Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

W tym rzecz, że sporo kręciłem i nie bardzo mi to na razie wychodzi. Może to wina tego, że etalon jest przyklejony na taśmę do adaptera? Zauważyłem, że lekkie przesunięcie adaptera i powstają pojaśnienia. Będzie odpowiedni adapter to się wyjaśni. Lecz nie ukrywam, że mam kłopot ze złapaniem "idealnego" obrazu. I to SS a nie DS, co też ma wpływ na efekt końcowy ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze fotki Słońca, każda z innego AVI po dzisiejszej sesji, oraz innego ustawienia etalonu. Zależy mi na Waszej opinii, która fotka lepsza, będę wiedzieć w którą stronę kręcić etalon ;). Oraz filmik z przelatującym ptakiem na tle tarczy.

 

 

 

SunHa_20130830_130440.jpg

SunHa_20130830_131552.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejne podejście. Mimo, że bardzo pochmurnie ( przez tak gęste chmury to jeszcze nie avikowałem), to muszę przyznać, że po ostatnich przejściach jestem bardzo przewrażliwiony na punkcie etalonu i nie mogę spać bez upewnienia się czy wszystko z tym jest ok ;). Poprawiłem trochę mocowanie adaptera. Pokręciłem jeszcze kółeczkiem w innym położeniu. Efekt chyba lepszy, mimo gęstych chmur, co sądzicie? Jednak ten ciemny pas na środku Słońca nadal widoczny. Chyba trzeba poczekać już na odpowiedni adapter a może ten etalon już tak ma ?

Tak mam gamę do zera i obracałem całym etalonem.

 

Obróbka: AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

 

 

 

SunHa_20130831_130700a.jpg

SunHa_20130831_130700aa.jpg

SunHa_20130831_130751.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pogoda jak na złość nie rozpieszcza. Pojawiła się ładna dziura w chmurach, to wystawiłem sprzęt i miałem dwie minuty na zabawę. Udało mi się ustalić jedną rzecz. Etalon daje świetny obraz jednak jest coś dziwnego. Gdy jedna połowa Słońca jest rewelacyjna (filamenty i powierzchnia bardzo widoczna i kontrastowa - prawie jak w DS, takiej w LS35 nie widziałem) to druga połowa Słońca bardzo jasna, prawie nic nie widać. Gdy ustawiam etalon tak, żeby była widoczna cała tarcza to duża część tego co widać w tej dobrej połówce, znika i obraz robi się lekko mdły.

 

Zdjęcie z avika, to tylko 114 klatek z przelatującymi chmurami. Dodam, że na tym zdjęciu widać około 70 % tego co przy ustawieniu etalonu przy tej dobrej połówce. Różnica jest naprawdę spora, gdyż łatwo ją dostrzec w wizualu, to nie wspomnę jak to wygląda przez kamerkę. Dodam jeszcze, że tych filamentów na tarczy widać więcej, ale niestety przy jednej połowie bardzo jasnej :icon_evil: .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SunHa_20130901_133413a.jpg

SunHa_20130901_133413aa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest nowy etalon, to tylko potwierdza mankamenty układu tilt, które z kolei wynikają z definicji tego systemu.

 

To jest też powód, dla którego LUNT forsuje tylko ukłądy ze strojeniem ciśnieniowym dla swoich większych modeli - ostatnio dodali nawet pomkę elektroniczną i moduł DS (też ciśnieniowy) montowany wewnętrznie.

 

Im większa przekątna matrycy kamery, lub w wizualu większe powiększenie+kąt widzenia okularów, tym ten mankament tilta będzie bardziej będzie widoczny. Proponowałbym się nie przejmować za bardzo.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za wyjaśnienia. Kamerki raczej nie wymienię. Cóż, trzeba czekać na więcej czystego nieba i znaleźć to prawie idealne ustawienie ;). Następnym razem ustawię ROI tak, żeby kamerka łapała Słońce i było tlko trochę luzu. Może to coś da?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę miesięcy temu sprzedałem trochę drożej. Jednak jak pomyślę, że mam łapać tarczę na dwa razy, to mi się odechciewa. Może samo nagrywanie nie tak bardzo irytuje, co łączenie dwóch fotek w całość. Nie zawsze mi się to udaje a lubię pełną tarczę Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kamerka od jakiegoś czasu mnie ciekawi http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5916_ASI120MM-SW-USB2-0-Kamera---abnehmbares-Objektiv---Autoguider-Anschluss.html

Mam świadomość tego, że matryca to przeżytek, jednak opinie w sieci ma dobre. Tylko jak Rik kiedyś pisał, te matryce mają tak, że na jednej mogą wyskoczyć pierścienie a na innej nie, loteria ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem znacznie więcej czasu na zabawę. Jednak nic więcej nie jestem w stanie wycisnąć z takiego układu jaki mam obecnie. Nadzieja w tym, że po zamontowaniu już odpowiedniego adaptera będzie lepiej, jednak na cuda nie liczę ;). Lecz jeżeli okaże się, że będzie lekka poprawa, to i pomyślę o dokupieniu Kameleonka ;). Uwagi mile widziane.

 

 

 

 

SunHa_20130903_141048a.jpg

SunHa_20130903_141048aa.jpg

SunHa_20130903_141048aaa.jpg

SunHa_20130903_141048aaaa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Też avikowałem dzisiaj i to całkiem sporo. Zrobiłem nawet animację tej "spawarki" na tarczy. Bardzo jasny jest ten rejon aktywny. Moim zdaniem poprzednia obróbka była dużo lepsza. Obrób to może jeszcze raz w takim samym stylu jak poprzednio? Ja wstawię fotki późnym wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.