Skocz do zawartości

Bogactwa Cefeusza w ogniskowej 100mm


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Noc ostatniej szansy. Księżyc zachodzi tuż przed pierwszą. Ustawienie na biegun ciągle jeszcze zajmuje mi dobrą chwilę, ale byłem gotów na czas - chwilę po tym, jak Księżyc schował się za horyzont, wycelowałem w obiekt i zacząłem naświetlać pięciominutówki. Pierwszych sześć klatek do śmietnika. Z jakiegoś powodu napęd prowadził źle. Przewinąłem go do początku (klnąc na czym świat stoi) i zacząłem jeszcze raz. Pierwsza, próbna klatka 120s - gwiazdki śliczne. Potem naświetliłem cztery pięciominutówki - gwiazdki śliczne. Moja skłonność do kombinowania przeważyła. Zmieniłem czas na 10 minut i palce gryząc czekałem aż zejdzie pierwsza klatka. Jak tylko się pojawiła rzuciłem się do laptopa, powiększyłem 500% i... gwiazdki śliczne. Ucieszyłem się jak małe dziecko i z tej radości uciąłem sobie godzinną drzemkę na samochodowym fotelu. Na samym koniuszki sesji, gdy widziałem, że kolejna ekspozycja się już nie zmieści, zrobiłem jeszcze jedną pięciominutówkę, choć niebo już powolutku zaczynało jaśnieć.

Na celowniku był region IC1396 w Cefeuszu. To niesamowity obszar. Mając długi obiektyw można obfotografowywać IC1396 i okolice przez wiele nocy, co w przyszłości skrzętnie uczynić zamierzam.

 

Parametry:

Setup: Canon 5D mark II, Canon 100mm f2.8L, Astrowalker.

Ekspozycja: 5x300s + 6x600s, ISO 800, f4

 

Kapitalne robisz te fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Brakuje takich przeglądówek. Gdyby Wessel konkursu nie ogłosił, to w życiu bym w tamte rejony nie wycelował obiektywu. W Cefeuszu dymków i pyłków co niemiara. W sam rożek kadru wskoczyło mi nawet to:

 

t.jpg

 

To crop 1:1 z samego narożnika kadru.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, taki był mój pierwotny plan - jechać gwiazdozbiór po gwiazdozbiorze, ale to cholernie żmudna robota. Żeby zdjęcie było porządne, na jeden kadr trzeba poświęcić jeden przejazd AW. Z kadrowaniem i ustawianiem ostrości zajmuje to ze 2 godziny. W lecie jest zwykle tylko tyle czasu na świecenie klatek przez całą noc bo albo jeszcze za jasno, albo już za jasno :)

Jak zaliczę katalog obiektów popularnych, to kto wie, może pogonię z koksem. W najbliższym czasie chciałbym spróbować Kalifornii. Przywitałem się też z Orionem (wschodzi bladym świtem) - nie mogę się go już doczekać :)

 

Edit:

W sumie... takie przeglądówki można by robić jako jednoklatkowce, np. po 10 minut.

W tym przypadku, taki jednoklatkowiec wyglądałby tak:

Jednoklatkowiec_1600px.jpg

 

100-tka to genialne szkło, ale w astrofoto wszelkie wady wyłążą. Najbardziej boli mnie koma w narożnikach, szczególnie, jeśli włażą w nie gęste pola gwiazdowe, jak te w prawym, górnym rogu.

Nawiasem mówiąc, obróbkę będę chyba jeszcze poprawiał. Mam wrażenie, że Iris spaprał trochę alignowanie.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalnie wyszło!

 

...100-tka to genialne szkło, ale w astrofoto wszelkie wady wyłążą. Najbardziej boli mnie koma w narożnikach, szczególnie, jeśli włażą w nie gęste pola gwiazdowe, jak te w prawym, górnym rogu...

Przy takim resize zupełnie jej nie widać. Problem może się pojawić przy składaniu mozaiki, ale wtedy po prostu porobisz większe zakładki na stykach kadrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.