Skocz do zawartości

Atik 428ex - czy ktoś już próbował?


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Adam_Jesion: zamilkłeś akurat jak chciałem się dowiedzieć czegoś z Twoich wrażeń empirycznych. Napisał byś coś odnośnie moich pytań o różne matryce bo to ciekawe a masz największą styczność z różnymi producentami i różnymi rozmiarami pikseli....

 

 

Przepraszam, mam ostatnio strasznie dużo na głowie. Napisanie takiego posta wymaga trochę pracy, bo nie chce zarzucać szczątkowych nieprzemyślanych informacji. Choć po części wnioski możesz wyciągnąć z tego, co już napisałem.

 

Poza tym, to bardzo trudna kwestia. Załóżmy, że wrzucę swoją opinię, że nie przepadam za KAF8300. Co by to dało? Ktoś za chwilę wrzuciłby swoje zdjęcie i powiedziałby, że jest zajeb... i robi nią super zdjęcia. I to oczywiście będzie prawda, bo wszystko wydaje nam się świetne, do póki nie użyje się czegoś lepszego. Do tego, jeżeli teraz jestem osobiście związany ze sklepem, to nie wypada mi pisać, że im droższa kamera, tym lepsza, a tak się składa, że kamery z większą studnią, pikselem, etc. są po prostu droższe.

 

Jest nawet znacząca różnica między różnymi markami z tą samą matrycą (ważny jest nawet sam projekt elektroniki i rozmieszczenia elementów na płytce). Co oczywiście nie znaczy, że tańszą marką nie da się zrobić takiego samego zdjęcia, kosztem dłuższej pracy przy zbieraniu fotonów i potem przy obróbce (kosmetyka klatki).

 

Obserwuję zdjęcia z 428EX i wyglądają dobrze. Nie chcę za dużo o niej mówić, bo akurat tą matrycą nie fotografowałem. Technologia nie stoi w miejscu, więc pewne tezy sprzed 3 lat mogę się dezaktualizować. Oczywiście nie mówię tu o fizyce, bo jeżeli piksel będzie mniejszy od krążka rozproszenia, to wiadomo, że to fatalny pomysł (sprawność, "ostrość").

 

W pierwszym poście tego wątku napisał, że najistotniejszą kwestią jest ilość fotonów, która wpadnie do wiadra (piksela). I to jest coś, co empirycznie jest najbardziej odczuwalne. Każdy, kto miał okazję zrobić testowe zdjęcie z mojego obserwatorium, na ogół zbierał szczękę. 1 klatka 10 min. zawierała tyle, ile u innych cała nocna sesja. Oczywiście zawsze była znaczna apertura (daje dużo fotonów z całej powierzchni), do tego spora światłosiła (koncentracja fotonów na pikselu), ale do tego jeszcze stosunkowo duży piksel (9 mikronów). Teraz mam teleskop f6,8, więc dla wielu "ciemny", a nadal jego sprawność nie budzi moich zastrzeżeń. Klatki nawet halpha są nasycone i nie muszę robić dłuższych subów niż 10-15 min przy 99% obiektów, które chcę sfotografować.

 

Jaka może być puenta? Powtórzę - projektuj swój zestaw w taki sposób, żeby dla uzyskania danego FOV, użyć jak największego teleskopu i jak największego piksela na jaki Cię stać. Niby truizm, ale jak widzę, ile osób fotografuje chińskimi GSO10-12 z ogniskową ponad 2 metry matrycą KAF8300, to mam wątpliwości, czy kwestia optymalizacji zestawu jest tak jasną sprawą, jakby mogło się wydawać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie mówię tu o fizyce, bo jeżeli piksel będzie mniejszy od krążka rozproszenia, to wiadomo, że to fatalny pomysł (sprawność, "ostrość").

 

Na pewno miałeś na myśli mniejszy a nie większy...?

 

Jak się zapatrujesz na typy matryc - interline vs fullframe - widzisz jakieś charakterystyczne różnice w obrazie?

 

Miałem niedawno okazję zobaczyć FITS'a z ST8300. Klatka 1200 s w Ha.

Poraziła mnie ilość hotpikseli. Przy moim malutkim Atiku jak się trafi parę sztuk to już się dziwię a tu normalnie setki jak gwiazdy...jedne jaśniejsze, inne ciemniejsze. Wiem, że po to są darki ale to na pewno wpływa na jakość obrazu finalnego.

 

Ten Atik 428ex mnie kusi nie tylko QE i rozsądną rozdzielczością (w sensie ilości pikseli - spory obraz a jednocześnie jeszcze szybka obróbka), ale też faktem, że filtrów nie trzeba zmieniać na większe, bo mam wszystkie 1.25''.

Strasznie mało popularne są eksperymenty z tymi nowymi matrycami.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poraziła mnie ilość hotpikseli. Przy moim malutkim Atiku jak się trafi parę sztuk to już się dziwię a tu normalnie setki jak gwiazdy...jedne jaśniejsze, inne ciemniejsze. Wiem, że po to są darki ale to na pewno wpływa na jakość obrazu finalnego."

Chłopie, to ja ci chyba nie pokaże darka z mojej STL bo zejdziesz na zawał. I darki istotnie wpływają na jakość obrazu - zdecyowanie go ulepszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niedawno okazję zobaczyć FITS'a z ST8300. Klatka 1200 s w Ha.

Poraziła mnie ilość hotpikseli

(...)

Wiem, że po to są darki ale to na pewno wpływa na jakość obrazu finalnego.

gorące piksele w niczym nie przeszkadzają i w dodatku nie usuwa się ich darkami

darki służą do odjęcia szumu termicznego. Hot pikseli na pewno nie usuną, a nawet mogą je wzmocnić ... w każdym razie hot pikseli łatwo się pozbyć bez robienia choćby jednego darka. Wystarczy naświetlać kolejne klatki z przesunięciem kadru o przynajmniej jeden piksel aby te gorące nie znajdowały się zawsze w tym samym miejscu. Potem składamy poszczególne klatki np. medianą ... i po hot pikselach

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno w niczym nie przeszkadzają? Przecież w miejscach, w których występują, traci się informację o obrazie (jeżeli dochodzi do nasycenia) więc powinny zminejszać stosunek sygnału do szumu. Szczególnie przy medianie to widać bo po prostu w tych miejscach zostaną czarne piksele. Jak się przesunie klatki względem siebie, co zazwyczaj i tak samo się dzieje, to i tak będą one blisko i w rejonach ich występowania powinien być większy szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weźmy przykład

mamy ten sam piksel na poszczególnych klatkach (klatki wyrównane) naświetlony następującymi wartościami

 

1. bez gorącego piksela

45, 46, 47, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 55

mediana jest równa 50

 

2. z jednym gorącym pikselem

45, 46, 47, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 65500

mediana jest równa 50 mimo hot piksela o pełnym nasyceniu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

 

Obserwuję zdjęcia z 428EX i wyglądają dobrze. Nie chcę za dużo o niej mówić, bo akurat tą matrycą nie fotografowałem. Technologia nie stoi w miejscu, więc pewne tezy sprzed 3 lat mogę się dezaktualizować. Oczywiście nie mówię tu o fizyce, bo jeżeli piksel będzie mniejszy od krążka rozproszenia, to wiadomo, że to fatalny pomysł (sprawność, "ostrość").

 

 

 

Tak przypadkiem trafiłem na ten temat po kilku latach i sorki że taki odkop ale zainteresowało mnie to stwierdzenie o krążku rozproszenia. Co to jest ten krążek i skąd wziąć informacje o krążku rozproszenia teleskopu dostępnego w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.