieś 11% światła, które dociera do obiektywów, o tyle analogiczne straty w modelu Garretta wynoszą 2-3%. Jeśli porównałbyś obie lornetki stojące obok siebie, zauważyłbyś tę różnicę.

 

Odnośnie obrazów z TS20x80 - TUTAJ masz opis (wakacje na całego, nikomu nie chce się szukać icon_confused.gif)

Co do zdjęć - TUTAJ masz aktualne zdjęcia.

Jakby co, SkyGuide 15x70 ma swój wątek na tym forum, zakładam że go znajdziesz :)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jeszcze mozliwość doskładania do TS 15x70 MX Marine.

To już lornetka klasy premium.

 

Skymacho teoretycznie miał bym finans na poziomie 1,5 tyś ale niestety całości nie będę mógł wydać (a szkoda) bo wtedy to można by myśleć nawet o Oberwerk Ultra 15x70 a z resztą: a nuż się uda i może na forum ktoś będzie sprzedawał dobry sprzęt w dobrym stanie i za przystępną cenę.

 

PS. Jak robicie że pod słowem np. TU jest ukryty link ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skymacho teoretycznie miał bym finans na poziomie 1,5 tyś ale niestety całości nie będę mógł wydać ...

nie spiesz się z zakupem dużej lornetki. Lepiej spokojnie doskładać do lepszej. Wiesz już, że jakość optyki warta jest wydanej na nią kasy.

 

PS. Jak robicie że pod słowem np. TU jest ukryty link ?

kiedy po kliknięciu przycisku "Dodaj odpowiedź" otwiera się okno dla napisania odpowiedzi na górze, na prawo od przycisku z emotkonami ( "żółta buźka" ) masz przycisk do wstawiania linku. Kliknij w niego i pojawi się okno do wpisania adresu i tekstu.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spiesz się z zakupem dużej lornetki. Lepiej spokojnie doskładać do lepszej. Wiesz już, że jakość optyki warta jest wydanej na nią kasy.

 

 

kiedy po kliknięciu przycisku "Dodaj odpowiedź" otwiera się okno dla napisania odpowiedzi na górze, na prawo od przycisku z emotkonami ( "żółta buźka" ) masz przycisk do wstawiania linku. Kliknij w niego i pojawi się okno do wpisania adresu i tekstu.

 

Tak wiem to spory dla mnie pieniądz i decyzja musi być dobrze podjęta . Robię prawo jazdy (może będę miał je w październiku) wiec jak dobrze pójdzie to do końca roku może uda się mi podjechać na jakieś spotkanie ludzi z Warszawy i "pomacać" kilka dobrych lornetek. Ta Marine była by najlepsza ale.... się zobaczy. Marzeniem przy ziemnym jest chyba TS 28X110 Marine ale ponad 3tyś..... chyba że bym sprzedał wszystko co mam to może by starczyło na używaną :ha::Boink::rolleyes:

 

PS. Forum :szczerbaty:

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym teraz nie miał kasy to bym kupił:

 

sky guide

 

aczkolwiek po zakupie TS marine nie mam takich dylematów i jestem przekonany przez ostatnie pół roku co do słuszności zakupu...

 

następnie jak się "wkręcisz" docelowym zakupem będzie to:

 

 

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-ts-optics-100mm-apo-z-katowymi-okularami-45.html

 

plus niemały wydatek na osprzęt (2 razy cena sky guide) ale to już docelwy "sprzęt"

 

i masz "pogrzebane" swoje 3k PLN plus - minus 1k ale dobrze wydane

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazda lornetke sprawdz osobiscie,dopasuj do swoich wymagan i preferencji.

Nie bazuj w 100% na opiniach nalezcych do kogos innego , wyliczeniach itp.

 

Lidlowka mimo tak niskej wrecz ujemnej rekomendacji cieszy sie wspanialym wzieciem wlasnie z powodu : cena/jakosc .

 

Na najblizszym zlocie D.O bedzie duzo lornetek miedzy innymi S.M 15X70 i inne ,zabiore swoje Fuji to prownasz obie lornetki ,popatrzysz np.przez W.O 22X70 i zobaczysz on live czy roznica w cenie jest warta zachodu.

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazda lornetke sprawdz osobiscie,dopasuj do swoich wymagan i preferencji.

Nie bazuj w 100% na opiniach nalezcych do kogos innego , wyliczeniach itp.

 

Lidlowka mimo tak niskej wrecz ujemnej rekomendacji cieszy sie wspanialym wzieciem wlasnie z powodu : cena/jakosc .

 

Na najblizszym zlocie D.O bedzie duzo lornetek miedzy innymi S.M 15X70 i inne ,zabiore swoje Fuji to prownasz obie lornetki ,popatrzysz np.przez W.O 22X70 i zobaczysz on live czy roznica w cenie jest warta zachodu.

 

 

Y

 

 

Poważnie pomyśle nad wyjazdem na dzień otwarty na zlocie DO. Tylko ta odległość 300km.............. Miałem być na całym zlocie ale wyskoczyli mi z tym stażem.........

A może ktoś byłby skłony mi pożyczyć ?

Tak jak w pierwszym poście to temat do zorientowania się więc nie mówię że będzie to lornetka... Dawno nie patrzyłem ale może dziś się uda i może pozostanę jednak przy syncie bo jednak średnica zwierdziadła to wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam TS Marine. Mam 22x85 i jestem bardzo zadowolony. Od jakości obrazu, do jakości wykonania, wszystko na wysokim poziomie. TS już spokojnie możesz traktować jako sprzęt docelowy i warto dozbierać kasę.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na TS 25X100 ?

Generalnie chodzi mi o lornetke stosunkowo tanią ale jakością obrazu nie gorsza niż w Nikonie wiec moze ktoś popruwnywał obraz Nikona vs TS ?

Ja po ponad 1,5 obserwacji widziałem zażółcenie bieli w M42 letkie ale było, aberracje na gałeziach i chyba nic wiecej choć nie zwracałem szczegółwej uwagi na ostrość <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o lornetke stosunkowo tanią ale jakością obrazu nie gorsza niż w Nikonie wiec moze ktoś popruwnywał obraz Nikona vs TS ?

 

 

Generalnie to będzie Ci ciężko coś dopasować . Zważywszy na fakt , iż jakieś pojęcie już w tym temacie posiadasz to wiesz dobrze , że jakość (niestety) idzie w parze z ceną . Moja sugestia w tym temacie ; to jednak doskładaj (wiem , że łatwo się mówi) więcej i przyceluj w wymienionego przez siebie Oberwekk-a .

Chcesz dużą lornetkę więc niestety "musisz" się liczyć z "dużym" wydatkiem .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jak to bedzie z tym bo gdy obserwowałem na początku 2011r Nikonem byłem zachwycony, biorę ją w rekę lub na szyje szukam atlasu czerwona latarka i gotowe. Z synta nie jest już tak łatwo- dzwiganie 14kg a to tylko 6cali, chłodzenie, krzesełko a pod czas obserwacji uderzanie reką o tube czy raczke regulacji ścisku itp. itp. a lornetka nawet duża to śrubka klucz i hop na statyw ustawiamy ostrośc i cieszymy sie widokiem. Obserwacje synta czasami mnie denerują ale jednak ten widok glaktyk np. M60 z sąsiadką NGC. Mam nadzieje ze uda sie spotkac z kims jednak z doswiadczeniem........

 

Ale jeśli bede miał rewolucje sprzetową to bede miał wiekszy budżet wiec wtedy wróce do tego watku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.