Skocz do zawartości

Atik 314e- automatyczne chłodzenie.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z użytkowników kamerki Atik 314e mono może mi potwierdzić,że po włączeniu zasilania automatycznie zaczyna działać ogniwo peltiera,czy jednak uruchamia się go manualnie np.w Maxim lub innym programie?

Pytam,ponieważ podesłałem koledze bias i dark do wglądu.Kolega zauważył ,że coś jest nie tak,ponieważ na tych klatkach kalibracyjnych widoczne są takie poziome paski,a na darkach widać sporo hot pixeli.

Będę wdzięczny za informację.

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z 314e ale kamerki 314L i 383L nie chłodzą się automatycznie. Niektóre aplikacje np. Nebulosity uruchamia chłodzenie automatycznie po połączeniu z kamerą w innych trzeba uruchomić chłodzenie przyciskiem - Artemis.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie włącza się automatycznie. Wątpię żebyś poczuł jakieś ochłodzenie obudowy bo Peltier działa tylko na matrycę przez coldfinger - może sama komora z matrycą jest lekko chłodniejsza (czarny dzióB). Prędzej poczujesz ciepłe powietrze z wentylatora chłodzącego ogniwo Peltiera.

Na moich biasach nie ma tych cienkich poziomych pasków ale i tak gorzej wyglądają. Jak chodzi o darki to na pewno chłodzenie masz włączone. Przy 20 minutach ekspozycji byłoby dużo gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z 314e ale kamerki 314L i 383L nie chłodzą się automatycznie. Niektóre aplikacje np. Nebulosity uruchamia chłodzenie automatycznie po połączeniu z kamerą w innych trzeba uruchomić chłodzenie przyciskiem - Artemis.

W 314L chłodzenie włącza się automatycznie. Nie wiem, jak jest w 314L+.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 314L chłodzenie włącza się automatycznie. Nie wiem, jak jest w 314L+.

 

milosz

Chodziło mi o 314L+ bo taka miałem - przepraszam za zamieszanie.

 

@Jarek76 - jeżeli masz wątpliwości w jakiej temp była robiona fotka to ta informacja powinna być w nagłówku fits'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie włącza się automatycznie.

zależy w jakiej aplikacji. Przez rok używałem Atika 314E z Maximem i nigdy TEC mi się sam nie załączył.

Podobnie jest teraz z 314L+ z tym że tutaj wiadomo można ustawiać temperaturę.

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję jeszcze całość podpinając inny kabel do kamerki.Jeśli to nic nie pomoże to jest się czym martwić?

Jak pamiętam kiedyś robiłem biasy i darki i tych poziomych linii nie zauważyłem.

A czy na zdjęciach te ryski tez są widoczne? Jeśli tak to szybka jest zadrapana, może powstały w trakcie czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda materiał z próbnej sesji,proszę nie patrzeć na jakość gwiazd itp.ponieważ była to sesja ekstremalna.

5x300s Ha.

Na gotowym materiale nie widać tych poziomych linii.

ic 434 fin.jpg

 

Matrycy jeszcze nigdy nie czyściłem,szybka ochronna jest czysta bez zarysowań itp.

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to może artemis włącza. W każdym razie ja nigdy nie włączałem chłodzenia, a okienko informacji zawsze mówi, że 'cooling on'.

 

milosz

Z ciekawości sprawdziłem dokładnie. Atik 314L (bez plusa) załącza chłodzenie po podłaczeniu zasilania. Napisałem króciutki programik, który tylko sprawdza status chłodzenia. Przy okazji driver podpowiada, że na pokładzie nie ma żadnego termometra. Więc w tej kamerze chłodzenie jest włączone niezależnie od użytego softu. Może maxim na dzieńdobry wyłącza chłodzenie? Driver twierdzi, że chłodzenie można wyłączyć.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem kabel USB,zrobiłem biasy na których nadal widać te poziome paski.

Z ciekawości wykonam biasy kamerką do guidingu QHY5V czy coś podobnego tam występuje.

To by wykluczyło kartę PCMCIA z 4 dodatkowymi portami USB w moim lapku,bo nic innego nie przychodzi mi do głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nowsze kamerki mają już nowszy firmware i faktycznie TEC załączany jest po podłączeniu zasilania :g:

Moją 314E miałem w czasach kiedy Jesion prezentował ją na łamach Astropolis (wiosna 2011) może coś Atik zmienił w sofcie B)

TUTAJ jest temat w którym testuję tę kamerkę i Adam również pisze o włączaniu ręcznym TEC-a (oczywiście dotyczy to programu MaximDL).

Poza tym do dziś pamiętam jedną letnią sesję w której zebrałem okrągłą liczbę klatek 900s w Ha i nie włączyłem chłodzenia.

Od tego czasu miałem na pulpicie swojego laptopa wielki czerwony napis "WŁĄCZ CHŁODZENIE" na czarnym tle (walił po oczach okrutnie :D )

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że chłodzenie się włącza automatycznie nie w kamerkach z nowszym firmware, a jedynie w tych bez regulacji temperatury. W 314L włącza się chłodzenie samo, ponieważ nie ma w nim regulacji temperatury i po włączeniu chłodzenie działa cały czas na 100%. W modelu z + jest regulacja i nie zauważyłem żeby chłodzenie się samo włączało. Włącza się wiatraczek i działa cały czas, ale peltiera włącza się osobną funkcją i ustawia się żądaną temperaturę.

Przy pracy z 314L+ nie zauważyłem, żeby podczas włączonego chłodzenia temperatura obudowy była niższa lub wyższa, choć termometr pokazałby pewnie nieco cieplejszy korpus (w końcu jakoś to ciepło musi opuścić kamerkę).

Kiedy robiłem biasy i darki dla różnych temperatur chipa nie zauważyłem większych różnic w klatkach bias dla różnej temperatury, natomiast w darkach wraz ze wzrostem temperatury chipa rosła ilość i "jakość" hot pixeli - ich wartość podwajała się co około 6 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie paski mogą mieć różną przyczynę - spróbuj innego zasilacza, a jeszcze lepiej zasil kamerkę z akumulatora 12V i sprawdź.

Spróbuj ją też podłączyć do innego portu USB, a jeszcze dodatkowo spróbuj na innym komputerze. Seria 3 Atika raczej jest znana z dobrej elektroniki i bias powinien być jednorodny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że chłodzenie się włącza automatycznie nie w kamerkach z nowszym firmware, a jedynie w tych bez regulacji temperatury. W 314L włącza się chłodzenie samo, ponieważ nie ma w nim regulacji temperatury i po włączeniu chłodzenie działa cały czas na 100%. W modelu z + jest regulacja i nie zauważyłem żeby chłodzenie się samo włączało. Włącza się wiatraczek i działa cały czas, ale peltiera włącza się osobną funkcją i ustawia się żądaną temperaturę.

Przy pracy z 314L+ nie zauważyłem, żeby podczas włączonego chłodzenia temperatura obudowy była niższa lub wyższa, choć termometr pokazałby pewnie nieco cieplejszy korpus (w końcu jakoś to ciepło musi opuścić kamerkę).

Kiedy robiłem biasy i darki dla różnych temperatur chipa nie zauważyłem większych różnic w klatkach bias dla różnej temperatury, natomiast w darkach wraz ze wzrostem temperatury chipa rosła ilość i "jakość" hot pixeli - ich wartość podwajała się co około 6 st. C.

Może być dokładnie tak, jak piszesz. Nie mam kamery z 'set point cooling', więc nie mogę sprawdzić. Czy 314E ma regulację temperatury?

 

Co do jakości, Atikowi też zdażają się wpadki. Pavel Pech ma na swoim blogu liste testowanych kamer. Jest tam chyba też Atik, który został zwrócony z powodu zbyt dużego szumu: http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?page_id=782.

Tutaj astropolisowy wątek w tej sprawie: http://astropolis.pl/topic/35127-testy-kamer-ccd/?p=416930

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba rozwiązany :)

Podłączyłem kamerkę do innego laptopa z oryginalnymi portami USB 2.0 i odpaliłem Nebulosity oraz Maxima.

Na biasach nie znalazłem tych poziomych linii :),wykonałem ich 15 sztuk.

Na "astro-laptopie"z kartą rozszerzeń PCMCIA z 4 portami USB 2.0 ,którego używam zauważyłem poziome linie.Podmieniłem kartę PCMCIA/USB z kabelkiem zasilającym i wykonałem biasy oraz darki.Poziomych inii jakby było mniej,co może faktycznie potwierdzać,że powstają one z winy karty rozszerzeń lub problemu z zasilaniem jej.

Dołączam bias wykonany na laptopie z oryginalnym portem USB 2.0

Bias nowy lap.jpg

Bias z astro-lapa

Bias astro-lap.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.