Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Freku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Już od pierwszych klas podstawówki coś mnie ciągnęło do kosmosu , lubiłem wypożyczać książki w szkolnej bibliotece właśnie o kosmosie , teraz idę do gimnazjum . Ale do rzeczy mieszkam na 10 piętrze w Lublinie okolica jest średnio oświetlona (nie mieszkam w centrum) . Jak ktoś jest z Lublina niech się odezwie . Interesowało by mnie najbardziej obserwacja z okna (duże) lub ewentualnie balkonu który jest niestety mały 175 cm długości 86 szerokości . Widok jest na wschód . Są wakacje więc zawsze mogę wyjechać do babci na wieś , po 22 są wyłączane lampy przy drodze i elegancko widać gwiazdki . Chciałbym zakupić/wylicytować teleskop nowy/używany,budżet to ok 300 MAX 500zł! I ani grosza więcej. Służył by mi on do obserwacji księżyca,jakiś planet,komet i co tam jeszcze jest . Zależy mi na tym aby obraz się bardzo nie trząsł,no i oczywiście na ostrości. Jak by ktoś mógł niech napisze z czym mam się zapoznać,może jakąś książkę kupić ? Z tych do 300zł wpadł mi w oko BK705AZ2 napiszcie co o nim sądzicie . Doradzcie mi taki do 300,400 oraz 500zł lub taki do 650zł który da radę kupić używany za 400/500zł . Aha i jeszcze jedno jak bym jeszcze później zdecydował się na kupno droższego sprzętu to czy mój balkon wystarczył by do obserwowania syntą 6"?

 

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Tu opisałem teleskop który mieści sie w Twoim budżecie. Sądze, że jest dobrym wyjściem w Twojej sytuacji (na poczatek i później jako drugi teleskop na wycieczki- traveler) Zajmuje mało miejsca a potrafi już pokazać co nieco. Jego cena to 370zł wiec można pokusic się o jakieś okularki lepsze bo te z zestawu nie są wysokich lotów choc na sam początek wystarczą.

http://astropolis.pl/topic/40716-skywatcher-114500-eq1/?do=findComment&comment=489872

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowało by mnie najbardziej obserwacja z okna (duże) lub ewentualnie balkonu który jest niestety mały 175 cm długości 86 szerokości .

Hej, od razu uprzedzę obserwacje z okna mijają się z celem i są totalną stratą czasu. Z balkonu od biedy dało by radę, ale nie spodziewaj się cudów.

 

Są wakacje więc zawsze mogę wyjechać do babci na wieś , po 22 są wyłączane lampy przy drodze i elegancko widać gwiazdki .

Takie wyjazdy to już lepiej :-)

Swoją drogą co masz na myśli mówiąc "elegancko widać gwiazdki"? U mnie też z Warszawy elegancko je widać... co z tego, że tylko 10.

 

Widzisz drogę mleczną?

Chciałbym zakupić/wylicytować teleskop nowy/używany,budżet to ok 300 MAX 500zł! I ani grosza więcej. Służył by mi on do obserwacji księżyca,jakiś planet,komet i co tam jeszcze jest . Zależy mi na tym aby obraz się bardzo nie trząsł,no i oczywiście na ostrości. Jak by ktoś mógł niech napisze z czym mam się zapoznać,może jakąś książkę kupić ? Z tych do 300zł wpadł mi w oko BK705AZ2 napiszcie co o nim sądzicie . Doradzcie mi taki do 300,400 oraz 500zł lub taki do 650zł który da radę kupić używany za 400/500zł

Można by CI doradzić, żebyś kupił np. popularną Synte6", lub to co (słusznie) radzi DuRuS - jednak proponowałbym na początku zerknąć na mapę "pasjonatów astronomii" i zobaczył kto jest w Twojej okolicy. Umówić się i zobaczyć co widać przez teleskop - samemu wtedy zdecydujesz czy to co widać Cię satysfakcjonuje (a nie widać tego co na zdjęciach).

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freku, zasada jest następująca - im większa apertura (średnica lustra/soczewki) tym lepiej.

 

Poszukaj na rynku wtórnym, może niewielkim kosztem uda Ci się nabyć np Syntę 8" - to wręcz legendarny teleskop do zaczęcia obserwacji.

 

Powtórzę jednak - jak jesteś świadom jakie obrazy daje teleskop to dobrze, jeśli nie to nie spodziewaj się obrazów jak ze zdjęć - warto samemu zobaczyć co przez okular widać i wtedy się decydować.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 114/900 nie był by lepszy?

 

 

Ten z ogniskową 900 będzie na EQ1 mocno drgał, gdyby był na EQ2 było by znacznie lepiej (drgania) ale cena też wyraźnie wzrośnie.

Zawsze można użyć barlowa aby zwiększyć ogniskową.

Ja lubię szybkie/światłosilne teleskopy, są bardziej wymagajace (chodzi o niebo i okulary) ale też sporo potrafią.

Tak jak pisze Paweł celuj w największe lustro/soczewkę. Zabawa na dobre zaczyna się od 130mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freku, żaden film nie pokaże Ci jak widać obiekty DS czy US przez teleskop - wszystko zależy od jakości nieba, seeingu, użytego okularu i Twojego oka.

 

Obiekty DS są widoczne jako szare mgiełki (od apertury teleskopu zależy ile szczegółu zobaczysz), często na granicy percepcji. Na wielu z nich musisz stosować techniki (np. zerkanie) żeby je wyłapać z tła. O kolorach i szczegółach zdjęć - zapomnij.

 

Jeśli nie wiesz co widać to tym bardziej polecam:

A ) wybrać się na wspólne obserwacje z kimś z Twojej okolicy

B ) zajrzeć do działu szkice, gdzie obserwatorzy szkicują niektóre obiekty tak jak je widzą w okularze teleskopu (http://astropolis.pl/forum/87-szkice-obserwacyjne/)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freku przyłączę się do głosu Pawła - na początek lepiej poszukaj kogoś z kim pojedziesz na obserwację, dowiesz się co widać przez udostępniony Ci sprzęt, wtedy będzie łatwiej decydować na co wydać kasę. Bo może faktycznie okazać się, że lepiej poczekać nawet pół roku i dorzucić jeszcze stówę-dwie do używanej Synty. Albo okaże się, że Twoje wyobrażenie o nocnych obserwacjach na tyle mija się z rzeczywistością, że drastycznie zmienisz koncepcję zakupu ;)

 

Co do ludzi z Twojej okolicy - mamy mapkę użytkowników (na samej górze strony link "Mapa") - to powinno pomóc nawiązać kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc , zobaczymy , może uda mi się dozbierać na używaną Syntę 6" .A jeśli nie złapię bakcyla będzie mi łatwiej ją sprzedać . Na początku trochę źle zrozumiałem z tym obrazem w okularze . No cóż , jest jak jest po prostu to wina naszych oczu .

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freku, witaj sąsiedzie!

Doskonale rozumiem Twoje dylematy. Odradzałbym jednak zakup tych Newtonów 114mm na EQ1/EQ2. Pokażą niewiele więcej od tej lunetki 70mm, a w porównaniu z nią to będzie koszmar w obsłudze i transporcie.

Co do Synty 6" (150mm) na Dobsonie, to były świetny teleskop. Większa średnica = więcej do zobaczenia. Tyle,że mieszkając na 10 piętrze w bloku z balkonem na wschód to będzie bezużyteczny. Po prostu nie dasz rady za każdym razem targać 15kg o dużych gabarytach (sam tubus to rura niecałe 120x20 cm) na otwartą przestrzeń, chociaż masz łatwiej ode mnie, bo u Ciebie jest winda... Również nie wywieziesz go na wieś do babci, bo nie masz prawa jazdy i auta, wiec byłbyś skazany na pomoc rodziców, a to kolejne poważne ograniczenie. Jedyną przesłanką do zakupu tego Dobsona byłoby, gdyby Twój balkon oprócz wschodu "obsługiwał" choćby trochę południe -ale to ratuje sprawę tylko częściowo. Musiałbyś zrobić pod niego jakaś podstawkę o wysokości ok. 25-30cm (problem balustrady, Dobsony maja oś podniesienia b. nisko). Głównym jednak problemem są kiepskie warunki eksploatacji dużych teleskopów na balkonie -ciasno, turbulencje itd.

Twój pierwotny pomysł zakupu małego, przenośnego refraktora na montażu azymutalnym (AZ) jest więc jak najbardziej trafny, tylko 70/500 jest mało szczęśliwym pomysłem. Jeśli już, to 70/700,to raz. Po drugie, duży może więcej -jak wyżej, a zasada ta liczy się tym bardziej w małych sprzętach, bo tu każdy centymetr robi różnicę. Spróbuj dopłacić do refraktora 80 lub 90 mm. Sky Watcher 90/900 na AZ3 kosztuje ok. 600zł, tyle samo 80/900 (ten drugi nie obciąża zbytnio niezbyt dobrego montażu AZ3). Nie kupuj tylko Celestrona Astromaster w wersji AZ, bo tam spartolili haniebnie montaż.

Refraktor 70-90mm na AZ łatwo jest przenosić, da się też wymusić na rodzicach zabranie go z resztą wakacyjnego bagażu na wczasy (choć 90-tka to już kawał rury).

Inna opcja, to wydać połowę kasy na 70/700 na AZ2, a drugą połowę na lornetkę 10x50, oczywiście do tego jakaś mapka/atlas nieba z gwiazdami do 7 mag co najmniej. większy teleskop sobie kiedyś kupisz, a takim zestawem (refraktorek 70) będziesz mógł na razie pooglądać Księżyc, księżyce Jowisza, pierścienie Saturna, fazy Wenus itp. W sumie kilka obiektów i zjawisk.

Lornetkę natomiast zabierzesz wszędzie -weekend u babci na wsi, wakacje z rodzicami, szkolna wycieczka, kolonie/obozy wędrowne. Nietrudno tam o ciemne niebo, a wtedy przez lornetkę możesz wypatrzyć kilkadziesiąt (sumarycznie, w różnych porach roku) obiektów głębokiego nieba (DS -Deep Space). Niektóre wyglądają w miarę spektakularnie w takim przyrządzie (dosyć liczne duże i jasne gromady otwarte,2 galaktyki: M31, M33, mgławica M42 itp.), Resztę po prostu będziesz w stanie zlokalizować wśród gwiazd i ewentualnie od nich odróżnić. Tego typu obserwacje wymagają ciemnego nieba, w mieście nie ma na nie szans

Pozdrawiam

-J.

P.S. Do potencjalnych użytkowników 70/700 AZ2: tydzień temu miałem okazję pobawić się chwilę tym wynalazkiem i stąd rada praktyczna. Tuba na tym montażu powinna być nieco "ciężka na ogon" by umożliwić poprawną pracę mikroruchu osi podniesienia (ten pręt ze śrubą-pokrętłem). Producent niestety przesadził z wyważeniem , należy dodać we własnym zakresie jakieś obciążenie dodatkowe z tyłu tuby(od strony wyciągu).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wszyscy!

mam pytanko i mam nadzieję że dla Was odpowiedź będzie łatwiejsza niż dla mnie;)

Wybieram lunetę która będzie służyła mnie oraz postronnym do obserwacji ptaków i zwierzaków i z mojego nie za bogatego doświadczenia doszedłem, że odpowiedni będzie albo

Opticron HR 80 GA ED kątowa

albo

Celestron Regal 100 F-ED 22-67x + dokupić jakiś okular, myślałem o hyperion 17mm.

 

ale podstawowa kwestia, że na nich nie pracowałem więc nie znam ich jakości. Jeśli ktoś z Was co nieco o nich wie to będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

 

Tobiasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opticron-a używa mój szwagier który jest zapalonym ornitologiem. Pożyczyłem od niego lunetę na 1 dzień w celu obserwacji bocianów. Niestety nie mam z czym porównać ale obraz jest czysty i ostry i nawet przy maks przybliżeniu jasny i kontrastowy. Co do jakości itd to chyba musiałby się szwagier wypowiedzieć bo ma tą lunetę chyba ok 2 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że tu nie powinno być "lipy":) bo cena jest już solidna (jak dla mnie). Ja z rok temu też działałem na Opticronie i nie miałem zarzutu (choć przy obracaniu ostrości przy jednym krańcu pojawił się "luz", że cały obraz wówczas się o kilka stopni przekręcał:) Jednak to mogło być spowodowane tym że masa ludzi (wycieczek) z niego korzystała, a jak cudze to się nie szanuje za bardzo.

Byłem tez już o włos od kupienia tego wyżej wymienianego Opticrona ale gość ze sklepu powiedział (wydawało mi się że się zna), że wziąłby w ciemno tego Celestron Regal 100 bo lepszy, tańszy itd.... Ja go zupełnie nie znam, więc nie wiem czy to prawda czy gość może jakiś procent ma od tej firmy, więc się "zablokowałem", a 1000zł być na - lub na + to różnica.

A może szwagier wcześniej miał Celestrona i miałby porównanie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z powrotem . Zdecydowałem się na zakup synty 6" , akurat wygląd na dobsonie bardzo mi się podoba . Ciężar akurat mi nie przeszkadza :showoff: . Ale nie w tym rzecz , czy na balkonie (na górze trochę złe wymiary podałem) wystarczy żeby obserwować na minimum wygody ,10 piętro http://i.imgur.com/dPIvJoa.jpg. I czy będzie w miarę się dało obserwować w takiej okolicy , no i w końcu wakacje jak bym się wziął od poniedziałku to w 14 dni bym te 600zł uzbierał i mógłbym ,bo nie wiadomo czy będzie używka w dobrej cenie zamówić + wyjazd do babci na 2 tygodnie może miesiąc.Dodam jeszcze,że u mnie w mieście nie widać żadnych gwiazd na horyzoncie , jedynie w zenicie / nad barierkami

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z balkonu dobsonem cieżko Ci będzie. Obserwacji z balkonu/okna się raczej nie poleca . Ja obserwuję z parapetu ale malutkim dobsonikiem i jest w fajnie (Słonko/Księżyc). Tak dużym to już inna bajka (raczej nic dobrego z tego nie wyjdzie) turbulencje przy tak dużym lustrze będą nieznośne. Możesz próbowac EwentualniE w zenicie ale szału nie będzie.

Nic nie zastąpi wyjazdu choćby na przedmieście, o wsi nie wspominając.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci pisałem, na balkon Dobson potrzebuje dodatkowej podstawy, podwyższającej go na tyle, by barierka nie przeszkadzała w obserwacjach. Jakaś skrzynka o wys. 30-40 cm byłaby O.K. Pod warunkiem,że zaimpregnujesz ją przed wilgocią i będziesz stale trzymał na balkonie. Jeśli jest on spory, to dobrze. Jeśli mikroskopijny, jak w niektórych blokach z wielkiej płyty, to może być marnie. W dodatku balkonowe warunki to kiepski seeing z powodu silnych turbulencji powietrza, co w teleskopie tej wielkości będzie już mocno zauważalne. Jego możliwości po prostu nie wykorzystasz na balkonie w mieście, a wynoszenie go z domu to będzie koszmar, chociaż ja mam gorzej, bo bez windy. Chyba,że zainstalujesz go na stałe u babci, ale jak często, nie mając prawa jazdy i auta, będziesz mógł do niej jeździć na obserwacje?

Przemyśl, czy w Twoim przypadku tymczasowo nie lepszy będzie jednak mniejszy sprzęt, który możesz wykorzystać częściej. A przez duży teleskop na razie zawsze możesz popatrzeć na jakimś zlocie lub pokazie. Za kilka lat Twoje możliwości transportowe i finansowe pozwolą na sprawienie sobie większego teleskopu oraz jego wydajną eksploatację.

Jako "blokowiec" masz po prostu pecha. Znam to do bólu z własnej perspektywy. Ktoś kto mieszka w wolnostojącym domu czy bliźniaku może po prostu wystawić teleskop do ogródka i może to być coś naprawdę dużego -mój kolega, też z Lublina, robi tak z 12-calową Syntą na Dobsonie.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.