Skocz do zawartości

Szukam książki dotyczącej wybuchów supernowych - bardzo pilne


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero zaczynam się uczyć astronomii i dlatego sięgam po każdą pomoc, gdziekolwiek się ona pojawi.

Tym razem potrzebuję pomocy w interpretacji swoich obserwacji astronomicznych.

 

Chodzi o supernowe. Posiadam całkiem ciekawy materiał obserwacyjny z ostatnich kilkunastu miesięcy. Nudzi mnie już wykreślanie krzywych zmian blasku. Nie bawi mnie już wyliczanie odległości do galaktyk i szacowanie ich rozmiarów. Doszedłem do momentu, w którym coraz trudniej jest mi znaleźć materiały pozwalające "sięgnąć po więcej" w moich obserwacjach.

Zastanawiam się czy jest jakaś interesująca książka, która poszerzyłaby moje horyzonty obserwacyjne. Szukam literatury, która pomoże mi wyciągnąć jeszcze więcej wniosków z moich przygód z supernowymi. Byłoby super, gdyby taka książka była po polsku, jeśli to niemożliwe, jedyny język jaki wchodzi w grę to angielski - z innymi językami niż te dwa nie mam szans sobie poradzić.

Interesowałoby mnie czy można na podstawie zwykłych fotometrycznych pomiarów wywnioskować coś o składzie chemicznym supernowej (np. wiążąc krzywą zmian blasku z okresami połowicznego rozpadu pierwiastków). Ciekawi mnie na jakim etapie są próby wyznaczenia jasności absolutnych supernowych dla podtypów typu II. A może jeszcze coś ciekawego można zrobić?

 

W książce chciałbym znaleźć przede wszystkim opis supernowych od strony naukowej. Chciałbym w niej przeczytać w jaki sposób naukowcy badają te fascynujące zjawiska, w jaki sposób poddają analizie swoje obserwacje. Zależy mi tutaj przede wszystkim na opisie procesów zmian składu chemicznego w zależności od rodzaju wybuchu i jak to koreluje ze zmianą blasku gwiazdy.

 

 

Szukam też osobistości profesora\nauczyciela lub kogoś zainteresowanego tym tematem kto chciałby mi pomóc. Byłbym bardzo wdzięczny i chętnie podejmę współpracę.

Jestem uczniem ostatniej klasy liceum i często brakuje mi pomysłów gdzie mam szukać pomocniczej literatury czy innej pomocy, wierzę ze sytuacja zmieni się na studiach.

 

Czy wśród społeczności astropolis jest ktoś kto mógłby mi coś w tej kwestii doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to książka za bardzo przeglądowa, opowiadająca o wszystkim i o niczym. Chodzi mi o coś bardzo sprecyzowanego, coś ukierunkowanego, skupiającego się tylko na supernowych. Chodzi mi o coś z pogranicza literatury popularno-naukowej i naukowej z naciskiem na tą drugą.

"Galaktyki, gwiazdy, życie" pomimo że 2 razy miałem ją w ręku, nie przekonała mnie. Wydaje mi się, że jest to dobra książka dla początkującego.

 

Może jest ktoś wśród społeczności astropolis, kto interesuje się obserwacją supernowych. Chętnie nawiążę prywatny kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma książek ( według mojej wiedzy, pamięci raczej ) które nie byłyby już podręcznikiem akademickim a traktowały o supernowych. Może Kubiak "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" Angielski to podstawa taka łacina współczesnej nauki.

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o coś bardzo sprecyzowanego, coś ukierunkowanego, skupiającego się tylko na supernowych. Chodzi mi o coś z pogranicza literatury popularno-naukowej i naukowej z naciskiem na tą drugą.

 

Zgodnie z przedmówcą wyrażę swoje powątpiewanie czy w ogóle taka publikacja w języku polskim jest. Bo jednak nie ma czegoś takiego jak język popularno-naukowy z naciskiem na naukowy. Albo mówimy pobieżnie o danych zjawiskach, albo mówimy dokładnie i z użyciem odpowiedniego języka aby w sposób precyzyjny się wypowiadać. Jeżeli, tak jak mówisz, chcesz poznać jak działają w sposób naukowy i jak są badane supernowe to bez wiedzy z innych dziedzin fizyki nic z tego nie zrozumiesz.

Skoro jesteś w klasie maturalnej liceum to moim zdaniem najlepszym wyjściem było by zabranie się za wykłady fizyki Feynman'a (te stare a nie nowe wydania bleee) (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=j3mhkYbznBk perełka internetu ORYGINALNE wykłady :D) albo na wyższym poziomie kursy Berkeley Physics Course (da się znaleźć na starociach książkowych (lata ~70), na nowych wydaniach można zbankrutować). Jeżeli chodzi ci o supernowe to najważniejsze to fizyka wysokich energii (fizyka cząstek elementarnych) i kwantowa.

Niestety muszę powiedzieć że to długa droga na której nie ma szybkich sukcesów i jednej książki tłumaczącej wszystko od razu. Bo na przykład wyprowadzenia podstawowej wartości jaką jest masa Chandrasekhar'a i zrozumienia dlaczego jest ona jednakowa dla wszystkich wymaga znajomości takich zagadnień jak nieoznaczoność, zakaz Pauliego, gazu elektronowego w wersji nie i ultra relatywistycznej po znajomość stosunku elektronów do nukleonów dla poszczególnych atomów w jądrze gwiazdy itp. itd.

Z drugiej strony możesz się zapisać na Coursere (http://astropolis.pl/topic/39797-astronomia-coursera styczniu startuje kurs astrofizyki gdzie podobne tematy będą poruszane jak supernowe ), niekoniecznie zaliczać i zdawać na certyfikat ale w mieć dostęp do materiałów i kompetentnych ludzi.

Z trzeciej strony jak dostaniesz się na studia, to uczelnia zazwyczaj ma wykupiony abonament w różnych dziwnych serwisach naukowych i z wewnętrznej sieci uczelnianej możesz dostawać się do tak ciekawych stron jak: http://iopscience.iop.org/journals czy http://www.scirus.com/ gdzie będziesz miał dostęp do najnowszych publikacji za darmochę.

 

Niestety nic bez wysiłku nie da się osiągnąć :(

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma książek ( według mojej wiedzy, pamięci raczej ) które nie byłyby już podręcznikiem akademickim a traktowały o supernowych.

 

Ale ja nie mam nic przeciwko podręcznikowi akademickiemu. Proszę tylko o jakiś tytuł.

 

 

Jeżeli chodzi ci o supernowe to najważniejsze to fizyka wysokich energii (fizyka cząstek elementarnych) i kwantowa.

Niestety muszę powiedzieć że to długa droga na której nie ma szybkich sukcesów i jednej książki tłumaczącej wszystko od razu. Bo na przykład wyprowadzenia podstawowej wartości jaką jest masa Chandrasekhar'a i zrozumienia dlaczego jest ona jednakowa dla wszystkich wymaga znajomości takich zagadnień jak nieoznaczoność, zakaz Pauliego, gazu elektronowego w wersji nie i ultra relatywistycznej po znajomość stosunku elektronów do nukleonów dla poszczególnych atomów w jądrze gwiazdy itp. itd.

 

Nie twierdze, że jestem mądry - broń Boże! - ale te zagadnienia nie są mi obce. Przeczytałem już kilka książek na te tematy i bardzo mnie to interesuje.

Najbardziej nie lubię mówienia do licealistów (profesorzy wyższych uczelni tak często do nas mówią) "tego wam nie wytłumaczymy, bo jesteście na to za głupi". Oczywiście jest to hiperbola, bo nikt mi jeszcze tak wprost tego nie powiedział. Chodzi mi tu głównie o zagadnienia OTW i mechanikę kwantową. Nie raz już byłem na wykładzie "dla licealistów" na którym profesor dochodził do spraw OTW czy mechaniki kwantowej i omijał je mówiąc "to jest dla was za trudne".

Żałuję, że napisałem, że jestem licealistą, więc może się poprawię - jestem uczniem klasy maturalnej liceum, który lubi schody... strome schody... w zasadzie drabinę... i to bez szczebel.

 

Podobną sytuację miałem już w gimnazjum odnośnie STW - wykładowcy nic gimnazjalistom o niej nie mówili oprócz tego, że taka teoria istnieje i co? - jakoś dałem radę samemu (z książek) pojąć o co tam chodzi - uwaga, nie twierdzę, że ją w całości zrozumiałem i świetnie się na niej znam - chodzi mi tutaj głównie o to, że dałem radę samodzielnie dojść do tego o co tam "chodzi" i po części zaspokoiłem swój głód wiedzy.

Teraz w liceum mam podobnie z mechaniką kwantową jak w gimnazjum miałem z STW. Uczę się jej w miarę możliwości samodzielnie. Mieszkam daleko od większego miasta (dzięki czemu mam dobry zasięg gwiazdowy w nocy :)) i mam trudny dostęp do czegokolwiek i chodzi mi tu o wszelkie pomoce naukowe jak i inne dydaktyczne.

 

Niestety nic bez wysiłku nie da się osiągnąć :(

 

Moim zdaniem jestem osobą, która doskonale zdaje sobie z tego sprawę na co dowodem mogą być nieprzespane noce przesiedziane nad teleskopem tylko dlatego, że w jakiejś galaktyczce wybuchła supernowa i osiągnęła jasność powyżej +15 mag.

 

Dzięki za namiar na wykłady z YT. Nie wiedziałem o nich, a wyglądają więcej niż ciekawie.

 

P.S: A co do licealistów... to... nikt się profesorem nie urodził.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce chciałbym znaleźć przede wszystkim opis supernowych od strony naukowej. Chciałbym w niej przeczytać w jaki sposób naukowcy badają te fascynujące zjawiska, w jaki sposób poddają analizie swoje obserwacje. Zależy mi tutaj przede wszystkim na opisie procesów zmian składu chemicznego w zależności od rodzaju wybuchu i jak to koreluje ze zmianą blasku gwiazdy.

 

 

Oj tam, książka. Doskonałym źródłem jest angielskojęzyczna Wikipedia (niestety w polskiej co trudniejsze zagadnienia z nauk ścisłych są opisane bardzo pobieżnie, a czasem i błędnie). Hasło na Wiki jest sprawną kompilacją i sygnalizacją zagadnień, które sobie doczytujemy w hasłach podlinkowanych oraz w podanej bibliografii. Oczywiście w tej ostatniej zdarzają się niedostępne łatwo książki czy artykuły, ale spora część jest od ręki dostępna online (zwłaszcza starsze materiały). Język nie powinien być przeszkodą, w końcu to nie beletrystyka czy poezje ;)

 

Zmiany blasku? Wchodzimy na hasło "Supernova" i po poczytaniu skaczemy do dostępnego artykułu A comparative study of supernova light curves...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja przecież w żadnym miejscu swego postu nie napisałem że coś jest w tych całych teoriach za trudnego dla Ciebie (zresztą tam nic trudnego nie ma wystarczy tylko trochę posiedzieć), chciałem tylko powiedzieć że aby zbadać tak ciekawy aspekt jak supernowe trzeba mieć dość szeroką znajomość z innych dziedzin fizyki. I najlepszym sposobem jest właśnie poznanie najpierw podstaw, które same w sobie są ciekawe i przydadzą się do innych zagadnień, bo czytając publikacje na temat i tak będziesz musiał się do nich odwoływać. Zresztą wykłady Feynmana może nie tak bardzo ale Berkelyowski kurs fizyki to 5 dość grubych wypełnionych wzorami książek przeznaczonych dla studentów fizyki i w sumie są to w pełni książki akademickie. Zapewne będziesz mógł ominąć 3/4 rozdziałów i zagadnień skupiając się na zjawiskach zachodzących w supernowych, ale książki można przewertować i mieć ogóle pojęcie o całej masie zagadnień.

 

P.S: A co do licealistów... to... nikt się profesorem nie urodził.

Co racja to racja, ale wydaje mi się że duża część profesorów też nie urodziła się do bycia profesorami. I mam nadzieje że będąc na studiach nie odniesiesz wrażenia że trochę za dużo racji jest w kawale o słowniku wyrażeń akademickich:

Powszechnie uważa się -> Ja tak uważam

Jest to oczywiste -> Nie umiem tego wytłumaczyć

Powszechnie dowiedzione zostało -> Nie umiem tego udowodnić

Wynik jest trywialny -> nie mam pojęcia jak to policzyć

 

tego wam nie wytłumaczymy, bo jesteście na to za głupi -> Nie mam pojęcia jak to wytłumaczyć, gdyż sam tego nie kapuję

 

Gdy usłyszałem ten kawał na początku studiów wydawał mi się śmieszny, teraz to już tylko czarny humor ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie przeszukanie zasobów Amazon.com zaowocowało dwoma książkami, które mogą Cię zainteresować:

 

http://www.amazon.com/Type-Supernovae-Cosmology-Contemporary-Astrophysics/dp/0521126533/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1355318549&sr=8-4&keywords=supernovae - wygląda na dość nowy (2010) zbiór artykułów naukowych wygłoszonych w czasie jakichś warsztatów. Może być bardzo trudne w odbiorze bo to typowe prace naukowe i w dodatku po angielsku.

 

http://www.amazon.com/Supernovae-Paul-Murdin/dp/0521189799/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1355318549&sr=8-1&keywords=supernovae - ta jest chyba nieco prostsza w odbiorze.

 

Do obydwu można zajrzeć i zorientować się co do treści :)

 

Polecałbym też wybranie się do biblioteki któregoś z wydziałów fizyki i sprawdzenie, czy nie powstawały jakieś prace licencjackie, magisterskie itp. na temat supernowych. Każda taka praca powinna być opatrzona sporą bibliografią, w której na pewno znajdziesz interesujące informacje. Zresztą przy haśle Supernova w angielskiej Wikipedii też jest dołączona pokaźna bibliografia i wskazówki Further reading.

 

A czy można dostać coś po Polsku to nie wiem. Nie ma specjalnie wydawnictw (poza uniwersyteckimi), które podjęłyby się wydawania takich publikacji. Na przykład w jednej z księgarni PWN fizyka i matematyka zajmuje aż 1 regał, natomiast na materiały dotyczące religii przeznaczono całą ścianę regałów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiary. Wykłady Feynman'a po prostu muszę obejrzeć. Strasznie ciekawie wyglądają książki zalinkowane (z amazon'a).

http://www.amazon.com/Type-Supernovae-Cosmology-Contemporary-Astrophysics/dp/0521126533/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1355318549&sr=8-4&keywords=supernovae już sam spis treści mi się podoba... tylko że nie mam pojęcia jak tą książkę dorwać, w sieci są jej fragmenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci wyszukiwarkę artykułów naukowych:

 

http://labs.adsabs.harvard.edu/labs

 

z których wiele jest darmowych. Jeśli coś jest płatne, to proponuję wybrać się z laptopem do biblioteki uniwersyteckiej i połączeniem się przez lokalne wifi. Wszystko, co jest oznaczone jako arxiv e-print jest za darmo, ale zawartość może się różnić od płatnego oryginału.

 

Powodzenia!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.