Skocz do zawartości

Pierwsze koty za płoty, czyli bieszczadzki Orion w 55 mm


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj na forum,

Zdjęcie świetnie wyszło, nawet Pętla Barnarda się załapała i Głowa Wiedźmy! :)

na dole z prawej strony, tuż przy krawędzi kadru

 

A z ostrością w manualnych obiektywach, zwłaszcza przy krótkich ogniskowych, jest niemały kłopot i raczej rzadko się zdarza, żeby oznaczenie na obiektywach pokrywało się z ostrością na gwiazdach. Niestety trzeba samemu eksperymentować, najłatwiej chyba będzie za pomocą maski Bathinova, chyba, że masz Live View w swoim aparacie, a wtedy po ustawieniu ostrości, zakleić właściwe położenie pierścienia taśmą samoprzylepną i już nie ruszać

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest z tą ostrością jak piszesz. Moje obiektywy do Nikona - fabrycznie przystosowane, nie jakieś tam kombinowane- mają taki sam efekt. Teoretyczna nieskończoność nie jest na gwiazdkach a nieco wcześniej.

Gratuluję fotki

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne zdjęcie i super debiut. Czekamy na więcej.

 

Od razu mam pierwsze pytanie. Jak to jest z tą ostrością w manualnych obiektywach i w ogóle w obiektywach, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że gwiazdy nie są ostre w ustawieniu "na nieskończoność", a ciut przed? Ustawiłem na nieskończoność ale chyba coś do końca nie gra z tymi gwiazdkami...Najważniejsze, że pierwsze koty za płoty i już nie mogę się doczekać następnej okazji do focenia ;)

 

Pozdrawiam,

Bartek

 

co do ostrości, to w canonie500d masz Live View i jest to super narzędzie do ustawiania ostrości. Na początku ustaw tak jak mówiłeś (tućkę przed nieskończonością) i wyceluj w jasną gwiazdę (Vega lub Syriusz). Gdy będziesz ją miał na środku ekranu, powiększ zdjęcie do x10 i manipuluj ostrością tak by gwiazda była najmniejsza jak się da. By poprawić jeszcze bardziej, przejdź na słabszą gwiazdę (słabsze gwiazdy bez ostrości ustawionej bliisko ideału nie będą widoczne na Live View) i powtórz procedurę.

Jak masz dostęp do laptopa to jeszcze lepsze wyniki osiągniesz używając programów EOS Utility (powinien być w zestawie z aparatem) lub programy dedykowane do astrofoto z canonem - APT lub Back Yard EOS.

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za ciepłe przyjęcie i cieszę się, że fotka się podoba! To bardzo motywuje do dalszej pracy :) Oczywiście zawszę oczekuję i będę oczekiwał także konstruktywnej krytyki, bo ona bardzo pomaga w dalszym rozwoju.

 

@Bamus: Nie dopisałem tego, ale właśnie korzystałem z zestawu laptop + APT :) Z Twoim tłumaczeniem na pokładzie, więc Twój duch unosi się nad tym zdjęciem ;D Z programów ułatwiających rejestrację materiału przy użyciu DSRL które przeglądałem gdy zabierałem się do kompletowania setupu, to właśnie APT najbardziej przypadł mi do gustu. Tak bardzo, że postanowiłem wesprzeć twórcę tym 12,70E za pełną licencję :) O APT będę jeszcze pytał, ale to pewnie w odrębnym wątku, bo może komuś innemu także przyda się odpowiedź na moje pytanie.

Wracając do tematu idealnej ostrości - przy najbliższej okazji będę próbował zawalczyć z nią przy pomocy LiveView i APT. Jest tam to narzędzie "focus aid" co mierzy FWHM i będziem z nim kombinować. Mam nadzieję, że to słuszna droga i nie będę już piekł placków, tylko wbijał szpilki ;)

 

@Pav1007: Nieba nie ma mi co zazdrościć, bo prywatnie mam paskudne krakowskie ;P To bieszczadzkie niebo ze zdjęcia było "pożyczone" od kolegi ze szkolnych lat, który ma to szczęście że dalej pod nim mieszka i mimo że sam astro się nie interesuje, to chętnie się nim podzielił :) Ja się odwdzięczyłem widokami ze SkyMastera wycelowanego w M45, M42, M31, M81&M82, chichotki, Jowisza z księżycami galileuszowymi (najbardziej się podobało) i pola gwiazdowe Drogi Mlecznej. Bakcyla nie udało mi się zaszczepić ale myślę, że owy kolega oraz jego znajomi, którzy również nam towarzyszyli jeszcze nie raz chętnie spoglądną przez okulary lornetki tudzież okular teleskopu, bo stwierdzili że widok robi wrażenie i "nie wiedzieli, że to tak może być widać" ;)

 

Czekam na następny nów i jego okolice oraz liczę na dobrą pogodę w tym czasie - i powrót w Bieszczady :) Jako że nie mam samochodu to dla mnie trochę spora operacja pt. duży plecak + dwie duże torby i dawaj do autobusu :D Ale czego nie robi się dla astro, prawda? ;-) Oczywiście bagaż byłby trochę mniejszy gdybym nie pakował SkyMastera i statywu pod niego...no ale co ja bym wtedy robił gdy sesja foto byłaby już zaprogramowana? ;-)

 

Co do samej sesji, to myślę jeszcze nad spróbowaniem większej czułości (ISO 1600) i zebraniem większej ilości materiału. Początkowo myślałem nad delikatnym otworzeniem tego Takumara, z 5.6 na 4.0, ale skoro jeszcze na 5.6 widać lekką komę to chyba gra nie warta świeczki i lepiej podbić ISO ewentualnie spróbować trochę dłuższych czasów. Trzeba próbować i zbierać doświadczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wracając do tematu idealnej ostrości - przy najbliższej okazji będę próbował zawalczyć z nią przy pomocy LiveView i APT. Jest tam to narzędzie "focus aid" co mierzy FWHM i będziem z nim kombinować. Mam nadzieję, że to słuszna droga i nie będę już piekł placków, tylko wbijał szpilki ;)

 

 

U ciebie będzie o wiele prościej bo APT ma opcję autofokusowania przy obiektywach. Sam sobie przesuwa ostrość i wybiera najlepsze FWHM. Jest to super opcją, bo nie trzęsiesz obiektywu ręką manipulując ustawienia obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu idealnej ostrości - przy najbliższej okazji będę próbował zawalczyć z nią przy pomocy LiveView i APT. Jest tam to narzędzie "focus aid" co mierzy FWHM i będziem z nim kombinować. Mam nadzieję, że to słuszna droga i nie będę już piekł placków, tylko wbijał szpilki ;)

Z mojego doświadczenia: ostrzenie APT z obiektywami działa rewelacyjnie :)

 

Jako że nie mam samochodu to dla mnie trochę spora operacja pt. duży plecak + dwie duże torby i dawaj do autobusu :D

No naprawdę duży szacun! :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będę w przyszłości używał obiektywów współpracujących z elektroniką mojego Canona 500D to tak zrobię, przy manualnych szkiełkach na M42, takich jak ten Takumar to muszę niestety zostać przy "ręcznej robocie" :) Na pewno spróbuję wspomnianej przez Ciebie opcji "lens control" jak kiedyś przysiądę do szerokiego ujęcia Drogi Mlecznej z użyciem kitowego obiektywu 18-55 EF-S ustawionego na te 18mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.