Skocz do zawartości

Jaki sprzęt najlepiej na sam początek przygody z Astrofotografią?


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Darek,

 

Może spróbuj fotografować z tym, co już masz dostępne. Jeżeli brat ma statyw, to pożycz aparat, statyw i obiektyw z najkrótszą ogniskową, jaka jest dostępna. Zasadź się gdzieś w polu i ponaświetlaj startrailsy (http://startrails.de/). Zobaczysz, czy wogóle taka zabawa Ci się spodoba. Ja po pierwszej nocce przy montażu miałem serdecznie dość. Na szczęście efekty były znośne, więc się nie zniechęciłem. W zimie dobrym patentem jest twardy gruby styropian pod nogi. Pomaga nie zmarznąć tak bardzo :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tak raz się bawiłem i ponaświetlałem dosyć trochę całą lutnię,wielki wóz ciekawe fragmęty,delfin,mały wóz chyba najlepiej wyszedł i andromeda w której chciałem sfocić M31 celowałem na ślepo bo nic przez wizjer nie widziałem i na zdjęciu wyszła jakaś minimalna mgiełka ale nie mam pojęcia czy to było M31 czy poprostu jakaś rozmazana gwiazdka lub zabłąkana chmurka :)

Dziś jak będę u brata to zabiore te focie ze sobą i wieczorem wam je pokarze :)

A druga sprawa jest taka że te zdjęcia cykałem z podwórka i w około było mocne LP :(

Ale jak je zobaczycie to wy je ocenicie :)

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chciałbym robić fotki Głebokiego Nieba

robiliśmy już fotki Księżycowi i bardzo go to zaciekawiło

Tak do 1700zł chciałbym się zamknąć więc HEQ5 raczej odpada

Sorki że tyle pytań ale jestem nowy w tej dziedzinie.

więc nie mam pojęcia czy by mi się rodzice na taki wydatek

Fotki super :) Poprostu przepiękne :) Też takie chcę robić :)

chciałem sfocić M31 celowałem na ślepo bo nic przez wizjer nie widziałem i na zdjęciu wyszła jakaś minimalna mgiełka ale nie mam pojęcia czy to było M31 cz

 

Dla kogoś kto nie wie czy sfocił M31 czy mgłę , proponowanie korektora comy ? no proszę .....

jcbo napisał świetny poradnik ale widać że trzeba jeszcze innego dla kompletnych początkujących. Bez EQ5 itp. Trzeba im napisać i wytłumaczyć że takie fotki jak dziki (z całym szacunkiem) to nie w 5 minut po kupnie statywu zrobią. Przecież jest tyle innych możliwości. Krokami powoli do przodu. Mniej zawodu i rozczarowań będzie.

Nie wiem dlaczego wszystkie wpisy młodzieży to od razu ASTROFOTO i to nie jakieś tam swoje, ale takie super powalające....

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli narazie ze samym statywem fotograficznym coś pofoce tym 50mm a później zdecyduje czy kupić jakiś paralaktyk ale najpierw skłaniał bym się ku EQ3-2 ponieważ jest tańszy, a jak mi się ta zabawa nie spodoba to sprzedam go już doposarzonego w lunetkę i napęd na oś RA :) Co wy na to? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darekk1998, takie rozwiązanie (EQ3-2 + napęd w RA + lustrzanka z obiektywem 50mm + dovetail do przymocowania lustrzanki do montażu) to dobry sposób na budżetowe wejście w astrofoto. Po pierwszych sesjach dowiesz się czy to Cię wciąga czy nie.

 

Jak Cię wciągnie, to podepniesz z ciekawości dłuższy obiektyw (może być nawet ten zoom do testów), i jak stwierdzisz że "fajnie bo obiekty się większe zrobiły, tylko gwiazdki przestały być punktowe jakieś, trzeba coś z tym zrobić" - to połknąłeś bakcyla ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra czyli celuje teraz na sam początek w EQ3-2 na ten montaż raczej rodzice mi pozwolą w takiej przystępnej cenie :)

50mm spokojnie CI starczy do robienia zdjęć ze statywu fotograficznego - genialne są ujęcia DM w szerokim ujęciu.

Tylko jest jeden problem w mojej okolicy nie widać gołym okiem drogi mlecznej ani wogule jej zarysów :( Czyli będę wyskakiwać z bratem na pobliskie zaciemnione pola i tak razem coś pocykamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym z for astronomicznych ktoś sprzedawał EQ3-2 w bardzo dobrym stanie - 350 zł, niestety już po transakcji.

Dzięki że o mnie pomyślałeś :)

Co do modyfikacji - o jakiej myślisz?

O tej wymianie tego filtra przed matrycą i chyba nawet całej matrycy ale nie jestem pewien czy czegoś nie pomyliłem :P

 

Na torze, za pomostem do sterowania modeli. Jest twardo ( asfalt) a jak dobrze pogadać to i prąd można podłączyć z modelarni...

Jak jutro będę w tamtych okolicach to się gdzieś tam porozglądam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na strofotografii kompletnie się nie znam, ale skoro masz od kogo pożyczyć lustrzankę to moim zdaniem najpierw kup montaż:) Jak kupisz aparat to montaż i tak będziesz musiał do niego kupić. No i oczywiście pożyczyć lub kupić obiektyw to lustrzanki z ogłoszenia. A pozatym w ogłoszeniu masz napisane że model już ma filtr dostosowujący do astrofoto, a jeśli ta zabawa Ci się nie spodoba? Zostaniesz z montażem i aparatem:) takie moje stanowisko:P kup montaż, aparat masz skąd wziąć więc popróbuj trochę, aparat jeszcze zdążysz kupić jak cię wciągnie:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki że o mnie pomyślałeś :)

O tej wymianie tego filtra przed matrycą i chyba nawet całej matrycy ale nie jestem pewien czy czegoś nie pomyliłem :P

 

Jak jutro będę w tamtych okolicach to się gdzieś tam porozglądam :)

Wymienia się filtr przed matrycą. Takie coś zajmuje kilka h czasu pracy, ludzie którzy zajmują się tym regularnie (google: Hass-pol) biorą 150 zł za usługę (+ musisz mieć filtr baadera na podmiankę, który kosztuje 185 zł, cena różni się w zależności od tego do jakiego aparatu go potrzebujesz).

 

Więc jak znasz kogoś dobrze, kto zrobi Ci to po znajomości - to korzystaj, pamiętaj jednak że taka modyfikacja to ryzyko uszkodzenia aparatu, albo ryzyko poskładania go z pyłkami kurzu - to nie jest łatwa operacja. Wiem bo sam modyfikowałem swój aparat :)

 

Poza tym coś jesteś w gorącej wodzie kąpany - jak masz aparat niemodowany to próbuj najpierw takim robić foty, jak się spodoba to zawsze zdążysz go zmodować. Ewentualnie jeśli masz kasę na zakup to bierz lustrzankę modowaną - chodzą czasem używki na giełdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.