Skocz do zawartości

Guider-problem z jakością gwiazd.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zauważyłem coś dziwnego,gwiazdy w szukaczo-guiderze są sporych rozmiarów.

Na wiosnę kiedy zakupiłem ccd QHY5v na 100%gwiazdy nawet te większe były bardziej punktowe,a mniejsze prawie jak szpilki.

Nie wiem co jest grane,zmniejszam gain kamerki nawet o 70% ,a gwiazdy dalej są sporych rozmiarów.

Przykładowy zrzut ekranu w trakcie sesji,gwiazda w centrum to Altar.

PHD 1s.JPG

PHD 2s.JPG

W PHD ustawilem porównawczo ekspozycję 1 i 2 sekundową.

Ostrość w szukaczu jest ustawiona optymalnie,kręcąc obiektywem powoduję tylko pogorszenie jakości gwiazd - robią się większe i powstaje halo wokół nich.

Mniejsze gwiazdy mają środek średnicy ok 1-1,5mm ze sporą poświatą wokół nich.

Nie wiem o co "kaman" :uhm:

Ma ktoś z Was jakis pomysł?

Będę wdzięczny.

Pozdrówko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś guidować na takiej gwieździe? Bo jeśli nie będzie problemów, a nie powinno ich być, to szkoda tracić czas na takie rzeczy. Poświata czasem pojawia się, jeśli obiektyw jest zaroszony lub jak jest mgła/przewijają się jakieś cirrusy.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :yes:

Wielokrotnie taki efekt widziałem w Italii gdzie jeżdżę do córy, szczególnie latem gdy nawet w wysoko górach w nocy jest temperatura grubo ponad 20 stopni, a ostatnio u nas też upały (w Ustce o 02.00 w sobotę i niedzielę było 22), problem prawdopodobnie zniknie z ich ustąpieniem.

Ewentualnie tu masz sposoby na chłodzenie tej kamerki: http://thx8411.over-blog.com/pages/Cooling_the_QHY5_imagerautoguider_step_1-3170312.html

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/pasywne-i-aktywne-chlodzenie-kamerek-z-serii-qhy5/

 

Edytowane przez Jacekerbel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A darki odejmujesz? Cos dużo szumu na tym zrzucie ekrany (nawet jak na QHY).

Nawet jak nie uda ci się zmniejszyć wielkosci gwiazd (z powodu wyzomnianej temperatury na przykład), to nie przejmowałbym się za bardzo. PHD oblicza bardzo dobrze srodek centroidy (tak to się chyba nazywa) i nawet zalecane jest lekkie rozogniskowanie obrazu gwiazdy by nie prowadzić na gwiazdach ostrych jak szpilki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu PHD tak wyciąga wyświetlany obraz. Naświetl tą gwiazdkę w innym programie z tym samym czasem i wzmocnieniem i zobacz jak wygląda. Przy guidowaniu ważne jest tylko żebyś nie guidował na przepalonej gwieździe - u mnie w QHY5 z szukaczoguiderem 50mm przy czasie 3s gwiazdki 6mag już są przepalone i muszę znajdować słabsze.

 

PS. wypróbuj PHD w wersji 1.14.2 w zakładce pre-release, wg notatek zmieniono sposób wyświetlania obrazu z kamerki na ekranie.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak guiduje PHD, ale przyzwoity program do guidu wprowadza korekty na centrum, więc wielkość gwiazdki nie powinna mieć znaczenia przy poprawnie ustawionej ostrości.

 

Dokładnie tak jest w PHD - Kiedyś aby sobie setup sprawdzić guidowałem na Wedze (warunki fatalne) wyglądała jak bombka i nie było problemu :icon_biggrin:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD nie odejmuję darków,ale spróbuję i porównam.Kamerka szumi jak zauważyłem pod jasnym niebem-nie wiem czy to normalne zachowanie.

Rozkręciłem obudowę i środek wygląda tak,

2013-07-30_18.43.08.jpg

Czy również w tym przypadku można zastosować "zimny palec"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy również w tym przypadku można zastosować "zimny palec"?

 

O, masz tak jak ja nie, nie jest odkryte.

Ale naprawdę nie przejmuj się, one pod jasnym szumią, ale na każdej gwiazdce będą guidowały, a im ciemniej i chłodniej tym i dla nich i dla nas lepiej :icon_biggrin:

Przecież używasz ja tylko do guide.

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/pasywne-i-aktywne-chlodzenie-kamerek-z-serii-qhy5/

Edytowane przez Jacekerbel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.