Skocz do zawartości

Poręczny refraktor do astrofoto ?


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem wymiany mojego 80ED. Poprzez wymianę chciałbym znacznie poprawić jakość obrazu oraz szybkość teleskopu.

Wybór 80ED był prosty teraz zaczynają się schody ponieważ nie chcę zamienić siekierki na kijek. Teleskop będzie współpracował z KAF-8300, ogniskowa jaka mnie interesuje to 300 - 500, posiadam FF/FR TV 0.8. Teleskopy pozostające w moim zasięgu to:

Refraktor TS APO 80/500 Triplet 5595,00 zł
Refraktor TS APO 80/520 Quadruplet 5199,00 zł
Refraktor TS APO 90/600 Triplet 5199,00 zł
Refraktor TS Apo 80/480 Triplet 3350,00 zł

 

Panowie pomóżcie wybrać ! Może powinienem się zainteresować innym nie wymienionym sprzętem ?!

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za bardzo na refraktorach, ale wymieniony przez Ciebie quadruplet posiada z tego co wiem zintegrowany korektor pola, więc dokładanie do niego dodatkowego FF może być karkołomne. Osobiście celowałbym w lekkie zwiększenie apertury więc może 90 albo jakiś 102?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnym zakresie cenowym jest jeszcze TS APO 100/600 i nieco droższy OMEGON 100/600.

Dziwi mnie, że w ofercie nie sposób znaleźć czegoś klasy 100/400 czy 100/500 w rozsądnych pieniądzach, za to bez trudu można kupić za psie pieniądze ED 100 z bezsensowną (do taniego astro) ogniskową 900mm...

Mnie wkurza moja ciemna czterysetka (f5.6) i myśl, że miałbym ją wymienić na coś jeszcze ciemniejszego jest co najmniej przykra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mam ten Q. Praktycznie wszystkie moje zdjęcia są przez niego zrobione. Bardzo przyzwoity sprzęt - co prawda wbudowany flattener daje ciuteczkę mniejszy skorygowany krążek niż mówi producent (44mm - co powinno pokrywać całą APS-C) ale dla mniejszego KAF'a będzie w zupełności wystarczać.

 

Ogromnym plusem jest nagwintowany drawtube, do którego robisz złączkę i nic nie musisz dodatkowo gwintować.

Korekcję barwną ma bardzo dobrą, choć przy brzegach na APS-C widać już lekki rozjazd kolorów.

 

Reasumując - FSQ to nie jest i dodatkowo jest troszkę ciemny (f/6.5 z flattenerem - F/6 bez) ale na moje potrzeby jest genialny.

 

W moim egzemplarzu flattener jest na stałe przymocowany do części wyciągu w tubie - jednakże zmieniając wyciąg (demontując jednocześnie flattener) można zastosować własne.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie - czy jeżeli posiadam już FF/FR za który swojego czasu bulnołem tyle co za 80ED to warto brać Quadruplet, bardzo kusi większa apertura w TS APO 90/600 ale czy ten FF/FR się w nim sprawdzi ?! jakie daje obrazy ? czy poprawa w porównaniu z 80ED jest zauważalna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czas na większe zmiany - pozbądź się też tego FF/FR i kup za całość np Photoline 102 APO f/5.2 w komplecie z korektorem Riccardi 0.75x? http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5173_TS-PHOTOLINE-102mm-F-5-2-Flatfield-APO-with-RICCARDI-Reducer.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest też w tym, że kamery z małym pikselem, a do takich należy KAF8300, są bardzo wymagające odnośnie optyki.

Kamerą o dużym pikselu można focić nieomal przez denko od słoika, a taką z małym pikselem już niestety nie.

Dlatego szukając alternatywy dla edka, patrz raczej na mniejsze rurki, lecz z najlepszą optyką, np TV, Borg, może Lomo, itp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukając alternatywy dla edka, patrz raczej na mniejsze rurki, lecz z najlepszą optyką, np TV, Borg, może Lomo, itp

 

Co masz na myśli pisząc mniejsze - krótsze czy z mniejszą aperturą, a może jedno i drugie ?

Byłbym wdzięczny za podanie linków do sprawdzonych rurek - dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety jedno i drugie, bo np tv60is - parametrami niewiele większy od szukacza, a kosztuje tyle co "rasowy" refraktor

a linki do sprawdzonych rurek? najlepiej szukaj dużych zdjęć z kamer o małym pikselu, może takie: http://www.firstlightoptics.com/blog/north-american-nebula-borg-77ed-ii-f43-sxvr-694.html ? popatrz również na zdjęcia Kuby: http://www.astrofotografia.szczecin.pl/index_galeria.html robione LOMO itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem co Jacek miał na myśli to raczej mniejsza apertura ale lepsza jakość. Lomo 80 mm byłoby idealne. To się też nazywa Stellarvue 80 i czymś takim foci Kuba Roszkiewicz czyli Qbanos. Popatrz na jego stronie astrofotografia- szczecin.pl

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.