Skocz do zawartości

Do Poznaniaków i nie tylko


Rekomendowane odpowiedzi

Odwiedziłem sklep FotoClassic po tym jak przeczytałem informację o zmianie lokalizacji.

Jeśli chodzi o sprzęt to niewiele mogę powiedzieć, natomiast zaskoczyła mnie życzliwość i zainteresowanie klientem, obsługę oceniłbym na 5+.

Sądzę, że wielu sprzedających powinno sie uczyć takiego podejścia do kupującego.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Odświeżam ten temat, bo znów mamy prawdopodobnie perfekcyjną noc, w grę wchodzi lookanko w promieniu max kilkunastu kilometrów od Obornik - Puszcza. Na razie chętni są:

Slawko z Obornik

Ignisdei z Obornik

Zaczynamy z przyczyn obiektywnych o 21.00.

Obserwujemy: wszystko co na niebie da się chwycić lustrem 20 cm, królować będzie oczywiście Orion i m42.

Wczoraj próbowałem złapać pod moim niebem, okularem 40mm, w UHC-sie: Stożek, Rozetę, oraz Płomień. Niestety niebo-wiejsko miejskie jest niewystarczające na tak trudne obiekty, w pierwszych dwóch przypadkach widziałem tylko gromady z nimi związane, w drugim Zetę Orioni, Postanowiłem zatem spróbować swych sił pod niebem bardziej zbliżonym do ideału.

PZDR. Robert

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam ten temat, bo znów mamy prawdopodobnie perfekcyjną noc, w grę wchodzi lookanko w promieniu max kilkunastu kilometrów od Obornik - Puszcza. Na razie chętni są:

Slawko z Obornik

Ignisdei z Obornik

Zaczynamy z przyczyn obiektywnych o 21.00.

Obserwujemy: wszystko co na niebie da się chwycić lustrem 20 cm, królować będzie oczywiście Orion i m42.

Wczoraj próbowałem złapać pod moim niebem, okularem 40mm, w UHC-sie: Stożek, Rozetę, oraz Płomień. Niestety niebo-wiejsko miejskie jest niewystarczające na tak trudne obiekty, w pierwszych dwóch przypadkach widziałem tylko gromady z nimi związane, w drugim Zetę Orioni, Postanowiłem zatem spróbować swych sił pod niebem bardziej zbliżonym do ideału.

PZDR. Robert

Kurka wodna dzisiaj jest mecz :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z Markiem B. oraz grupą astromugoli będziemy w Jeziorach. Piękne granatowe niebo zachęca do popularyzacji Astro...

Niestety Jeziory to dla mnie niesamowity odskok na południe, zatem odpadam.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po meczu, rzeczywiście przyszły chmury więc okryłem sprzęt kocem i poszedłem spać, jednak ustawiłem sobie budzik na 2.00.

A wtedy chwycił mróz cała tuba była zaszroniona ale obrazy - malina. "Gołym okiem" M31 widoczna bez wysiłku, i nawet M33 "gołym okiem" była czym w rodzaju rozjaśnienia, w które łatwo było celować szukaczem. Takie galarety jak: NGC 676, NGC 185 NGC 1023, NGC 7331 widoczne bez dłuższego szukania.

A Mars - już wyłapiesz szczegóły prze krótkie orto. Ciemniejszy obszar wewnątrz i biała smuga na biegunie. ładnie widać fazę. Ogólnie opłacało sie zrywać.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu skorzystałem z okazji aby zajrzeć do sklepu FotoClassic. Chyba interes się rozkręca, bo za każdym razem jestem świadkiem finalizowania jakichś transakcji...ostatnio była to 80-tka ED, a dzisiaj Klient /całkiem miły Astromaniak...pozdrawiam jeśli zajrzy na ten wątek !/ kupował refraktor 100ED.

FC01.jpg

Pod koniec czasu przeznaczonego na "obowiązkową" wspólną kawę... zawitał Moralez /Poznań jest jednak mały/, aby obejrzeć LV 30-tkę. Dla Andrzeja, jak widać na załączonej fotce, wyniesienie teleskopu przed sklep aby można było przetestować okular, to żaden problem.

FC02.jpg

Z nowego sprzętu zwróciłem uwagę na teleskop Meade LX 200...warto byłoby sprawdzić pod rozgwieżdżonym niebem co przez niego widać.

FC03.jpg

...a także z ciekawością obejrzałem 80-tkę Vixena posadzoną na montażu azymutalnym Porta. Refraktorek jak to refraktorek - każdy widzi, ale montaż jest całkiem ciekawy i niezwykle prosty w użyciu. Wygląda na dość stabilny. Następnym razem postaram się bliżej przyjrzeć tej konstrukcji i sprawdzić na ile jest ona stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, :rolleyes: byłem tak zaabsorbowany patrzeniem przez tego LV30, że zupełnie

nie zauważyłem tego, że utrwalasz ten moment na zdjęciu

Lantan 30 został przebadany na okolicznych drzewkach z rejonów Cytadeli -jak się sprawuje po zachodzie

słońca przekonam się wkrótce

 

a tak w ogóle Marek, miło było poznać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
...a także z ciekawością obejrzałem 80-tkę Vixena posadzoną na montażu azymutalnym Porta. Refraktorek jak to refraktorek - każdy widzi, ale montaż jest całkiem ciekawy i niezwykle prosty w użyciu. Wygląda na dość stabilny. Następnym razem postaram się bliżej przyjrzeć tej konstrukcji i sprawdzić na ile jest ona stabilna.

Wczoraj wziąłem ze sobą mojego Celestrona 80ED aby na miejscu w sklepie zobaczyć jak wyglądałby i sprawował się ten refraktorek na montażu Porta. Szkoda że tym razem nie zabrałem cyfrówki, ale czarny kolor Celestrona dość ładnie kontrastował z białą Portą /oczywiście nie to jest najważniejsze, ale estetyka też nie jest bez znaczenia/. Muszę stwierdzić, że ten azymutalny montaż powinien się sprawdzić przy pow. do 100x /testowałem go z lantanem LV 6 mm jak i z plosslem 20 mm/. Oczywiście nie jest on tak stabilny jak CG-5, ale też trudno tego wymagać bo to zupełnie inna kategoria wagowa i gabarytowa montaży. Zaletą Porty jest niewielka waga, wymiary oraz prostota obsługi. Wiem z własnego doświadczenia, że często rezygnowałem z zabrania w teren Celestrona z montażem CG-5, bo ten ostatni zabierał za dużo miejsca w samochodzie. Porta zmieści się w nim dużo łatwiej...istnieje także możliwość odkręcenia głowicy od statywu /3 śruby/, a wtedy staje się on jeszcze łatwiejszy w transporcie /złożony statyw bez głowicy to ok. 80 cm/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Witam wszystkich tak sobie myślę może byśmy się spotkali na wspólne obserwacje Jestem nowy na tym forum ale z miłą chęcią spotkał bym się z kimś na obserwacjach .To co ja mogę zaproponować to jedynie moja działka w suchm lesie. Niebo tam najlepsze nie jest ale można spróbować Na przykład z Piątku na sobotę 17 na 18 Jak dopisze pogoda to ja jadę albo można przejechać się gdzieś dalej za miasto co wy na to

 

Czy jest ktoś chętny? :D:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

witam wszystkich jezdzicie jeszcze gdzies? Ja jestem z Kalisza ale jak sie upre to dojade wszedzie! tyle ze potrzebowalbym najlepiej jakis namiarow najlepiej miejscowosci najblizszej i jakis namiarow dlugosci i szerokosci geograficznej jaechalbym z GPSem co by zdecydowanie ulatwilo dojazd! Zostaje w Polsce prawdopodobnie do 9 lutego takze jakby sie cos "urodzilo" prosze o kontakt. Pozdrawiam! Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżam wątek.

Ponad rok temu znalazłem "podpoznańską miejscówkę alternatywną" (dla Jezior i Puszczy) - przydatną dla Poznaniaków z wschodniego brzegu Warty, mieszkańców Koziegłów, Czerwonaka i okolic. Miejscówka jest w pobliżu Stęszewka tuż przy zachodniej granicy Puszczy Zielonka (4km od Tuczna, 9km od Pobiedzisk i Kiszkowa, 22km od centrum Poznania) - dokładnie jest to jedna z dróg dojazdowych pobliskiego lotniska aeroklubu.

Wolę nie kopiować do wątku żadnych map, podaję współrzędne: 52*11'19"N 17*11'07"E.

Zalety:

- Droga Mleczna w bezksiężycową noc widoczna od razu po wyjściu z samochodu

- Zasięg ~6mag

- Kilkaset metrów drogi z płyt betonowych o szerokości 10m - wystarczy miejsca nawet na duuuży zlot

- Widok 360* w każdym kierunku powyżej 3* ponad horyzont

- Piękne okoliczności przyrody: słychać sowy, daniele, przemykają lisy

- Bezpiecznie (przynajmniej ja nie miałem żadnych przygód ze strony dzikich zwierząt ani ludzi)

 

Wady:

- Raz na godzinę przejeżdża w samochodzie miejscowa młodzież i akomodację trafia...

- Minimalna łuna na południowym wschodzie od Pobiedzisk, średniointensywna łuna na południowym zachodzie od Poznania

- 2 kilometry za Tucznem odbija się z asfaltu i ostatnie 2km jest po polnych drogach.

- Na 180s ekspozycjach niebo ma jeszcze granatowe tło, powyżej 300s zaczyna być widoczny pomarańczowy zafarb od najbliższych sodówek oddalonych o około 2km

 

Staram się tam być minimum dwa razy w miesiącu. Jeśli ktoś miałby chęć dołączyć następnym razem, to proszę o kontakt:661-925-310

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę nie kopiować do wątku żadnych map, podaję współrzędne: 52*11'19"N 17*11'07"E.

pozwoliłem sobie dodać do Mapy pod nazwą "Śnieciska (podpoznańska alternatywa)" :)

 

jeżeli chodzi o umieszczanie map na forum, to można bez problemów prawami i licencjami korzystać ze zrzutów ekranu z http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/ pod warunkiem podania źródła.

albo można podawać linki nawet jeżeli wklejenie obrazka ściagniętego ze strony byłoby nielegalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwoliłem sobie dodać do Mapy pod nazwą "Śnieciska (podpoznańska alternatywa)" :)

 

jeżeli chodzi o umieszczanie map na forum, to można bez problemów prawami i licencjami korzystać ze zrzutów ekranu z http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/ pod warunkiem podania źródła.

albo można podawać linki nawet jeżeli wklejenie obrazka ściagniętego ze strony byłoby nielegalne.

 

Trochę namieszałem, bo źle wpisałem minuty w szerokości geograficznej powinno być 52°32'19'' - czyli ~40km na północ, między Stęszewkiem i Turostówkiem. Długość się zgadza. Współrzędne odczytywałem z www.mapa.szukacz.pl ale tu nie powinno być różnic nawet w sekundach.

Jeśli mógłbyś nanieść korektę, to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.