Skocz do zawartości

Jaki guiding na moje możliwości?


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni myślę o guidingu. Moje możliwości finansowe to 1100 zł.

Posiadam sprzęt HEQ5, TSAPO65Q (nie mam przy nim szukacza), a na wyciągu teleskopu jest około 900g sprzętu. Rozdzielczość kątowa mojego setupu to 2,28" na piksel. Moje wymagania wobec guidingu to to, aby pracował niezawodnie, prosto, tak abym jak podpiął wszystko to możliwie szybko zaczął sesję. A teraz kilka pytań.

 

I. Obecnie skłaniam się ku kamerze do guidingu QHY5. Myślę, że przy webcamach będę miał za dużo roboty przy przerabianiu, a ponadto może mi źle prowadzić. Jeżeli znacie inną kamerę do guidowania w rozsądnej cenie to proszę o podanie ich.

 

II. Sposób guidowania. Ja dopatrzyłem się 5 sposobów i wciąż nie jestem pewien na 100%, który jest dla mnie najlepszy.

1) Montaże ASA i inne, których nie znam z tej półki. Niezawodny i prawdopodobnie najlepszy sposób. Niestety nie na moją kieszeń.

2) Self-guiding. Niestety nie mam kamery SBIGa, ale myślę, że wadą tego systemu jest prowadzenie przy fotografii wąskopasmowej.

3) Gudowanie poprzez drugi teleskop. Ja najchętniej w tym przypadku bym guidował przez SW80/400. Zaletą jest wystarczająca ilość gwiazdek do prowadzenia i dobra rozdzielczość kątowa na piksel. Wadą jest wiele problemów z nieosiowością i wyważeniem całego setupu. W dodatku może wystąpić ugięcie się wyciągu w którymś z teleskopów, a prawdopodobnie przekroczyłbym budżet, wliczając koszty obejm do guidingu.

4) Off Axis Guding (OAG). To jest wtedy dodatkowy ciężar dla wyciągu (300g) i musiałbym kombinować z przedłużkami, żeby odległości do obu matryc były identyczne. Decydowałbym się na OAGa BrightStara, ponieważ Riklaunim opisywał, że jest wyposażony w "armię" przedłużek, ale nie wiem czy dobrze bym dopasował. Ponadto wadą tego systemu jest wymuszone szukanie gwiazdek, poprzez obracanie OAGiem.

5) Guidowanie przez szukacz. Moim zdaniem w obecnym budżecie najlepsze wyjście. Mam opcję albo guidowanie przez zwykły szukacz (mógłbym tymczasowo wziąć od Dobsona a potem dokupić) lub przez szukaczoguider Oriona (50mm). W przypadku zwykłego szukacza musiałbym albo dokupić specjalną przejściówkę z odpowiednim backfocusem (12mm) lub zlecić wykonanie u Mitka. Myślę, że nie miałbym problemów z nieosiowością, a w TSAPO65Q przy obecnej wadze sprzętu wyciąg mi się nie ugina (ponadto wysuwam go na tylko 11mm i wszystko mam na gwint). Jedynie obawiam się o małą rozdzielczość kątową, tylko około 6,5"/piksel. Czy to jest duży problem?

 

Proszę o komentarze dotyczące tych sposobów i doradzenie mi który sposób jest najlepszy.

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaczoguider lub SW80/400 z QHY5. Rozwiązanie proste, tanie, lekkie i sprawdzone.

Wadą jest wiele problemów z nieosiowością i wyważeniem całego setupu.

Nie zauważyłem u siebie nieosiowości mimo silnie wyciągniętego wyciągu. Poza tym nie jest to aż tak istotna sprawa przy guidingu. Z wyważeniem też raczej nie powinno być problemów, jak będzie miał przesuniętą tubę do przodu. Tak u mnie wygląda konfiguracja: http://astropolis.pl/topic/36349-refraktor-ts-apo-65-q-kwadruplet/?p=434286 . Teraz zamiast webcama mam Oriona SSAG i dużo dalej wysunięty wyciąg.

 

Jedynie obawiam się o małą rozdzielczość kątową, tylko około 6,5"/piksel. Czy to jest duży problem?

Raczej nie, gdyż pomiar gwiazdy wykonywany jest z dokładnością do dziesiątych, czy tam nawet setnych części piksela.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

A czy ktoś miał doświadczenie z używania niżej przedstawionego szukacza?

http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-50mm-z-mocowaniem-na-okulary-1-25-cala-i-uchwytem.html#

Chciałbym wykorzystać ten szukacz z kamerką QHY5.

 

Jeżeli ktoś ma na zbyciu ten szukacz to chętnie odkupię za rozsądną cenę.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś miał doświadczenie z używania niżej przedstawionego szukacza?

Pozdrawiam

Tomek

 

Posiadam taki tylko 60 mm - super sprawa, widziałem w akcji również ten podlinkowany u kolegi, guidował i z podpiętą planetarną DFK i z ALCCD5 a to to samo co QHY5 - bez najmniejszych problemów.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niedawna używam tego http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_=_162_mm_/_1,25''_z_opraw%B1_i_stopk%B1 i jestem bardzo zadowolony, nigdy nie miałem problemu z gwiazdkami, jedyny minus to śruby do guidingu są plastikowe, ale da się z tym żyć. Więc jeśli chcesz coś lekkiego i w miarę taniego to albo przerobić szukacz, albo kupić jeden z tych dwóch. Wcześniej miałem SW 80/400, ale z tego ustrojstwa jestem bardziej zadowolony :D

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niedawna używam tego http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_=_162_mm_/_1,25''_z_opraw%B1_i_stopk%B1 i jestem bardzo zadowolony, nigdy nie miałem problemu z gwiazdkami, jedyny minus to śruby do guidingu są plastikowe, ale da się z tym żyć. Więc jeśli chcesz coś lekkiego i w miarę taniego to albo przerobić szukacz, albo kupić jeden z tych dwóch. Wcześniej miałem SW 80/400, ale z tego ustrojstwa jestem bardziej zadowolony :D

 

Rafał

 

A czy możesz mi powiedzieć z jaką kamerą współpracuje ten szukacz? Zależy mi aby kamera QHY5 działała bez dodatkowych Barlowów.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz mi powiedzieć z jaką kamerą współpracuje ten szukacz? Zależy mi aby kamera QHY5 działała bez dodatkowych Barlowów.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Ja używam z kamerą PointGray Firefly, Qhy nie mam bo kasa poszła na ED-ka :D , ale wydaje mi się że powinno wszystko do siebie pasować bez dodatków. Niestety pewności nie mam i tu musi się wypowiedzieć sklep który to sprzezdaje lub ktoś kto takiego zestawu używa.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider z szukacza 9x50.

Tubus i uchwyt od Soligora (lepsze śruby i dobra sprężyna) plus obiektyw 50mm od SkyWatchera (ładniejszy kształt gwiazdek), redukcja do gwintu T2 grubości 1mm od Mitka. Na stałe zamontowana grzałka z drutu oporowego (kanthal) i termoizolacja własnej produkcji. Bez barlowa ogniskowa 174, z barlowem ogniskowa 226 (zwykły Vixen 2x ale bez tulejki). Kamera Alccd5. Kiedyś miałem jeszcze wkręcony na stałe filtr uv/ir lub zamiennie contrast-booster, ale praktyka pokazała że najlepiej guider robi bez żadnych filtrów.

Tuby focące to refraktor 480 lub newton 750.

 

P1040736.JPG

P1040737.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odzew.
Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, na jakiej zasadzie oblicza się punkt "ostrzenia" kamery. Kamery Lacrety mają backfocus około 8mm, QHY około 12mm a kamera wessela, którą używa do guidingu (SBIG Remote Guide Head razem z guiderem 50mm Oriona) ma chyba około 17,5mm. Więc tutaj jest moje pytanie, im większy backfocus to musimy tym bardziej "głębiej" wkręcić kamerę w celę szukacza? I w jaki sposób obliczyć, gdzie szukacz ma ognisko? Liczyć 175mm od początku pierwszej soczewki czy jak?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odzew.

Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, na jakiej zasadzie oblicza się punkt "ostrzenia" kamery. Kamery Lacrety mają backfocus około 8mm, QHY około 12mm a kamera wessela, którą używa do guidingu (SBIG Remote Guide Head razem z guiderem 50mm Oriona) ma chyba około 17,5mm. Więc tutaj jest moje pytanie, im większy backfocus to musimy tym bardziej "głębiej" wkręcić kamerę w celę szukacza? I w jaki sposób obliczyć, gdzie szukacz ma ognisko? Liczyć 175mm od początku pierwszej soczewki czy jak?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Ognisko powinno być tam gdzie zamontowany jest krzyż w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszelkie porady. Kupiłem ten szukacz:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_=_162_mm_/_1,25

Dzięki uprzejmości sprzedawcy dostałem atrakcyjny rabat.

 

Ledwie przyjechałem z sklepu a zaczęło padać. Przez kilka dni pewnie nie będzie pogody, to jakaś tradycja związana z nowym sprzętem ;)? Zostało mi jeszcze dokupić tylko kamerkę.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.