Skocz do zawartości

Przyroda i nie tylko z kamery cyfrowej


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dostrzegalnia astronomiczna w Krakowie na Kozłówku dalej sąsiaduje z pokojem malarki. Możesz zaglądnąć w każdy piątek od godz 19 - 21,30. Adres Dostrzegalni ul. Spóldzielców 17/120 , klatka A XI piętro.

Telefon do prowadzącego Dostrzegalnię Jacka Burdę : 508 086 737

 

Krakus

 

Dzieki wielkie za info chociaz troche oftopic wywalilismy w temacie wojtka, ale mam nadzieje ze sie nie obrazi :)

 

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w Broku przez wiele lat żyły dwie-trzy pary dudków. Potem działki się rozszerzyły i wycięto grupę drzew , w której prawdopodobnie miały gniazda. Dudki zniknęły. Ale... wczoraj para dudków dosłownie zerwała się spod kół mojego auta! Wróciły! Trwają bezkrwawe łowy, cała rodzina ma obowiązek noszenia aparatu nawet do toalety :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! To super. Proponuję nawet zawiesić budkę dla dudków, w odpowiednim miejscu. Może akurat ją zasiedlą w przyszłym sezonie a w tym roku się do niej przyzwyczają. Wiem, że one potrafią robić gniazda w nietypowych miejscach, nie muszą to być dziuple czy budki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w Broku przez wiele lat żyły dwie-trzy pary dudków. Potem działki się rozszerzyły i wycięto grupę drzew , w której prawdopodobnie miały gniazda. Dudki zniknęły. Ale... wczoraj para dudków dosłownie zerwała się spod kół mojego auta! Wróciły! Trwają bezkrwawe łowy, cała rodzina ma obowiązek noszenia aparatu nawet do toalety :D

kurcze czekam , nie widziałem nigdy !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do dudków - powinienem mieć gdzieś fotkę dudka sprzed kilku lat, jeszcze na analogu . Wtedy regularnie żerowały na mojej działce i polowałem na nie z takiego szałasu :D wzbudzając radość całej rodziny :)

Ten dudek pilnujący działa - super!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek niezle ja wypatrzyles, super sobie miejsce znalazly gesto prawie jej nie widac.

Odnosnie tego jeza to on ma trudne zadanie :(, samica cala sie jerzy kolcami i fuka jeszcze na niego, ma zadanie na kilka dni zeby ja przekonac.

 

Dudki bardzo ciekawe ptaki widzialem dwa razy w zyciu dudka ale zawsze w locie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szopie na narzędzia, z co-nieco niedopasowanymi (wpływem biegu czasu) drzwiami, spodobało się sympatycznym ptaszkom, Kopciuszkom.

W niej uwiły sobie gniazdo, przemyślnie robiąc otwór w plastikowej torbie z jakąś zawartością.

Rodzice wlatywali tam pod prowizoryczną rynienką w różnych miejscach a wlot do szopy był błyskawiczny.

Postarali się o 2 lęgi, za każdym razem było 5 jajeczek, ale wykluło się 4 pisklęta. Jajeczka znosiły i wysiadywały z przerwami.

 

Dla mnie zagadkowe było "wyprowadzanie" młodych poza szopkę, gdy dorosły. Szopka była cały czas zamknięta, na ten czas zabraliśmy wszystkie niezbędne narzędzia. Jedyny dla nich niepokój z naszej strony, to pstrykanie fotek - aparatem i komórkami, przez szpary w deskach czy drzwiach.

Więc nie mogły się tam nauczyć latania, za mało miejsca. Widocznie nie było im to potrzebne.

Nie udokumentowałem też sposobu wyemigrowania z szopy, może pomogłaby kamerka. Nie było też szans na uchwycenie momentów karmienia, nawet w chwilach ostrożnego podchodzenia i fotografowania młode maskowały się w gniazdku, chowały głowy. Tylko raz uchwyciłem moment, gdy pomyliły sobie szmer czy zmiany oświetlenia przy fotografowaniu z obsługą rodziców i otworzyły dzioby. Potem już tego nie robiły. Rodzice miłym dla ucha kwileniem z pobliskiego modrzewia zawsze protestowały przeciwko fotografowaniu :)

 

Pierwszy lęg zakończył się 18 maja wyfrunięciem ostatniego ptaszka, po przyjeździe z Ostravy przyłączyłem się do fotografowania drugiego lęgu.

Młode opuszczały "dom rodzinny" stopniowo, nie hurtem w jednym czasie.

 

Potem było nam smutno, w gniazdku zostało jedno nie wyklute jajeczko. Oby do zobaczenia w przyszłym roku ! :)

 

Poniżej parę fotek:

 

Szopa

DSC04036.JPG

 

Wygląd gniazdka, dokładnie naprzeciw drzwi wejściowych

DSC03603.JPG

 

Pierwsze jajeczko

DSC04122.JPG

 

Drugie

DSC03555.JPG

 

Trzecie

DSC03592.JPG

 

Czwarte

DSC03593.JPG

 

No i pięć, genetyczny plan spełniony :)

DSC03595.JPG

 

Wysiadywanie

DSC03668.JPG

 

...a gdzie czwarty głodomór?

DSC03897.JPG

 

Niedługo przed odlotem. Już widać, kto tu najsilniejszy a kto najsłabszy :)

DSC04105.JPG

 

W trakcie wydarzeń Słoneczko doznało przesilenia letniego...Animację zrobił mi czeski kolega, nie udało mu pozbyć się artefaktów, szkoda :(

Tym razem podaję linki, bo gotowe filmiki system nie przyjmuje, mimo że nie przekraczają 5MB

 

http://zbignieww.sweb.cz/Animacja%20-%20wsch%C3%B3d%20S%C5%82o%C5%84ca%20nad%20Staszk%C3%B3wk%C4%85

 

http://zbignieww.sweb.cz/Animacja%20-%20S%C5%82o%C5%84ce%20i%20chmury%20nad%20Staszk%C3%B3wk%C4%85

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajne zdjecia !

zwlaszcza z maluchami, ten najwiekszy ma swietna mine - ale wkurzony.

Kopciuszki to bardzo sympatyczne ptaki, i charakteryzuja sie tym ze mieszkaja w osiedlach ludzkich bardzo czesto, u mnie mieszkaja w stodole, ale gniazdo maja wysoko. sa dosc towarzyskie i przyzwyczajaja sie do czlowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj myszołowy pojawiły się nad ogrodem. Dość często, od wielu lat przelatują w okolicy. Jednak dopiero teraz mogłem je nagrać, z uwagi na większy zoom w kamerce. Wysoko latają.

Jerzyk też się nagrał. W 17 sekundzie filmiku, myszołów robi akrobację.

 

HD,

Panasonic HC-V550.

 

Myszołów (1).jpg

Myszołów (2).jpg

Myszołów (3).jpg

Myszołów (4).jpg

Myszołów (5).jpg

Myszołów (6).jpg

Myszołów (7).jpg

Myszołów (8).jpg

Myszołów (9).jpg

Myszołów (10).jpg

Myszołów (11).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.