Skocz do zawartości

problem z guidingiem


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astromaniaków :).

Mam taki problem. Po podłączeniu kamerki atik 16 ic do laptopa przez USB i do montażu przez rj15 uruchamiam phd guiding. Kamerke rozpoznaje, wszystko jest ok. Zaczyna kalibracje i wyskakuje "calibration faild star didint move enough". Zwiekszałem więc "calibration steps" od 250ms przez 500ms, 750 ms, 900ms do 1500 ms. Efekt za kazdym razem taki sam. Moj zestaw to:

Heq5 pro
lunetka do guidingu StarGuider Guidescope 50 mm f = 162 mm
Atik 16IC

Ostrosc niestety byla kiepsko ustawiona :/ bo ta lunetka nie ma wyciagu wiec gwiazdki punktami nie byly :/. Pozniej juz nie zwiekszalem ms bo niestety gdzies tak przy 750 ms dioda montazu zaczela mrugac wiec chyba akumulator (power tank 7) juz byl wykonczony. Nawet sie wqrzyłem i dałem mu "RA Agressivnes" na 120 ale tez lipa icon_sad.gif. Ma może ktoś jakieś sugestie ?? propozycje ??. Nie wiem moze trzeba ustawic na np. 4000ms ??. Główny teleskop do focenia to TS APO ED 102/714.

Pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1: sprawdził bym kabel ST4,

Po 2: sprawdź czy w PHD masz ustawione guidowanie via camera czy via ASCOM. Ja mam na ASCOM i działa - inaczej lipa (kamera QHY5)

Po 3: oprócz kamery w PHD musisz połączyć się z teleskopem.

Po 4: polarna

 

PS.

ja mam RA Agressivnes na 30 a ostatnio eksperymentuję z 20 i mniej.

 

 

EDIT:

jak się da przeskocz na Maxima :)

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę iż, przy takiej długości ogniskowej guidera powinieneś użyć dłuższego czasu calibration steps aby zauwazyć wyraźne przesunięcie gwiazdy guidującej.

Oczywiście również polecam sprawdzenie połączenia z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kolei :)

 

1. Kabel st4 powinien byc ok ale licho go tam wie :) jak to sprawdzić ?

2. quidowanie mam via camera (z tego co wiem atik pod tym pracuje)

3. Na pilocie teleskopu heq5 daje PC cos tam :)

4. Oczywiscie montaz ustawiony na polarna (w lunetce celowniczej)

 

Jak sprawdzić połączenie z montażem bo nie bardzo wiem o co chodzi ?

Mam Maxima 5.10 :) ale jakis taki skomplikowany mi sie wydaje (pierwsze odczucie po zobaczeniu screenow :) jeszcze nie instalowałem). Jak mi wszystko zadziala na phd to bede szedl dalej :).

Sproboje z 4000 ms jak pogoda przestanie sie na mnie obrazac :/

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak guidowałem obiektywem z f=135 mm to calibration step pomiędzy 2500 i 3000 sprawiał, że kalibracja się kończyła sukcesem po 15 krokach. Następnym razem ustaw więc taką wartosć i sprawdź raz jeszcze czy wszystko działa.

Jeżeli nie, to sprawdź czy możesz manualnie guidować. W PHD jest opcja ręcznego prowadzenia i jak po wciskaniu tych przycisków nie będziesz widział ruchu gwiazdy na ekranie to będzie to oznaczało albo błąd połączenia z montażem albo wadliwy kabel. Przy drugiej opcji będziesz musiał kupić dobry sprawdzony kabel, albo przejsć na EQMOD (gorąco polecam tę opcję)

phd.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak guidowałem obiektywem z f=135 mm to calibration step pomiędzy 2500 i 3000 sprawiał, że kalibracja się kończyła sukcesem po 15 krokach. Następnym razem ustaw więc taką wartosć i sprawdź raz jeszcze czy wszystko działa.

Jeżeli nie, to sprawdź czy możesz manualnie guidować. W PHD jest opcja ręcznego prowadzenia i jak po wciskaniu tych przycisków nie będziesz widział ruchu gwiazdy na ekranie to będzie to oznaczało albo błąd połączenia z montażem albo wadliwy kabel. Przy drugiej opcji będziesz musiał kupić dobry sprawdzony kabel, albo przejsć na EQMOD (gorąco polecam tę opcję)

attachicon.gifphd.jpg

 

No mi calibrowalo coś ponad 60 kroków :D. Co do poruszających się gwiazdek to widzę na ekranie ze coś tam się przesuwają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi calibrowalo coś ponad 60 kroków :D. Co do poruszających się gwiazdek to widzę na ekranie ze coś tam się przesuwają :)

 

najlepiej sprawdzić czy gwiazda się porusza patrząc na dół okna PHD. Podczas kalibracji wartość dist musi być większa od 24 w ciągu 60 kroków. Jeżeli ta wartość nie zostanie osiągnięta, kalibracja się nie uda

phd2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mojego montażu to które eq mod mam ściągnąć ? EQMODLX ? Sorki Panowie ze tak dupsko truje ale dopiero co się w to bawię :) kredyt na sprzęt wziąłem żeby zacząć focic :D, na razie porażki mnie nie zniechęcają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej sprawdzić czy gwiazda się porusza patrząc na dół okna PHD. Podczas kalibracji wartość dist musi być większa od 24 w ciągu 60 kroków. Jeżeli ta wartość nie zostanie osiągnięta, kalibracja się nie uda

attachicon.gifphd2.jpg

 

Tą wartość o ile pamiętam miałem 24.7 albo 27.4 i wyskakiwal blad. Kurcze na tym zdjęciu gwiazdeczki są ładniutkie. U mnie niestety az tak ładnie nie wyglądały :/

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mojego montażu to które eq mod mam ściągnąć ? EQMODLX ? Sorki Panowie ze tak dupsko truje ale dopiero co się w to bawię :) kredyt na sprzęt wziąłem żeby zacząć focic :D, na razie porażki mnie nie zniechęcają :D

 

nie ma problemu. musimy sobie pomagać :) .

Jaki masz dokładnie montaż? spróbuj może na początku przeprowadzić tą procedurę co przeprowadzałeś bez używania opcji PC DIRECT MODE, a jak wtedy nie zadziała to zaczniemy się bawić EQMODEM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heq5 pro z go to. Na poczatku dla czasow 250ms i 500 ms nie mialem tej opcji wlaczonej

heq5 - no tak, wspomniałeś o tym na początku :) EQMOD będzie na tym na pewno działał.

 

no ale 500 ms to zdecydowanie za mało. spróbuj z 2500 i wtedy będzie wiadomo czy działa na kablu st4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok bede dalej probowal i dam znac czy cos sie udalo :). A czy zasilacz celestron tank 7Ah nie jest za slaby jak podpinam pod niego i montaz i kamerke ?? bo czasami niby wszytsko chodzi a dioda montazu mruga :/. Dzieki za rady !! duzy browarek dla Was sie nalezy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dioda mruga to chyba nie jest dobrze, sam mam 9ah i eq5 działa dobrze, heq5 może więcej mocy potrzebować, a dodatkowa kamerka może szybciej wyczerpywać powertanka

 

No wlasnie ja na pozyczonym tanku pracowalem i tego nie zauwazylem wiec zamowilem sobie w astromarkecie tez 7Ah. Ale pisałem juz z właścicielem i moze uda się jak do mnie przyjdzie to odrazu odeśle do nich (nawet nie bede rozpakowywał) i zamienie z dopłatą na 17Ah. To chyba juz wystarczy ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A kurczaki jeszcze nie próbowałem :/ pogoda do bani cały czas a raz jak jednego dnia była super to nie dałem rady się wybrać w pola :D. Ale ja bylem wqrzony, że akurat wtedy kiedy nie mogłem, zrobiło się jeden dzień bez żadnej chmureczki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia wymaga pokory i cierpliwości - jak wkurza Cię ustawianie i uruchomianie guidingu to aż strach pomyśleć co będzie dalej :-)

 

Guiding a raczej jak na razie porażka na tym polu, mnie nie wkurza, raczej mobilizuje :) żeby ćwiczyć , ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Wkurza mnie brak dobrej pogody. Źle mnie zrozumiałeś :).

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprzętu, który kupujesz, stawiasz i robisz zdjęcia. Nawet z topowym sprzętem nie raz trzeba wojować by w końcu robił to co do niego należy.

 

Jeśli masz możliwość to tego typu testy rób nawet na zaświetlonym miejskim niebie. Ogarnij guiding (co wbrew wszystkiemu nie jest trudne) potem zaczniesz zastanawiać się nad osiowościami (żeby chociaż w paru procentach dorównać czołówce astrofotografów na Astropolis), potem zaczniesz analizować ugięcia kadru a na końcu "zobaczysz" cyferki określające wiele aspektów astrofotografii... dokładnie jak Neo w Matrixie.

 

Adam bardzo dobrze Ci radzi - na tak krótkim guiderze to krok kalibracji ustaw na 3000ms. Jak miałem HEQ5 to gdy był zasilany z "zapalniczki" to mrugała mu dioda zasilania i odnosiłem wrażenie, że nie był to jego "najlepszy" okres działania. Jeśli masz możliwość podciągnięcia 230V do teleskopu to tak zrób (u mnie już bez tego się nie obejdę).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprzętu, który kupujesz, stawiasz i robisz zdjęcia. Nawet z topowym sprzętem nie raz trzeba wojować by w końcu robił to co do niego należy.

 

Jeśli masz możliwość to tego typu testy rób nawet na zaświetlonym miejskim niebie. Ogarnij guiding (co wbrew wszystkiemu nie jest trudne) potem zaczniesz zastanawiać się nad osiowościami (żeby chociaż w paru procentach dorównać czołówce astrofotografów na Astropolis), potem zaczniesz analizować ugięcia kadru a na końcu "zobaczysz" cyferki określające wiele aspektów astrofotografii... dokładnie jak Neo w Matrixie.

 

Adam bardzo dobrze Ci radzi - na tak krótkim guiderze to krok kalibracji ustaw na 3000ms. Jak miałem HEQ5 to gdy był zasilany z "zapalniczki" to mrugała mu dioda zasilania i odnosiłem wrażenie, że nie był to jego "najlepszy" okres działania. Jeśli masz możliwość podciągnięcia 230V do teleskopu to tak zrób (u mnie już bez tego się nie obejdę).

 

P.

 

Na razie mam nowego tanka 7Ah zobaczymy ile pociągnie Co do 230 V to muszę pomyśleć nad kupnem przetwornicy i podłączenia zasilacza (2 amperowy powinien wystarczyć do samego montażu ? ). Przede wszystkim chcę z tym moim zestawem wyjeżdżać poza miasto. Może dziś uda mi się pobawić przynajmniej samym guidingiem bez montowania głównej tubki. Jak mi się uda i kalibracja się powiedzie to już będę szczęśliwy :). O efektach dam znać. Co do dorównania innym astrofotografom na tym forum to nawet nie marze :D. Pozdrawiam Panie Pawle i dzięki jeszcze raz za rady :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam nowego tanka 7Ah zobaczymy ile pociągnie Co do 230 V to muszę pomyśleć nad kupnem przetwornicy i podłączenia zasilacza (2 amperowy powinien wystarczyć do samego montażu ? ). Przede wszystkim chcę z tym moim zestawem wyjeżdżać poza miasto. Może dziś uda mi się pobawić przynajmniej samym guidingiem bez montowania głównej tubki. Jak mi się uda i kalibracja się powiedzie to już będę szczęśliwy :). O efektach dam znać.
Pewnie, daj znać. Mam nadzieję, że CI wyjdzie.

HEQ5 pobiera do 2A przy najszybszym przewijaniu (wg instrukcji) - jak jest na prawdę - nie wiem. Pamiętaj że oprócz montażu będziesz zasilał wiele winnych elementów (aparat, vide ładowarki do baterii), laptopa, a później jeszcze inne urządzenia.

Co do dorównania innym astrofotografom na tym forum to nawet nie marze :D.
A to błąd - powinieneś - to napędza.
Pozdrawiam Panie Pawle i dzięki jeszcze raz za rady :).
Bez "pana" poproszę :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, daj znać. Mam nadzieję, że CI wyjdzie.

HEQ5 pobiera do 2A przy najszybszym przewijaniu (wg instrukcji) - jak jest na prawdę - nie wiem. Pamiętaj że oprócz montażu będziesz zasilał wiele winnych elementów (aparat, vide ładowarki do baterii), laptopa, a później jeszcze inne urządzenia.A to błąd - powinieneś - to napędza.Bez "pana" poproszę :-)

 

Ok, dzięki Paweł :) fajnie, że jak na razie z każdym kto się zajmuje astronomią fajnie się rozmawia :). Co do guidingu na razie lipa...brak pogody i ciągłe chmury :/.

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.