Skocz do zawartości

HEQ5 SynTrek vs SynCan


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Czy warto dokładać 700 zł do wersji SynCan? Auto ustawianie na obiekty nieba nie bardzo mnie interesuje - wole sam ich szukać. Pytanie więc czy poza tą funkcją, wersja HEQ5 Syncan czymś jeszcze przewyższa Syntrek? Jakość wykonania? Dokładnosć prowadzenia etc? Myśle powoli nad tym montażem, że może na święta lub krótko po nich sobie go sprezentuję :) Póki co walcze z eq3-2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mechanicznie biale wersje syntrek i synscan sá takie same. Jedyna róznica to obecnosc pilota synscan, ktory moesz zastapi laptopem i EQMOD (jesli bedziesz mial ochote na GOTO)

 

Mowa o nowych wersjach oczywiscie - białych. Chcę to przede wszystkim pod astrofoto bo do wizuala w zupelnosci wystarcza mi eq3-2 ale już zaczyna brakować mi troche czasów ekspozycji dluzszych niż 60 sekund a tylko tyle poki co udalo mi sie wyciagnac na eq3-2 zeby gwiazdki nie byly pojechane. Zastanawia mnie też dość popularny i zalecany wrecz tuning polegajacy na wymianie łożysk w tych HEQ5. Szczerze to jak dla mnie wydanie 3 tysi na montaż to jest szczyt mozliwości i mocno nadwyręża roczny budżet domowy dlatego perspektywa dlubania jeszcze w nowo zakupionym sprzecie mnie lekko mowiac przeraża :) Mam nadzieje ze wersja "pudełkowa" jest ok i spokojnie wystarczy na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to nie ma znaczenia - pilot czy to SynTrek czy SynScan nie bierze udziału w guidowaniu. W pilocie SynScan można zapamiętać krzywą PEC która pomaga przy astrofoto bez guidingu, a przy guidowaniu raczej może przeszkadzać, jeśli korekty PEC są sumowane z korektami z guidera.

Sam guiding jest prowadzony przez port ST4 - bez pośrednictwa pilota, albo jako pulse guiding sterowany z kompa przez interfejs EQMOD lub kabel RS i SynScan.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, totalnie błędna opinia (więc i ja rzucam kamień) - nie wyobrażam sobie kierowanie montażem przez pilota (zamiast laptopa). Zdecydowanie łatwiej obsługuje się montaż przez EQMOD'a.

 

Wersja SynScan charakteryzuje sie tym, że (w skrócie) ma PEC'a (korekcję błędu okresowego, której się przy guidingu nie wykorzystuje) i GoTo z pewną liczbą obiektów. Nie wiem czy znajdziesz tam obiekty z katalogów Sharplessa, Van Den Bergha czy LBN/LDN.

 

Zresztą SynTrek/SynScan + laptop to to samo. Najlepiej wypiąć pilota i wpiąć tam kabel do laptopa (choć przez pilot SynScana można też podpiąć)

 

P.

 

PS

Guiding to swoją drogą :-)

 

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pilocie SynScan można zapamiętać krzywą PEC która pomaga przy astrofoto bez guidingu, a przy guidowaniu raczej może przeszkadzać, jeśli korekty PEC są sumowane z korektami z guidera.

 

Jeśli prowadzisz guiding przez ASCOM i EQMOD, to nie może występować sumowanie korekt. Tak przynajmniej piszą twórcy EQMODa. Odradzają natomiast używania PEC z ST-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiec chyba jak bedebral to wezme syntreka. Guiding niestety troche bedzie musial zaczekac po zakupie, licze ze bez niego heq5 da mi te upragnione 120 sekund bez pojechanych gwiazd. Teraz tylko trzeba do swiat przyoszczedzic i pod choinka moze bedzie heq5;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.