Skocz do zawartości

Jeden z dwóch, która optyka lepsza Synta 8'' ?


galaxi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Stoję przed wyborem pierwszego teleskopu,mam wielki dylemat który z tych dwóch kupić.http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-skywatcher-synta-8-dobson-pyrex.html lub http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-skladana-tuba.html .Składana tuba jest mobilniejsza zaś z utrzymaniem kolimacji to podobno jest różnie,znowu pełna tuba to wiadomo gorsza w mobilności ale utrzymuje kolimacje. Najważniejsze pytanie, który z tych teleskopów ma lepszy wyciąg okularowy i serce czyli lustro główne ? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wg mnie optyka jest taka sama w obydwu przypadkach a wyciąg lepszy jest w rozkładanej (nowszy).

Kolimacji swoją drogą musisz się nauczyć i tak i tak. A rozkładanej tuby nie trzeba zawsze kolimować (chociaż można sprawdzić jak się rozregulowało podczas ew. transportu).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozsuwany jest o tyle lepszy jak kolega powiedział, ma nowszy wyciąg. Ale wiadomo będzie łatwiej go przewieźć/przenieść z tego tytułu, że można złożyć tubę. No i szybciej się chłodzi. I wizualnie dla mnie lepszy heh, chciaż to ma najmniejsze znaczenie. Ja mam właśnie ten rozsuwany i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to czym się różnią te wyciągi ?

Nie obłsugiwałem nigdy "pełnej" synty ale z tego co widzę to pełna jej wersja ma wyciąg starego typu Rack&Pinion (nie jest to wyciąg cierny jak Crayford, ale ma od dołu ząbki zrobione z niewiadomego materiału - ALU chyba i pokrętła ostrości mają na osi zębatkę), w wersji rozkładanej wyciąg to standardowy Crayford - wyciąg cierny, bez zębatek i innych ząbków :-)

 

Osobiście w tej klasie cenowej lepszy jest Crayford z uwagi na precyzję ustawienia ostrości (dużo płynniej chodzi niż ten stary R&P)

 

Tej klasy wyciągi R&P montowane są w np achromatach typu SW80/400 i jest to bardzo nieosiowy i chyboczący się wyciąg.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pewność co do wyciągu R&P w pełnej Syncie? Dawno temu owszem, takie wyciągi były montowane w Syntach i o ile wiem, do tej pory są w sześciocalówkach. Ale jeśli nic się nie zmieniło od dobrych pięciu lat, to Synta z pełnym tubusem ma wyciąg Crayforda - identyczny jak wersja rozsuwana.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pewność co do wyciągu R&P w pełnej Syncie? Dawno temu owszem, takie wyciągi były montowane w Syntach i o ile wiem, do tej pory są w sześciocalówkach. Ale jeśli nic się nie zmieniło od dobrych pięciu lat, to Synta z pełnym tubusem ma wyciąg Crayforda - identyczny jak wersja rozsuwana.

 

Potwierdzam. "Pełne" Synty 8" od dawna mają wyciąg crayforda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Synta 8'' ma już nowy wyciąg Crayforda to czemu tutaj http://www.astronoce...alog.php?id=114 w specyfikacji piszą że ma jeszcze zębatkowy? może te testy były robione przed zmianą wyciągu ?

 

Ten artykuł jest z 2006 roku. Kiedyś w każdej Syncie były wyciągi zębatkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Synta 8'' ma już nowy wyciąg Crayforda to czemu tutaj http://www.astronoce...alog.php?id=114 w specyfikacji piszą że ma jeszcze zębatkowy?

Tekst jest z 2006 roku - wtedy w Syntach był montowany wyciąg rack&pinion (zębatkowy).

 

EDIT: na pewno byłem szybszy od Wimemra, tylko on, jako moderator się najbezczelniej wciął, o!

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa są regulowane. A jeśli chodzi wczym jest lepszy w rozsuwanej syncie to niewiem musisz poczekać na bardziej doświadczonych kolegów.

Napewno rozsuwana niema wcale lózów a zwykła może posiadać lekkie.

 

:):):):terefere:

 

ufff, to dobrze że są regulowane, bo można sobie wysotrzyć obraz... co do "lózów" to się nie wypowiadam, nie wiem co to jest. Nie wiem też o jakich luzach w Syncie piszesz? wwyciągu? w dobsonie? w śrubach kolimacyjnych?

 

Fajne sątakieporady- "który jest lepszy nie wiem, niech się wypowiedza bardziej doświadczeni"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie dzisiaj odebrałem nową bielutką Syntę 8'' niezły kawał rury.Zabieg kolimacji poprawiłem kolimatorem laserowym i teraz tylko czekać na rozgwieżdżone niebo. Ps.Pełna Synta faktycznie ma wyciąg Crayforda :helo:Dzięki za pomoc.

Edytowane przez galaxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.