Skocz do zawartości

Jowisz z newtona 14"


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawością śledzę Twoje dokonania w fotografii planetarnej i newton wydaje się być nowym rozdziałem, zapowiada się ciekawie.

 

Swoją drogą biorąc pod uwagę rozmiar kątowy planety na Twoich fotografiach (tej powyżej i wcześniejszych z sct) jaki to może być rząd wielkości powiększenia w wizualu i jakiej średnicy lustra czy soczewki trzeba by użyć by źrenica była optymalna do ujrzenia takiej średnicy i detalu :icon_question: Pytam, gdyż nie miałem jeszcze okazji obcować ze sprzętami o takich aperturach stąd ma ciekawość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością śledzę Twoje dokonania w fotografii planetarnej i newton wydaje się być nowym rozdziałem, zapowiada się ciekawie.

 

Swoją drogą biorąc pod uwagę rozmiar kątowy planety na Twoich fotografiach (tej powyżej i wcześniejszych z sct) jaki to może być rząd wielkości powiększenia w wizualu i jakiej średnicy lustra czy soczewki trzeba by użyć by źrenica była optymalna do ujrzenia takiej średnicy i detalu :icon_question: Pytam, gdyż nie miałem jeszcze okazji obcować ze sprzętami o takich aperturach stąd ma ciekawość...

 

Hej.

Takich szczegółów w wizualu niestety nie zobaczysz ale wieczorem wrzucę pojedyńczą lepszą klatkę z filmiku, zobaczysz jak "to widać" oczami, to będzie mniej więcej to samo :)

Powiększenia planetarne realne w Polsce to około 300x w dobrych warunkach czyli okular 5-6 mm...

Najczęściej planetki obserwuje się dla ok 200x z uwagi na seeing (do tego apertura 8" jest już

całkiem przyzwoita).

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, optyka SW chyba niezła? Zrobisz upgrade montażu?

P.S.

Wiedziałem , że nie wytrzymasz z foceniem do czasu ukompletowania setupu :icon_biggrin:

 

Upgrade zrobię ale platformy muszę to wypoziomować porządnie, do wizuala

pewnie jest ok system "trafił w Jowisza w okularze 25mm co prawda nie środkiem

pola ;) ale w foto pilot w ciągłym użyciu do korygowania położenia :(

 

Optyka po bardzo dokładnej kolimacji takiej pod astrofoto naprawdę bez zastrzeżeń,

seeing też dopisał aczkowliek nie miałem już cierpliwości czekać do górowania.

Największym hadcorem są gabaryty trzeba uważać z wyborem gwiazdki do wyrównania

teleskopu żeby nie przestawić barierek na balkonie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią jedna z najlepszych klatek, surowa klatka z avi, bez żadnych

ingerencji, tylko crop i centrowanie wykonane w castratorze.

Na takie też obrazki w sensie ilości szczegółów można liczyć wizualnie z lepszym kontrastem i plastycznością oczywiście.

Jup_L_05_09_2012_035335_Y8castr.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam z lewej się WCP wyłania? :)

 

EDIT, a no tak, zamiast najpierw zobaczyć zestackowane zdjęcie to to zobaczyłem :P

 

W takim razie ciekawi mnie jedno. Czy na pojedynczej klatce wyjdzie jakiś detal na Ganimedesie? Jeśli nie, to co mam uważać o tych legendach o nim w wizualu w 12" ?

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze to wygląda, jest potencjał, skok z SCT jest spory. Zastanawiam się, czy to te 3" różnicy, czy jeszcze coś ( optyka, studzenie?).

 

Niedawno otworzyłem wątek "newton do fotografii planetarnej".

 

Konkluzja jest prosta: apertura i jeszcze raz apertura, system ma mniejsze

znaczenie. Dlaczego Newton? - po prostu chciałem spróbować czegoś nowego i stawiającego

inne wyzwania (waga, prowadzenie, ugięcia itp). Chyba się udało, setup będzie jeszcze

doposażany stopniowo.

 

Co do studzenia to zbliżony poziom do zamkniętej konstrukcji C-11, przy niewielkiej

delcie około 3-4 godz, w zimie może być gorzej. Natomiast ZERO problemów z zaparowywanie zarówno

LG jak LW - odrośnik z karimaty i osłona kratownicy na razie wystarczają, zobaczymy jak będzie przy większej wilgotności?

 

Aperturowo to nie tylko 3" ale przede wszystkim znaczne zmniejszenie obstrukcji w porównaniu z SCT

(chociaż ja SCT po prostu lubię za mobilność, niewielką wagę i potężne możliwości przy poprawnej kolimacji).

W sensie apertury czynnej, braku płyty przedniej 14" newton z niewielkim LW przekłada się raczej na 14,5" a nie 14" SCT

a nawet myślę sprawnościowo na 15-15,5" w porównaniu z 14-ką SCT jeśli mamy zaawansowane powłoki jak np. w astrografach Orion UK.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty, setup przygotowany częściowo, bez kilku ważnych elementów-

ale nie wytrzymałem i musiałem tej nocki wystawić 14" dobsa na Alt-Az.

Obrazek: 2400 klatek, wypadkowa ogniskowa ok. 7m, SW14"+ basler ACE barlow x4 ( a w zasadzie 2 barlowy 2x),

filtr pomarańczowy, sama luminacja. Ganimedesa łapałem na oddzielnym avi poza kadrem na którym miałem

planetkę stąd wklejka w obrazek, (ok.4tys klatek). Montaż AZ to trochę hardcore, planeta

po długim i dokładnym ustawianiu i orientowaniu teleskopu zjeżdża z kadru 640x480 po około 1-2 minutach...

Kurcze, kiedyś, za czasów, jak się astrofoto planetarnym zajmowałem, to było moje największe marzenie - sfotografować detal na Ganimedesie. Super to wygląda. Tak, jak piszesz - nic apertury nie zastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak saturn wyjdzie z Twojego zestawu i jaki szczególik naszego księżyca z tej ogniskowej byś wyczarował

 

No właśnie mogłem kurczę powalczyć wczoraj z Księżycem ale zanim podłączyłem, ustawiłem setup zorientowałem

się że uciekł mi za obrzeże dachu :szczerbaty: Trochę czasu zajęło mi opanowanie synscan przez lenistwo nawet nie przeczytałem

supportu pilot inaczej działa niż w nextstar a szkoda - tamten system jest bardziej intuicyjny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mogłem kurczę powalczyć wczoraj z Księżycem ale zanim podłączyłem, ustawiłem setup zorientowałem

się że uciekł mi za obrzeże dachu :szczerbaty: Trochę czasu zajęło mi opanowanie synscan przez lenistwo nawet nie przeczytałem

supportu pilot inaczej działa niż w nextstar a szkoda - tamten system jest bardziej intuicyjny.

 

Taka mała prośba

:respect: Jakbyś przy okazji naświetlił jakiś ciekawy fragment naszego księżyca, byłbym ogromnie wdzięczny.

Fajną sprawą jest też wstawianie pojedynczej klatki - nieobrobionej. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh ten Damian... ;)

Najlepsze jego fotki jednak pochodzą nie z UK :P

 

Seeing w Europie jednak nie rozpieszcza. W ogóle seeing jest kluczowy do planet,

bez tego żaden teleskop nie pomoże. Na seeing trzeba polować, u nas jest bardzo zmienny,

do planet wystarczy kilka minut "dobrej atmosfery". Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszą porą

jest przedświt, powietrze jakoś wtedy "zamiera" pewnie w oczekiwaniu na szok pierwszych promieni Słońca :szczerbaty:

 

Księżyc pewnie tak, ale w następnej kolejności chcę wypalić Wenus z filtrem który umożliwi (mam nadzieję)

uzyskanie realnego obrazu chmur w atmosferze tej planetki, newton tutaj może sporo dać z uwagi na brak płyty korekcyjnej która nie sprzyja filtrom "wenusjańskim".

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili połączę kilka filmików z sesji z Ganimedesem, jest około 6tys. klatek do przetworzenia

z tej sesji , tylko obawiam się już wpływu rotacji (pola a nie księżyca ;) ponieważ

czas łączny to około 5-6 minut materiału, może być w przyszłości problem z kolorem

na tym montażu pomimo elektronicznego koła filtrowego...Klatki nagrywam teraz z max 25 f/ps

z zerowym niemal gainem obraz jest dość jasny i ale takie tempo to już max dla Jowisza,

planeta szybko się obraca...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.