Skocz do zawartości

Kolimator laserowy


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

 

Czy w Polsce są dostępne kolimatory laserowe, które się nie rozkolimowują i są fabrycznie wzorowo skolimowane? Niestety nie mogę idealnie skolimować moje kolimatora GSO - kropka lasera zatacza na lustrze okręgi o średnicy 2cm.

 

 

pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolimator Hotech posiadam już kilka lat. Niestety, jest to sprzęt delikatny i podatny na rozkolimowanie. Kiedyś kolimator upadł mi z wysokości około jednego metra na beton ale w oryginalnym pudełeczku, więc dobrze zabezpieczony. Po dotarciu na miejsce obserwacji i próbie kolimacji dwóch teleskopów stwierdziłem, że sprzęt doznał szoku pourazowego i nie chce już ze mną współpracować :( .

Żeby przywrócić kolimator do poprzedniego stanu, musiałem sobie wykonać specjalny stojaczek i kartkę papieru z namalowanymi okręgami itp.

Kolimację tego kolimatorka przeprowadza się bardzo prosto, trzeba odkręcić ukośny kapturek i pod nim są trzy śrubeczki na bardzo nietypowy rozmiar imbusa 1mm. Przeważnie w sklepach są dostępne kluczyki od rozmiaru 1,5. Kręcąc kolimatorem wokół osi, widzimy jak wędruje mam kropka, śrubki albo dokręcamy albo luzujemy, trochę jest z tym zabawy, ale jest to możliwe do wykonania, trzeba tylko cierpliwości :)

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poradziłem sobie z problemem w taki oto sposób...

 

http://astropolis.pl/topic/40985-wilkfenris-czyli-co-wilki-robi-gdy-nie-pi/?do=findComment&comment=495301

 

Nie mam pojęcia, czy każdy kolimator laserowy da się potraktować w ten sposób, ale z moim nie było problemu. Teraz działa wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chyba wszystkie laserki oprócz Hotech-a i każdy się rozkolimowywał. Do bani z tym.

Używam do wizuala kolimatora optycznego i co więcej działa on też w egipskich ciemnościach- wystarczy czerwoną latarką zaświecić mu w "lustereczko" i wszystko pięknie widać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć

To ja się podepnę pod wątek.

Doszła dziś do mnie przesyłka z kolimatorem laserowym, niestety obawiam się że jest uszkodzony - wiązka światła "zahacza" o brzeg otworu z którego wychodzi. Kupiony w Astromarkecie, ale zanim zgłoszę reklamację to może rzućcie okiem czy to faktycznie pod reklamację czy można jakoś samemu go "wykolimować".

 

 

kolimator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z góry zastrzegam, że jestem jedynie inżynierem budowlanym, a nie inżynierem mechaniki precyzyjnej, ale z tego co wiem i jest to dla mnie mało zrozumiałe, to w rysunku maszynowym nie podaje się rzeczywistych wymiarów, np. złączek, a wymiary fizyczne + tolerancja, czyli wygląda to mniej więcej tak: średnica zewnętrzna, średnica wewnętrzna + wymiar pośredni = to różnica między nimi, czyli zakładana tolerancja i zależy od wymaganej dokładności, jak i od możliwości wykonania. Więc całkiem możliwe, że punktowość kolimatorów określa się dopiero po dokręceniu śruby kolimatora do otworu wyciągu, stąd też, u większości producentów, jest wymaganie, aby śruba włącznika lasera była w linii osi śruby dociskowej wyciągu/złączki. Dopiero wtedy kolimator będzie osiowy z osią wyciągu. Stąd turlanie kolimatora po stole nie ma sensu, bo będzie on skolimowany, dopiero w odpowiednim położeniu i dokręceniu go w wyciągu. Ale jeszcze raz - to jest wyłącznie moje "wydaje mi się", a nie jakieś obowiązujące zasady mechaniki precyzyjnej i jej produktów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem, że mój hotech jest palnięty własnie po biciu wiązki lasera...

Sumas, nie wiem czy do końca zrozumiałem to co napisałeś, ale dla przykładu hotech śruba włącznika jest idealnie z tyłu kolimatora w jego obudowie, więc nie ma możliwości by była potrzeba specjalnego koszenia kolimatorów pod osie śrub dociskowych wyciągu czy złączki. Ponadto według mnie kolimator, powinien być tak skolimowany, by dawał wiązkę w osi konstrukcyjnej idealnie prostopadłej do pierścienia o który opierać będzie się przyszła złączka czy drawtube wyciągu.

Aktualnie jestem na etapie zabawy z autokolimatorem cat'sa i powiem, że przeżywam epokę renesansu w zakresie celowości i dokładności kolimacji ;)

Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.