Skocz do zawartości

Astrofoto 2 w 1


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mój zestaw do astrofoto składa się z newtona 150/750 oraz guidera 70/500. Wkrótce mam zamiar wymienić wielką lunetę guidującą na coś mniejszego i pomyślałem np o obiektywie 200mm zamocowanym na barana. To mi podsunęło kolejny pomysł - dlaczego by nie wykorzystać guidero-obiektywu jako szerokokątnej kamerki? Kamera główna powędruje do obiektywu, a guidująca do teleskopu głównego. Kilka rzeczy do rozważenia to:

  1. pole widzenia guidera zmaleje, ale nie powinno być raczej problemu ze znalezieniem gwiazdki, ponieważ większa apertura zapewni większy zasięg. Oczywiście trzeba będzie zmniejszyć czułość guidingu
  2. backfocus obiektywu - niestety ze wstępnych obliczeń wychodzi mi, że po zastosowaniu przejściówki M42-T2 braknie mi około 1-2 mm na zamontowanie koła filtrowego z kamerką (Atik314L) a więc trzeba będzie filtry wkręcać w nosek 1,25"

W ten sposób z jednego zestawu możemy mieć jakby dwa o różnych ogniskowych :icon_rolleyes: Czy ktoś próbował takich sztuczek? Jakieś inne problemy do rozwiązania?

 

PS w żadnym sklepie w naszym kraju nie znalazłem przejściówki M42->T2, jedynie w teleskop-express.de - nazywają to "russian adapter" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałbym zmontować obiektyw, koło i kamerkę bez przejściówek. Co prawda M42 a T2 to nie to samo ale na parę ząbków się da złapać. Co do adaptera T2/M42 to w DO jest coś takiego http://deltaoptical.pl/t-adapter-m42x1t-2-m42x075,d1769.html

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałbym zmontować obiektyw, koło i kamerkę bez przejściówek. Co prawda M42 a T2 to nie to samo ale na parę ząbków się da złapać. Co do adaptera T2/M42 to w DO jest coś takiego http://deltaoptical.pl/t-adapter-m42x1t-2-m42x075,d1769.html

 

Pisałem do nich w tej sprawie, ale mi odpisali że jednak jest to odwrotny adapter. W innym sklepie dzięki zapewnieniom sprzedawcy kupiłem 'niby' M42/T2 i teraz jest wystawiony na giełdzie jako T2/M42. Ten 'właściwy' który znalazłem to http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5223_TS-Adapter--M42x1-female-to-T2-male-for-russian-objectives.html

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z innym pytaniem.

Czy refraktorek typu SW80/400 nie stanowiłby dobrego sprzętu balkonowego do H-alfa?

Aberra chromatyczna nas w tym momencie nie interesuje.

Oczywiście zakładając mały sensor kamerki, bo krzywizna pola pozostanie.

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałbym się kilku rzeczy:

1. Jakości optyki tego szukaczo guidera - może być spora aberracja chromatyczna.

2. Płaskiego pola szukaczu guidera - może nie pokryć matrycy kamery.

3. Szarpania montażu przez guider - piszesz że zmniejszysz czułość -ale czy prowadziłeś kiedyś swoj montaż na 750 mm ogniskowej guidera?

Oczywiście bez sprawdzenia pewności nie będziesz miał.

Powodzenia w eksperymentach.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałbym się kilku rzeczy:

1. Jakości optyki tego szukaczo guidera - może być spora aberracja chromatyczna.

2. Płaskiego pola szukaczu guidera - może nie pokryć matrycy kamery.

3. Szarpania montażu przez guider - piszesz że zmniejszysz czułość -ale czy prowadziłeś kiedyś swoj montaż na 750 mm ogniskowej guidera?

Oczywiście bez sprawdzenia pewności nie będziesz miał.

(...)

 

Ja raczej myślałem o obiektywie a nie szukaczu. Wstępnie próbowałem z Jupiterem 200mm i nie było strasznie, są niebieskie placki, ale może w RGB bez L da się przeżyć. Narrow też powinien zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z innym pytaniem.Czy refraktorek typu SW80/400 nie stanowiłby dobrego sprzętu balkonowego do H-alfa?Aberra chromatyczna nas w tym momencie nie interesuje.Oczywiście zakładając mały sensor kamerki, bo krzywizna pola pozostanie.

Odpowiem politycznie-stanowiłby sprzęt balkonowy do Halfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystuję cos takiego

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5295_Orion-50mm-MINI-Leitrohr-mit-justierbarer-Halterung---Astrofoto.html

 

Działa super, jak każda DEDYKOWANA rzecz. Ma całkiem niezły i jasny obiektyw f/3.1 i pozwala na mocowanie " na sztywno" bo gwiazdkę zawsze się znajdzie na czasie do 5 sekund.

Pozdr.

Maciek.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystuję cos takiego

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5295_Orion-50mm-MINI-Leitrohr-mit-justierbarer-Halterung---Astrofoto.html

 

Działa super, jak każda DEDYKOWANA rzecz. Ma całkiem niezły i jasny obiektyw f/3.1 i pozwala na mocowanie " na sztywno" bo gwiazdkę zawsze się znajdzie na czasie do 5 sekund.

 

Myślę że to może być faktycznie lepsze rozwiązanie - lekkie i na stałe. A obiektyw zawsze jeszcze na barana można dołożyć do zestawu tak czy siak.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze wyglada to tak:

Całość zamocowaną na dovetailu Skywatcher mocuję do siodełka na Veloce albo na clamschellu Takahashi. Dzięki temu mam pełną powtarzalność ustawienia Red dot findera i szukacza oraz błyskawiczny montaż i demontaż setupu.

 

image.jpg

 

image.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie coś takiego jak ma wessel - tylko, że nie guider Oriona ale szukacz SkyWacthera. Krótki dovetail przytwierdzony do szukacza śrubkami i siedzi on w siodełku przymocowanym do APO.

 

Dobre (i bardzo szybkie) rozwiązanie.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie coś takiego jak ma wessel - tylko, że nie guider Oriona ale szukacz SkyWacthera. Krótki dovetail przytwierdzony do szukacza śrubkami i siedzi on w siodełku przymocowanym do APO.

 

A jak umocowałeś kamerkę do szukacza - dorabiałeś jakąś przejściówkę/pierścień?

PS - pisząc w 'siodełku' macie na myśli standardowe siodełko z szukacza na tubusie teleskopu?

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak umocowałeś kamerkę do szukacza - dorabiałeś jakąś przejściówkę/pierścień?

PS - pisząc w 'siodełku' macie na myśli standardowe siodełko z szukacza na tubusie teleskopu?

Tak, odkręciłem okular i w to miejsce wkręciłem przejściówkę z gwintu szukacza na T2 męski do kamerki - złączkę zrobił Mitek.

 

A siodełko identyczne jak pokazał wessel.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wessel, ale zdradzę jak ja mam zrobione (przypuszczalnie bardzo podobnie do wessela).

 

1. Potrzebny jest krótki dovetail

2. Wykręciłem okular i soczewkę z szukacza (została sama rurka)

3. Rurka w imadło

4. Przy pomocy powszechnie dostępnych materiałów (linijka, poziomnica i suwmiarka) wyznaczyłem dwa miejsca o osi szukacza.

5. W tych miejscach zrobiłem dziurki

6. Zanabyłem drogą kupna dwie śrubki z nakrętkami samo "trzymającymi"

7. Po wywierceniu dziurek przykręciłem na stałe dovetaila do szukacza stosując dodatkowo wyprofilowane podkładki by docisk był na większej powierzchni.

8. Czarnym, matowym sprayem wypsikałem wszystko w środku.

 

trzyma się bardzo dobrze.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis. Tak też myślałem, chociaż miałem nadzieję że obędzie się bez wiercenia w szukaczu.

 

Jakiej długości dovetail będę potrzebował?

 

Tak wypytuję o szczegóły, bo szukacz jest teraz u Mitka, który dorabia złączkę, więc nie mam jak pomierzyć, a chcę być już w pełni gotowy gdy nadejdzie pierwsza bezchmurna noc w tym roku :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dopytuj się :-)

 

a dovetail - ok 10cm będzie ok - możesz kupić dłuższy i go spiłować. Obróbka i mocowanie całości zajęło mi chyba 30min więc to nic strasznego :-)

A dziury to i wkrętarką z dobrym wiertłem zrobisz.

 

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podbijam jeszcze temat szukaczoguidera z jednym pytankiem - czy stosujecie jakiś odrośnik albo opaskę grzewczą na taki instrument? Z tego co widzę, to soczewka w moim szukaczu to pierwszy element który pokrywa się rosą albo szronem w czasie sesji jeśli zapomnę jej zakryć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam jeszcze temat szukaczoguidera z jednym pytankiem - czy stosujecie jakiś odrośnik albo opaskę grzewczą na taki instrument? Z tego co widzę, to soczewka w moim szukaczu to pierwszy element który pokrywa się rosą albo szronem w czasie sesji jeśli zapomnę jej zakryć...

Ja obowiązkowo stosuję grzałkę na szukaczu (guiderze) - bez niej to była by tragedia :-)

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/luneta-do-guidingu-orion-50-mm,d2684.html

Była o nim mowa za 99 ojro a u nas na wyprzedaży taniej.

 

Nawet taniej niż w hameryce :)

Ja już przerobiłem sprezentowanego mi szukacza na guider, a miesięczny budżet poszedł na inną promocję w DO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.