Skocz do zawartości

Montaż Celestron - Advanced VX Mount


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Advanced series GT (CG5 GT) został zrobiony od nowa - mamy następcę

Advanced VX Mount

 

dane za producentem

 

Tripod Adjustable, Stainless Steel Tripod Legs 2" Weight (lbs) 46 lbs (21 kg) Power Supply Car battery adapter EQ Mount Weight 17 lbs (7.71 kg) Tripod Height (Max) 64" in (1626 mm) Tripod Height (Min) 44" in (1118 mm) Tripod Weight 18 lbs (8.16 kg) Counterweight Bar 12" Length, 0.75" Diameter lbs (5.44 kg) Counterweights 1 x 11 lbs Payload Capacity 30 lbs (14 kg) Latitude Range 7-77 deg Motor Drive Low cog DC Servo motors with encoders, both axes Slew Speeds Nine slew speeds, 4 deg/sec maximum Tracking Rates Sidereal, Solar and Lunar Tracking Modes EQ North and EQ South Alignment Procedures 2-Star Align, Quick Align, 1-Star Align, Last Alignment, Solar System Align Communication Ports 2x AUX ports, Autoguider port, RS-232 port (on hand control) Computer Hand Control Double line, 16 character Liquid Crystal Display; 19 fiber optic backlit LED buttons Database 40,000+ objects, 100 user defined programmable objects. Enhanced information on over 200 objects Power Requirements 12V DC 3.5A (tip positive) Internal Clock Yes GPS Optional SkySync GPS Accessory

 

 

zobaczymy co i jak na razie obił mi sie o oczy w któryms sklepie że montaż ma mieć PECa

czy ktoś może rozwinąć te low cog

 

http://www.celestron.com/astronomy/celestron-advancedvx-mount.html

 

http://www.celestron.com/portal/articles/cat/press-releases/post/celestron-introduces-advanced-vx-astroimaging-mount/

 

jako ciekawostka może jeszcze

 

But the star of the Advanced VX line is the 8” EdgeHD telescope. This complete setup provides not only the best optics and the best mount for new astroimagers, but all at a competitive price under $2,000.

 

http://www.firstlightoptics.com/user/products/celestron_advanced_vx_mount_91519.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"low cog".. czy to znaczy low cognition? - "intuicyjny w obsłudze"?

Nie. Tam jest napisane "low cog DC servo motors" czyli silniki, w których rotor jest zrobiony z warstw przekręconych względem siebie o pewien kąt, co powoduje wygładzenie charakterystyki momentowej - silnik o wiele mniej szarpie bo opór jaki stawia wirnik polu magnetycznemu jest w przybliżeniu stały.

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samym astromarcie naliczyłem 10 sztul celestronów "for sale"

co dziwne nie tylko Advanced GT (CG5 GT)

ale też CGEM, CGE Pro

czyżby nowe modele powyższych też miały się pojawić / się już pojawiły ??

pytanko czy można gdzieś z Bydgoszczy załapać się na lookanko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było śmieszniej

 

Payload Capacity

 

  • CGEM DX - 50 lbs (23 kg)
  • Advanced VX - 30 lbs (14 kg)
  • Advanced GT - 35 lbs (15.8kg)

 

kolejna rzecz na którą trafiłem szperając po sieci - koleś na "KlaudyNajtach" zeznaje że przy pomocy PECToola Celestronowego
odczytał położenie ślimka (find index) - przy naszej pogodzie jak na razie to potwierdziłem - na moim montazu find index znalazł rzeczywiście
teraz potrzebna mi bezchmurna noc na przetestowanie opcji training oraz wgranie PEC na montaż
facet zeznaje że w menu na CG5GT nie ma opcji PECa w menu pilota - ale można go wgrać z PECTool'a
a co najważniejsze po wyłączeniu montażu
i zczytaniu krzywej z montażu - widniej to co zostało wytrenowane i przesłane poprzednio na montaż
czyli teoretycznie tego nie traci

ale jak już pisałem - na potwierdzenie tego potrzeba pogody :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Nie chce tworzyć nowego tematu wiec podepnę sie pod ten. Czy ktoś testował ten montaż? Jakieś recenzje? Ponieważ dyskusje sa z 2013 wiec moze więcej spostrzeżeń.

Pytam bo przymierzam sie do zakupu tego zestawu:

Celestron Advanced VX 8 SCT EdgeHD

Zestaw bedzie do fotografii i oglądania DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten montaż i używałem go z SCT 9.25.

Montaż pracuje bardzo płynnie, moim zdaniem dość cicho i ogólnie bezproblemowo. Polar alignment do wizuala i goto zupełnie wystarczający. Sama alignacja na 3 gwiazy też całkiem precyzyjna.

Reasumując do wizuala + SCT 8 to dobry zestaw.

 

Co do astrofoto to będzie trudniej. Da się to zrobić ale będziesz pracował na samej granicy udźwigu. Jak dołożysz kamerę, koło foltrowe, reduktor, fokuser, guiding to już będzie naprawdę ciężko.

Da się to zrobić ale guiding będzie konieczny. Mi się udawało zrobić max 25s. nieporuszone klatki i to przy ekstremalnie (jak na mnie) długim i dokładnym ustawianiu monta. Zwykle 15s. było już granicą.

Można więc bez problemu robić planety + jaśniejsze obiekty. Na forum jest kilkanaście moich zdjęć zrobionych tym zestawem, możesz sam zobaczyć.

 

Nie miałem żadnych usterek przez ponad rok użytkowania. Uważaj na gniazdo zasilania. Wtyk oryginalnego kabla musiałem nieco przyciąć (ze 2 mm plastiku) ponieważ gniazdo jest dość głębokie.

 

Podsumowując:

Do wizuala jest super do astrofoto z powyższymi ograniczeniami się nadaje.

To moja subiektywna ocena - ale empiryczna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja właśnie słyszałem a właściwie widziałem na filmie ze SCT 9.25 gorzej spisuje sie na montażu na 180s zdjęciach gdzie 8" dawało sobie radę a 9.25 totalnie nie. A tam nie było całego dodatkowego osprzętu i dlatego notatka była przy filmie ze musisz go obejrzeć zanim kupisz 9.25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.