Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Filmy z SDO piękne jak zawsze, ale zalinkuję jak to wydarzenie wyglądało w teleskopie h-alpha, gdzie z racji zmniejszenia rozdzielczości i obróbki przypomina to, co widać w naszych maluchach:

 

http://halpha.nso.edu/keep/ham/201309/20130929/20130929000000Bh_ALL.html

 

NSO/GONG - Big Bear, California. 29-09-2013 2145UT, więc niewidoczne u nas, jakkolwiek szansa na zorzę pod Lublinem trochę większa teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle pierdyknęło ;). Ja dzisiaj po długiej przerwie w końcu coś ustrzeliłem. Dorwała mnie grypa żołądkowa i nie wychodziłem z łóżka........ no i toalety :szczerbaty:

 

Strzał przez szybę między chmurami, tak więc nie nastawiłem idealnie ostrości. Warunki do focenia Słońca coraz gorsze. Miesiąc temu miałem większość klatk idealną teraz widać już sporo rozmytych.

slonce1.jpg

slonce1kolor.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe. Przecież etalon 40 mm nie może dawać takiego szczegółu :sleepy: . Może on nie jest na obiektywie, tylko schowany w środku tuby, gdzie stożek światła się już mieści na tych 40 mm? A właściwie, to czy są jeszcze jakieś wady takiego wsadzenia etalonu do środka tuby poza mocniejszym nagrzewaniem się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trzeba wyjaśnić. Etalon jest zamontowany od strony wyciągu. Żeby nie było nagrzania, w tubusie, bliżej obiektywu jest ERF 180 mm. Właściwie to tak powstało wiele modyfikacji z etalonem od PST, tylko z mniejszymi refraktorami. Tylko to tak w skrócie napisałem. Jest kilka ważnych szczegółów, o których trzeba pamiętać do modyfikacji etalonu z PST. Jednak to nie miejsce na ten temat.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trzeba wyjaśnić. Etalon jest zamontowany od strony wyciągu. Żeby nie było nagrzania, w tubusie, bliżej obiektywu jest ERF 180 mm. Właściwie to tak powstało wiele modyfikacji z etalonem od PST, tylko z mniejszymi refraktorami. Tylko to tak w skrócie napisałem. Jest kilka ważnych szczegółów, o których trzeba pamiętać do modyfikacji etalonu z PST. Jednak to nie miejsce na ten temat.

Dzięki za wyjaśnienie. Ja tylko nie rozumiem, po co robić duże i masakrycznie drogie etalony, skoro można to zrobić w ten sposób? A czy obraz jest takiej samej jakości, co by był z normalnego pełnoaperturowego etalonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Ja tylko nie rozumiem, po co robić duże i masakrycznie drogie etalony, skoro można to zrobić w ten sposób? A czy obraz jest takiej samej jakości, co by był z normalnego pełnoaperturowego etalonu?

 

Trzeba też pamiętać że etalon nie jest sam w sobie filtrem h-alpha a jedynie pomocnikiem z wydzieleniu tej wąskiej linni widmowej. Najdroższy a zarazem najmniejszy jest tzw. Blockin Filter który znajduje się przed samym okularem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej z pełno-aperturowego powinien być lepszy.. Jednak nie chcę myśleć ile by kosztował taki pełno-aperturowy etalon 230 mm, no i rozmiar oraz waga też byłaby ogromna. Np. mój etalon 50 mm ma obudowę o średnicy zew. 90 mm i waży chyba z 0,5 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać że etalon nie jest sam w sobie filtrem h-alpha a jedynie pomocnikiem z wydzieleniu tej wąskiej linni widmowej. Najdroższy a zarazem najmniejszy jest tzw. Blockin Filter który znajduje się przed samym okularem.

 

Do końca się z tym nie zgodzę. Małe BFy nie są drogie, tak jak małe etalony. Również sam BF ma pasmo kilku Angstromów więc to etalon jest decydujący. Nie robi się double stacka BFami ale etalonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Jak chcecie duży teleskop słoneczny to proszę bardzo, jest w czym wybierać ;)

 

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=784582

 

http://www.apm-telescopes.de/en/product.html?info=2758&xe1849=dq2e7mtum4go14f7b7eba82pc0

 

a tu taniej: http://telescopes.net/store/ls230tha-pt-b3400-ft-230mm-ha-telescope-w-internal-etalon-and-b3400.html

 

Ja sobie robię skromne 150mm z etalonem "pressure tune". Na razie wystarczy, w Polsce to i tak za dużo apertury.

Edytowane przez Pablito
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie złapałeś tej wczorajszej - miała ponad 20° na zewnątrz tarczy. Niestety poszła w kosmos w nocy.

 

NSO/GONG Learmonth - film na bieżąco z dzisiaj (w archiwum bedzie jutro):

 

http://halpha.nso.edu/movie_L.html

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.